İmam ve Müezzinden Takdir Toplayan Hareket

Eskişehir Yalaman Camii Yaz Kur’an Kursu’nda eğitim veren imam Evren Yıldız ve müezzin Ahmet Rıza Ural, çocuklara çeşitli oyun ve ikramlarla temel dini bilgileri öğreterek İslam sevgisi aşılıyor.

Eskişehir’deki Yalaman Camii’nde görev yapan imam Evren Yıldız ve müezzin Ahmet Rıza Ural, çocukların İslam’ı sevmesi ve temel dini bilgileri daha iyi öğrenebilmeleri için farklı bir uygulamaya imza attı.

Yıldız ve Ural, camide verilen Yaz Kur’an Kursu’na katılan öğrencilerin keyifli vakit geçirmesi için ders aralarında oyunlar oynatıyor, ikramlarda bulunuyor.

Yıldız ve Ural, derslerde dua ve surelerin ezberlenmesi, Kur’an-ı Kerim okuma ile temel dini bilgilerin kazanımına yönelik eğitimler verirken, ders aralarında ise caminin yanındaki sokakta öğrencileriyle futbol oynuyor.

Her gün farklı aktivitelerle miniklerin ilgisini canlı tutan imam ve müezzin, öğle namazı öncesinde ise öğrencilere yemek ikramında bulunuyor.

"Çeşitli aktivitelerle çocuklarımıza camiyi sevdiriyoruz"

İkram ve oyunlarla çocuklara dini sevdirmeyi amaçladıklarını aktaran müezzin Ahmet Rıza Ural, “Yaz Kur'an kursumuzu çocuklarımıza elimizden geldiği kadar sevdirmeye çalışıyoruz. Elifba, Kur'an-ı Kerim, dua ve surelerin ezberlerinin dinlenmesi ve dini bilgiler hususunda yardımcı olmaya çalışıyoruz. Yıllardan beri bu hizmeti severek yapıyoruz. Ailelerimize çocuklarını camilere göndermelerini tavsiye ediyorum. İçeride bilek güreşleri, değişik güreşler, dışarıda futbol ve buna benzer topla oyunlar yapıyoruz. Daha sonra çocuklarımıza sponsorlarımız aracılığıyla ikramlarda bulunuyoruz. Örneğin kek, gazoz, tavuk döner, ayran, gofret, çikolata, tantuni veriyoruz. Kim ne istiyorsa o şekilde ikramlarda bulunuyor çocuklarımıza. Biz de bununla memnun oluyoruz. Çocuklarımıza camiyi sevdirmiş oluyoruz. Zaten sabah saat 10.00 ile 13.00 arasında dersimiz sürüyor. Çocuklarımız aç geliyor ve burada karınlarını doyurmuş oluyorlar. Hatta bir iki defa aksamalar oldu ikramlarda, ‘hocam bugün ikram yok mu’ diyenler oldu. Demek ki çok seviyorlar ve aileler de seviyorlar bunu.” diye konuştu.

"Onlar sevindikçe biz daha çok mutlu oluyoruz"

İHA'nın aktardığına göre temel dini bilgilerin küçük yaşta öğretilmesinin önemli olduğuna değinen imam Evren Yıldız, “Çocuklara camiyi sevdirmek adına cemaatimizden sponsorlar vasıtasıyla ikramlarda bulunuyoruz. Dondurma meyve suları ve kekler ısmarlıyoruz. Bu şekilde onlara camiyi sevdirmeye çalışıyoruz, gayret ediyoruz. Çok mutlu oluyoruz. Onlar sevindikçe biz daha çok mutlu oluyoruz. Onlar öğrendikçe bir şeyleri, bunu görmek bizlere daha çok mutluluk veriyor. Bu vesileyle biz duyurularımızı tabii camiden yapıyoruz. Sosyal medya organlarından yapıyoruz ancak velilerimizi bu konuda daha çok duyarlı olmaya davet ediyoruz. Temel dini bilgiler bu yaşlarda öğrenilirse daha çok kalıcı oluyor. Çok olumlu dönüşler oluyor hatta onlar da bizlere yardımcı oluyorlar. ‘Hocam bir gün de sıra bizim olsun, bir de bizim de katkımız olsun, biz de bir şeyler ikram edelim’ deyip dönüşümlü olarak öğrenci ailelere de bu ikramlara katkıda bulunuyorlar. Evlerinde hazırladıkları ikramları bizlere getiriyorlar. Biz de onlara dağıtıyoruz.” dedi.

Eskişehir de imam ve müezzinden takdir toplayan hareket  #1
Eskişehir de imam ve müezzinden takdir toplayan hareket  #2
Eskişehir de imam ve müezzinden takdir toplayan hareket  #3
 
Eskişehir de imam ve müezzinden takdir toplayan hareket  #5
Eskişehir de imam ve müezzinden takdir toplayan hareket  #6

İslam ve İhsan

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.