Mavi Balina Oyunu Çocukları İntihara Sürüklüyor

İnternette gayri resmi olarak dolaşan Mavi Balina oyunu, gençlere bazı görevler vererek intihar etmelerine neden oluyor. Oyun adı altında internette yayılan bu ölüm makinesinin, son 6 ay içinde 130 gencin intiharıyla ilişkili olabileceği ifade ediliyor.

Bilgisayar, oyun konsolu ve geniş bant internet alanındaki gelişmeler, hiç şüphesiz çocukların oyun alışkanlıklarını da etkiledi. Oyun alışkanlıkları sokaklardan dijitale doğru eğilimgösterdi ve hala yoğun bir şekilde talep görmeye devam ediyor. İstatistikler, dijital oyun sektörünün her geçen yıl büyüdüğünü gösteriyor.

İşte bu eğilimi fırsat bilen art niyetli bazı insanlar, ‘oyun’ adı altında özellikle gençleri kandırarak intihar etmeye yönlendiriyor. Oyunda bazı görevler veriliyor ve eksiksiz olarak bunların yerine getirilmesi isteniyor. Son görev ise oyuncunun intihar etmesi! Hakkında soruşturma açılan bu oyunun adı Blue Whale (Mavi Balina).

RESMİ OLARAK SATILMIYOR

Mavi Balina, resmi olarak oyun marketlerinde satılmıyor. Oyunu oynamak isteyenler, Rus chat sayfalarındaki yöneticilerden adres alıyor. İnternet adresine girenlerin bilgisayarına virüs bulaştığı ve kişisel bilgilerine ulaşıldığı, sonrasında ise şantaj yoluyla oyuncudan tüm talimatların yerine getirilmesi isteniyor.

Mavi Balina’na dair dikkat çekenler:

  • > Mavi Balina 50 görevden oluşuyor.
  • > Görevler genellikle oyuncunun kendi vücudunu jiletle kesmesinden oluşuyor.
  • > Görev sonunda yapılan işlem, yetkili kişiye görsel olarak kanıtlanıyor.
  • > Oyuncudan korkunç video ve müzikler dinlenmesi isteniyor.
  • > 6. görev gizli tutuluyor ve ne olduğu bilinmiyor.
  • > 50. görevde oyuncunun yüksek bir binaya çıkıp aşağı atlaması isteniyor.

İşte oyun adı altında internette dolaşan bu ölüm makinesinin, son 6 ay içinde 130 gencin intiharıyla ilişkili olabileceği ifade ediliyor.

Son olarak Almanya’da yaşayan 14 yaşındaki Furkan Şen, bu sistemin kurbanı oldu ve hayatını kaybetti. Alman yetkililer, gencin intihar etmeden önce Blue Whale (Mavi Balina) isimli oyunu oynadığını ve oyunda ‘gereğini yerine getirmek’ amacıyla kendisini öldürmüş olabileceğini belirtti.

 
 Furkan’ın ölümü ve oyunun özellikle de gençler üzerindeki etkisi hakkında konuşan Psikolog Erdinç Üstündağ, şu ifadeleri kullandı:
  • Bir sosyal medya oyunu, onlarca çocuğun intihar etmesine sebep oluyor. Bu tarz bilgisayar oyunları, çocuklarda epilepsiyi tetikleyebiliyor, dikkatsizliği, hiperaktiviteyi ve uykusuzluğu da artırabiliyor. Bu oyunlarda, oyun gereği küçük çocukların tanımadığı kişilerle iletişime geçmesi söz konusu olabiliyor. O tarz birinden direktif gelmiş ve çocuk intihar etmiş olabilir.

Kaynak: yenisafak.com

İslam ve İhsan

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.