"LA İLAHE İLLA ENTE SÜBHANEKE İNNİ KÜNTÜ MİNEZZALİMİN" DUASI

Hz. Yunus -aleyhisselâm-'ın balığın karnında iken okuduğu dua ile ilgili hadis ve fazileti

ذُو النُّونِ (Zünnûn), “Balık sahibi” mânasında olup Yûnus peygamberin lakabıdır. Ona bu lakap kendisini balık yuttuğu için verilmiştir. Şöyle ki:

Yûnus (a.s.) uzun bir zaman kavmini dine dâvet etmiş, fakat artık iman etmeyeceklerine kanaat getirerek   öfkeli bir halde, onların başına inecek musibetten kendini kurtarmak için onları terk edip gitmişti. Başka bir rivayete göre kavmine, iman etmedikleri takdirde ilâhî bir azaba uğrayacaklarını bildirmiş, ancak onlar tevbe edip imana geldikleri için bu azap tahakkuk etmemişti. Onların imana geldiğinden habersiz olan Hz. Yûnus, haber verdiği azabın vaktinde tahakkuk etmediğini görünce kendisinin alay mevzuu olacağını düşünerek kızgın bir halde ayrılıp gitmişti. Bir gemi yolculuğunda, fazla yükten gemi batmak üzere iken, yükünü hafifleterek gemiyi kurtarmak için çekilen kur‘a sonucu denize atlamak zorunda kaldı. Onu büyük bir balık yuttu. İşte bu balığın karnında iken:

Türkçe Okunuşu: “…Lâ ilâhe illâ ente subhâneke innî kuntu minez zâlimîn(zâlimîne).”

Anlamı: “Senden başka ilâh yoktur. Sen her türlü noksanlıktan, eşi-ortağı olmaktan uzaksın. Şüphesiz ben kendine yazık edenlerden oldum” (Enbiyâ 21/87) niyâzında bulunmuştu.

Eğer o, böylece tesbih edenlerden olmasaydı, insanların yeniden diriltilecekleri kıyâmet gününe kadar balığın karnında kalacaktı. Fakat tesbih, tevbe ve duaya sarıldı. Allah Teâlâ da duasına icâbetle onu hem balığın karnından, hem de suçluluk duygusuyla rûhunu saran gam ve kederden kurtardı. (bk. Sâffât 37/139-148; Kalem 68/50)

"Lâ ilâhe illâ ente subhâneke innî kuntu minez zâlimîn" Duası ile ilgili hadis

Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- şöyle buyurur:

“Yûnus’un balığın karnındaki duası لَۤا اِلٰهَ اِلَّۤا اَنْتَ سُبْحَانَكَ اِنّ۪ى كُنْتُ مِنَ الظَّالِم۪ينَ şeklinde idi. Sıkıntıya düşmüş ve başı belâya  düçâr olmuş hangi müslüman bu duayı yaparsa,  Allah Teâlâ mutlaka onun duasını kabul buyurur.” (Tirmizî, Deavât 81; Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 170)

"Lâ ilâhe illâ ente subhâneke innî kuntu minez zâlimîn" Duası Dinle

HZ. YUNUS’UN (A.S.) HAYATI

SIKINTIDAN KURTULMAK İÇİN OKUNACAK DUALAR

https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2018/11/sikintidankurtulmakicinokunacakdua-1-702x336.jpg

HÂCET NAMAZI NASIL KILINIR?

https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2017/01/hacetnamazi-702x336.jpg

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

 • Ne güzel bir duadır

  Sa.çok güzel hazırlamışsınız
  Telefonuma indirdim.
  Allah razı olsun.
  Evlatlarımızın dini mübin ile şereflenmesi için dua buyrun.
  Selam ve dua ile

  Selamun aleyküm, özellikle geçtiğimiz bu zor günlerde bol bol okuyalım inşallah. Rabbim yardımcımız olsun amin..

  Cok guzel yazmisiniz Allah sizden razi olsun

Yorum Ekle