Köy Çocuklarını Isıtan Kampanya

Iğdırlı fotoğraf sanatçısı, sosyal medyadan başlattığı kampanyayla topladığı 2 bin çift botu, kışın üşümemeleri için köy çocuklarına dağıttı.

Iğdırlı fotoğraf sanatçısı Mehmet Özcan, sosyal medya üzerinden başlattığı kampanyayla topladığı botları, ihtiyaç sahibi 2 bin köy çocuğuna ulaştırdı.

Kentte yaşamını sürdüren ve genellikle doğa ya da çocuk temalı fotoğraflar çeken Mehmet Özcan, gezdiği köy okullarında tespit ettiği öğrencilere yardım için 2 ay önce kampanya başlattı.

Bu çerçevede çocukların fotoğraflarını sosyal medya hesaplarından paylaşan Özcan'a, kısa sürede ülkenin farklı yerlerinden çok sayıda yardımseverler ulaştı. Hayırseverlerin her öğrencinin cinsiyeti ve ayakkabı numarasına göre Özcan'a gönderdiği bot sayısı 2 bin çifti buldu.

Botları öğrencilere dağıtan Özcan, kışın çocukların ayaklarının üşümeyecek olmasının mutluluğunu yaşıyor.

Fotoğraf sanatçısı Mehmet Özcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kampanyanın büyük destek gördüğünü, böyle bir etkinliğe öncülük etmekten mutluluk duyduğunu söyledi.

Öğrencileri belirlerken öğretmen ve köylülerden de yardım aldığını anlatan Özcan, "Sosyal medyadaki paylaşımlarımda köy çocuklarının fotoğrafları yer alıyor. Bazı takipçilerim bu çocuklara yardımda bulunmak istediklerini söylediklerinde ben de böyle bir kampanya başlatmayı düşündüm. Geçen yıl yaptığım bir başka kampanyada 450 öğrenciye bot dağıtmıştık. Bu yıl yoğun talep üzerine 2 bin öğrenci için yardım topladık." dedi.

"BOTLARI KAR YAĞMADAN DAĞITTIĞIMIZ İÇİN MUTLUYUZ"

Kış şartları etkisini göstermeden botları öğrencilere dağıtmak için özel çaba gösterdiğini belirten Özcan, şunları kaydetti:

"Botları kar yağmadan dağıttığımız için mutluyuz. Kampanyamız devam ediyor. Geniş bir takipçi kitlem var. Kırtasiye ve giyim yardımı da toplamayı düşünüyorum. Çocuklar botlarını alıp mutlu olunca biz de mutlu oluyoruz. Bu bir sosyal sorumluk projesidir, her şeyi devletten beklememek lazım. Bu tür çalışmaları sürekli yapmayı düşünüyorum."

Iğdır Fotoğraf Gezi Kültür ve Doğa Derneği Başkanı Muhammed Akkuş da Özcan'ın sürekli bu tür projelerde yer aldığını dile getirdi.

Özcan'ın yaptığı sanatın yanı sıra toplum için faydalı işlere imza attığını anlatan Akkuş, "Topladığı botları köy okullarında okuyan, dar gelirli ailelerin çocuklarına dağıttı. Botlarını alan öğrencilerin mutlulukları gözlerinden okunuyor." diye konuştu.

Kaynak: AA

İslam ve İhsan

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.