KAFİRUN SURESİNİN FAZİLETLERİ

Kafirun suresi nasıl nüzul olmuştur? Kafirun suresinin faziletleri nelerdir? Kafirun suresinin fazileti ve sırları.

Rivayete göre Kureyşliler Nebiyy-i Ekrem Efendimiz’e zengin olacak kadar mal vermeyi, kızlarından istediğiyle evlendirmeyi ve bunun karşılığında davasından vazgeçmesini teklif ettiler. Hz. Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- bunu kabul etmeyince:

“- O halde sana teklif edeceğimiz bir şey daha kaldı. Bizim için de senin için de en uygun olanı budur” dediler. Fahr-i Kâinat Efendimiz:

“- Nedir o?” diye sorunca:

“- Sen bir yıl bizim tanrılarımız olan Lât ve Uzzâ’ya ibâdet et, biz de bir sene senin ilâhına ibâdet edelim” teklifinde bulundular. Bunun üzerine Kâfirûn sûresi indi. (Taberî, Câmi‘u’l-beyân, XXX, 430)

KAFİRUN SURESİNİN FAZİLETLERİ

Resûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Kâfirûn sûresinin Kur’an’ın dörtte birine denk olduğunu ifade buyurmuştur. (Tirmizî, Fezâilü’l-Kur’an 10)

Yine Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz sahâbeden birine, “Uyumak üzere yatağına yattığında قُلْ يَاۤ اَيُّهَا الْكَافِرُونَ (Kul yâ eyyühel-kâfırûn) sûresini oku. Çünkü bunu okursan şirk inancına sapmaktan korunur­sun” diye tavsiye etmiştir. (Ebû Dâvûd, Edeb 97-98; Tirmizî, Da‘avat  22)

Hz. Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- sabah ve akşam namazlarının sünnetlerinde zaman zaman Kâfirûn ve İhlâs sûrelerini okurdu. (Müslim, Misâfirîn 98; Ebû Dâvûd, Tatavvu’ 3)

KAFİRUN SURESİNİN OKUNUŞU, ANLAMI VE TEFSİRİ

KAFİRUN SURESİNİN OKUNUŞU ANLAMI VE TEFSİRİ

KAFİRUN SURESİNİ OKUMANIN FAZİLETİ - VİDEO

KAFİRUN SURESİNİN MEALİ VE TEFSİRİ

KAFİRUN SURESİNİN MEALİ VE TEFSİRİ

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle