İSRAİL, FİLİSTİN'İN GEÇİM KAYNAKLARINA SALDIRIYOR

İsrail askerlerinin, Gazze sınırında Filistinlilere ait tarım arazilerine ateş açtığı bildirildi. Bölgedeki balıkçılara da sürekli taciz ateşi açan askerler, neredeyse her gün Filistinlilerin geçim kaynaklarını sağladıkları alanlara saldırıyor.

İSRAİL, TARIM ARAZİLERİNE ATEŞ AÇIYOR

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, Gazze'nin güneyindeki Kisufim kontrol noktasında konuşlanan İsrail askerleri, Filistinlilere ait tarım arazilerine ateş açtı. Açılan ateşle tarım ürünlerinin zarar gördüğü belirtilirken, olayda ölen ya da yaralanan olmadığı ifade edildi. 

Askerlerin hangi gerekçeyle ateş açtığı bilinmezken, konuyla ilgili Filistin ve İsrail makamlarından resmi açıklama yapılmadı.

Gazze'yi abluka altında tutan İsrail askerleri, zaman zaman sınır bölgelerindeki Filistinlilere ait yerleşim birimlerine ateş açıyor, buldozerlerle sınır ihlali yapıyor.

“ÇİFTÇİLER VE BALIKÇILAR SALDIRILARA MARUZ KALIYOR”

FİLİSTİN'İN HAYATÎ ALANLARI, İSRAİL SALDIRISI ALTINDA

Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, yaptığı açıklamada, İsrail'in ateşkesi apaçık bir şekilde ihlal ettiğini belirterek, "Çiftçiler ve balıkçılar sürekli ihlallere maruz kalıyor. Ateşkesten bu yana İsrail saldırılarında 6'dan fazla kişi yaralandı" dedi.

Filistin Balıkçılar Sendikası Başkanı Nizar Ayaş da İsrail güçlerinin ateşkesten bu yana Filistinli balıkçılara yönelik tutuklama, balıkçı teknelerine ateş açma gibi 60'ı aşkın ihlal gerçekleştirdiğini söyledi.

GAZZE EKONOMİSİ 6 MİLYON DOLAR ZARAR ETTİ

Gazze'de 4 bin kişinin rızkını balıkçılıkla temin ettiğini belirten Ayaş, İsrail saldırılarında sektörün 6 milyon dolar zarara uğradığını ifade etti.

Ayaş, İsrail'in geçen hafta ihlallerini arttırarak her gün balıkçıların teknelerine ateş açtığını, imha ettiğini ya da malzemelerine el koyduğunu belirterek, şunları kaydetti : 

MERMİLER, HEM HAYATLARI HEM EKMEK PARALARINI HEDEF ALIYOR

"İsrail, Filistinli balıkçıların avlanmalarına izin verilen 6 mil açıklığı aştıkları gerekçesiyle ihlallerin gerçekleştiğini iddia ediyor. 5 mil mesafeyi dahi aşmayan balıkçılara açılan ateş, Filistinlilerin hem hayatlarını hem de ekmek paralarını hedef alıyor."

İsrail'in Gazze'ye 7 Temmuz'da başlattığı, 51 gün süren saldırılarında, 2 bin 158 kişi hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla kişi yaralanmıştı.

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle