İsar, Uluslararası Arapça Sempozyumu Düzenliyor

İstanbul Araştırma ve Eğitim Vakfı (İSAR), "Uluslararası İstanbul Sempozyumu: Yabancı Dil Olarak Arapçanın Öğretimi" başlığında ikinci kez Arapça sempozyumu düzenliyor.

Uluslararası İstanbul Sempozyumu : Yabancı Dil Olarak Arapçanın Öğretimi, geçen yıl birincisinin gerçekleştirilmesinin ardından bu yıl ikincisi düzenlenen bir sempozyum olarak gerçekleştiriliyor. 08-09 Ekim tarihlerinde Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek sempozyuma sahada çalışma yürüten birçok isim katılacak.

Senelik olarak Arapça öğretimi çerçevesinde farklı meseleleri merkeze alarak düzenlenen bu sempozyumlardan özelde İstanbul ve Türkiye, genelde ise dünya çapında Arapça öğretimiyle ilgilenen kişi ve kurumlar büyük ölçüde istifade edecek.

İleride yapılması planlanan sempozyumların teoriden daha çok uygulama sahasına yönelmesi gerektiği sempozyumun öne çıkan önerilerinden biriydi.

ARAPÇA ÖĞRETİMİYLE İLGİLİ KARŞILAŞILAN SORUNLAR

İkincisi düzenlenen bu sempozyumda bu öneriler doğrultusunda  sempozyumun ana başlığı uygulama sahasına daha çok yönelmek adına “Aydınlatma ve Parametreler” olarak belirlendi. Bu şekilde araştırmacı ve ilgililer, Arapça öğretmenlerinin bu alanda karşılaştığı sorunların çözümüne ışık tutan en ideal ve pratik yaklaşımlar noktasında aydınlatılması planlanıyor. Sempozyum kapsamında teoriden uygulama sahasına yönelmenin daha sağlıklı olması açısından sempozyumun akabinde bu alanda uzman kişilerin kendi tecrübelerini, düşünce ve fikirlerini sunacağı çalıştaylar düzenlenecek.

isar_arapca_sempozyumu2

Arapçanın yabancı dil olarak öğretimini teknik ve pedagojik olarak ele almayı hedefleyen ve teoriden çok uygulamalı olarak dünya standartlarında uygulanan yöntemlerin inceleneceği sempozyuma, Prof. Dr. Mehdi el-ÛŞ, Santiago Üniversitesi/Amerika- Dımaşk Üniversitesi/Suriye, Prof. Dr. Abdülaziz el-Usaylî, İmam Muhammed b. Suud Üniversitesi/ Suudi Arabistan, Dr. Halid Ebû Amşe, Akademik Müdür, Kâsıd Enstitüsü/ Ürdün, Prof. Dr. Muhammed el-Haverî, Michigan Üniversitesi/ Amerika, gibi Arapça öğretimi alanında dünya çapında tanınan uzman kişiler konuk olarak katılacak ve sempozyumun akabinde düzenlenecek olan oturumlarda bu alandaki tecrübelerini paylaşacaklardır.

Sempozyumda işlenecek ana temaları görmek için tıklayabilirsiniz.

Ayrıntılı Bilgi: www.isar.org.tr

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle