'MAVİ BALİNA MEYDAN OKUMASI'NA DİKKAT!

Şu an bütün dünyada yayılan bir bilgisayar oyunu olan “Blue Whale Challenge” (Mavi Balina Meydan Okuması) gençlerin bu oyunu oynayarak ölümüne yol açıyor. 

Mavi Balina Oyunu (Blue Whale Challenge) olarak adlandırılan oyunda, meydan okumayı kabul eden gençler, giderek daha da artan bir dizi görevi tamamlamaya teşvik ediliyor. Oyunun sonunda ise "kazanmak" için kendi hayatını sonlandırmaya çağrılıyor.

Rusya’da yazılmış çok tehlikeli bir program olan Mavi Balina Oyunu, 50 aşamalı bir meydan okuma oyunu olarak gençler arasında yayılıyor. Adını toplu halde karaya vurarak intihar eden mavi balinalardan alan oyunda, oynayanları etap etap daha ileri ve daha tehlikeli deneyimlere götürüyor. Oyunun son aşaması ölüme kadar gidiyor.

GENÇLERİ ÖLÜME SÜRÜKLEYEN OYUN

İki yıl önce Rusya’da VKontakte adlı bir site tarafından üretilen oyunun şimdi İngilizce versiyonu üretilmiş. Bir yönetici tarafından kabul edildikten sonra, 50 zorluğun ilkinden birine sahip oluyorsunuz. Bunlar belirli bir şarkıyı dinlemek, huzursuz videolar izlemek ve garip saatlerde uyanmak gibi basit görevlerden kesme gibi daha aşırı talebe kadar her şey olabiliyor. "Kelimeleri veya balina sembollerini cildinize ekleyin" denebiliyor. İlk meydan okuma genellikle saat 4:20'de geliyor. Bir görevi her başarıyla tamamladığınızda, fotoğrafını veya videosunu yöneticiye göndermeniz gerekiyor.

Rusya’da bugüne kadar 130 çocuğun bu oyunu izleyerek intihara sürüklendiği bilgisi var. Fransa’da bir çocuk bir binanın yedinci katından düşerek öldü.  Ailesi sonradan fark etti ki çocuk bu oyunun 22’nci aşamasına gelmiş.

26 Şubat 2017 günü Rusya’da iki genç kız el ele tutuşarak bir binanın tepesinden kendini aşağı bıraktı ve hayatını kaybetti. Arkalarında, üzerinde “Son” yazan bir mektup ve karaya vurmuş bir mavi balina deseni bıraktılar.

Kaynak: İslamveihsan

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle