İslam Düşüncesinin Son Asrı Gün Yüzüne Çıkıyor

İslamcılıkla ilgili temel bir başvuru kaynağı olarak tasarlanan idp.org.tr geliştirilen altyapısı ve yenilenen tasarımı ile 20 Nisan 2018’de açılıyor. 1908'den bugüne İslamcı dergiler dijital arşivi, Sözlü Tarih mülakatları ve gelişmiş arama seçeneklerine sahip İDP Kataloğu’nu içeren site, araştırmacıların ve dergi severlerin hizmetine sunulacak.

İlmi Etüdler Derneği (İLEM) 2013 yılında 1908-2010 yılları arasında yayınlanmış İslamcı dergileri gün yüzüne çıkarma ve inceleme hedefiyle İslamcı Dergiler Projesi’ni (İDP) hayata geçirdi. İDP kapsamında İslamcı dergiler 1908-1960, 1960-1980 ve 1980-2010 olmak üzere üç ayrı dönemde incelenmekte, kataloglanmakta, dijitalleştirilmekte ve arşivlenmektedir..

2018 yılının sonunda bitirilmesi planlanan İDP ile İslamcı dergilere dair Türkiye’nin en kapsamlı veritabanı, dijital arşivi ve matbu kütüphanesi tamamlanarak bütün yönleriyle araştırmacıların ve ilgililerin hizmetinde olacaktır.

İSLAMCI DERGİLER PROJESİ’NİN İNTERNET SİTESİ AÇILIYOR

İslamcılıkla ilgili temel bir başvuru kaynağı olarak tasarlanan idp.org.tr geliştirilen altyapısı ve yenilenen tasarımı ile 20 Nisan 2018’de açılıyor. 1908'den bugüne İslamcı dergiler dijital arşivi, Sözlü Tarih mülakatları ve gelişmiş arama seçeneklerine sahip İDP Kataloğu’nu içeren site, araştırmacıların ve dergi severlerin hizmetine sunulacak. Site 20 Nisan 2018’de Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde saat 19.00’da başlayacak sempozyumda tanıtılacak ve yayına başlayacak.

3. İSLAMCI DERGİLER SEMPOZYUMU

Kültür Bakanlığı’nın da desteklediği İslamcı Dergiler Projesi’nin üçüncü aşamasında 1980 sonrası yayımlanan yaklaşık 500 derginin 20.000’e yakın sayısı dijitalleştirilerek kataloglanmaktadır. Proje çalışmalarıyla İslamcılık düşüncesine ve bu düşünce üzerine yapılan tartışmalara yeni bir boyut kazandırılması ve İslamcılık düşüncesinin birincil kaynaklarından olan dergiler üzerinden İslamcılığa dair meselelerin yeniden düşünülmesine katkı sağlanması amaçlanmaktadır.

Bu kapsamda İLEM, Üsküdar Belediyesi ve Kültür Bakanlığı tarafından 20-22 Nisan 2018 tarihlerinde Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde ve İLEM merkezinde “1908’den Günümüze İslamcılık Düşüncesi ve Dergiler” konulu 3. İslamcı Dergiler Sempozyumu organize edilmektedir. 1908’den günümüze İslamcılık düşüncesinin ve İslamcı dergilerin ele alınacağı bu sempozyumda önemli meseleler, kişiler ve dergilerin ele alınması hedeflenmektedir.

İslamcılığa ve dönemin dergilerine dair tebliğler, 80 sonrası İslamcı yayıncılığın gelişimine şahitlik etmiş önemli isimlerin katılacağı oturumlar, sergi ve sunumlardan oluşacak sempozyumun bildiri özet kitapçığı ve takvimi idp.org.tr üzerinden yayınlandı.

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle