İsmail Kandemir 27 Yıllık Ayasofya Mücadelesini Anlattı

İsmail Kandemir, 27 yıl boyunca Ayasofya'nın tekrar cami olabilmesi için uğraşan ve bu uğurda mücadele eden emekli bir öğretmen. 27 yıl boyunca Ayasofya'nın cami olabilmesi için neler yaptı? Hangi belgelere ulaştı? Nerelere müracat etti? İsmail Kandemir Erkam TV'ye anlattı...

75 yıllık ömrünün büyük bir kısmını vatanına, milletine, tarihine, bu toprakların değerlerine bağlı yüzakı nesiller yetiştirmeye adamış emekli bir öğretmen.

Ayasofya’nın ibadete açılması, şanlı mazimizde olduğu gibi hak ettiği yere, özgürlüğüne kavuşması için durmadan yorulmadan gece gündüz demeden çalışmış dertli ve muzdarip bir insan...Çeyrek asırı aşkın zamandır.

Ayasofya ile yatıp Ayasofya ile kalkıyor.Belini büken çantalar dolusu dosyalarla çalmadığı kapı, açmadığı dava, başvurmadığı mercî kalmamış.

Tek bir derdi var;“

Dedem Fatih’in emaneti Ayasofya’nın hukukuna sahip çıkmak ve 86 yıldır cemaatine hasret kalmış bu ulu mâbedi yeniden cami hüviyetine kavuşturmak, cemaati ile buluşturmak!”

Yıllar yılı konuştuğu, görüştüğü herkesi Ayasofya için dertlenmeye ve Fethin Sembolü Ayasofya davasına sahip çıkmaya çağıran; hak bildiği yolda tek başına da kalsa sonuna kadar mücadele eden bu güzel insanı; 2 Temmuz’da sonuçlanacak Danıştay’daki Ayasofya Davası öncesinde, Bursa’daki mütevazı evinde ziyaret ettik ve ilk günden bu güne Ayasofya’yı bir sevda gibi yüreğinde taşımasının hikayesini dinledik.

İşte Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği Başkanı İsmail Kandemir Hoca’nın dilinden bu kutlu davanın dünden bugüne serencâmı...

Erkam Tv'yi youtube kanalı üzerinden takip edebilirsiniz.

AYASOFYA TARİHİ

Ayasofya Tarihi

AYASOFYA ADININ MANASI

Ayasofya Adının Manası

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle