Kurtarıcı ve Helak Edici Üç Şey

Üç şey vardır ki kurtarıcıdır. Üç şey de helak edicidir. Üç şey insanı küfürden, fenalıktan korur; Allah’ın razı olduğu kul yapar. Üç şey de insanı felakete götürür, azdırır nihayetinde helak eder. İşte insanı kurtaran ve helak eden üç şey.

Allâh’ı seven ve tanıyan bir kimse O’nun muhabbetine lâyık olamama ve azâbına dûçâr olma korkusuyla dâimâ dikkatli davranır, hayâtını ihsan kıvâmında yaşar.

İNSANI KURTARAN VE HELÂK EDEN ÜÇ ŞEY

Kul, Allah’tan hakkıyla korkarsa hayâtına İslâm muhtevâsında bir istikâmet verir ve bütün dünyâ ve âhiret korkularından emîn olur. Nitekim Âlemlerin Efendisi şöyle buyurur:

“Üç şey vardır ki münciyâttandır, insanı kurtarır: Gizli ve açıkta Allah’tan haşyet duymak, yâni korkmak, rızâ ve gazap hâlinde adâleti sağlamak, fakirlik ve zenginlik ânında iktisatlı olmak. Şu üç şey de mühlikâttan, helâk edici şeylerdendir: Kendisine tâbî olunan hevâ, cimrilik ve kişinin kendisini beğenmesi.” (Münâvî, III, 404/3471)

Dünyâ ve âhirette huzur ve saâdete kavuşabilmek için, bu fânî âlemde Allah’tan lâyıkıyla korkarak, rükû ve secdelerimizi, duâ ve niyazlarımızı, gözyaşlarımızla yoğurmalı, Cenâb-ı Hakk’ın rahmet ve mağfiretine nâiliyet ümîdiyle O’na ilticâ etmeliyiz.

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Faziletler Medeniyeti 1, Erkam Yayınları

İNSANI HELAK EDEN ŞEYLER

İNSANI HELAK EDEN ŞEYLER

ALLAH KORKUSU, HAVF VE RECA İLE İLGİLİ ÖRNEKLER

ALLAH KORKUSU, HAVF VE RECA İLE İLGİLİ ÖRNEKLER

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle