İLAM 'ÇİLEHANE CAMİİ'NİN KUBBESİNDEKİ SIR

Üsküdar Çamlıca’daki Çilehane Camii'nin kubbesine dikkatlice baktınız mı hiç? Kubbe bildiğiniz kubbelerden çok farklı... Kubbe’de bir mesaj gizli. İşte gizli olan manâyı sizler için araştırdık ve bakın şu ilginç ve faydalı bilgilere ulaştık...

Araştırmacı-yazar Fahri Sarrafoğlu Çilehane Camii'nin kubbesindeki sırrı Aziz Mahmud Hüdâyi Hazretleri şöyle anlatıyor:

"Her tarikatın kendine mahsus bir tacı vardır. Tarikatlarda tâc giyilmesi dervîşin hem hangi dergâhın mensubu olduğunu tanıtması ve hem de hareketlerinde ölçülü olmak ve dergâhını lekedâr etmemek duygusunu telkin bakımından önemliydi.

Üftâde Hazretleri, Hz. Hüdâyî’yi Sivrihisar’a halîfe olarak gönderirken ona: “Seyyid Buhârî, Baba Yûsuf Sivrihisârî veya Hacı Bayram Velî taçlarından hangisini arzu ederse giydireceğini” söylemiş o da “Tacın gönülde olması gerektiğini” söyleyerek tevazu göstermişti.

cilehane_camii_kubbesi

Hüdâyî Hazretleri, keşif ânında kendisine arz edilen taçlardan Hz. Peygamber’e (s.a.v.) ait olanını tercih ettiğini belirterek tacın manevî önemine işaret etmektedir.

Celvetî tacı on üç tekli (dilimli)dir. Kubbe veya tepesi siyaha yakın koyu yeşil renklidir ve ortasında kendi renginden bir düğme vardır. Celvetî tacındaki on üç terkten on ikisi tevhidin harflerine ve “esmâ-i isnâaşere” yani Allah’ın isimlerinden on iki esmaya biri de esmadan mazhar olunan isme delâlet etmektedir.

cilehane_sirri2

Bir başka rivayette ise bu on üç terkin on ikisi, on iki imama, biri de Hz. Pîr’in kutbiyyetine işaret olup tacın tepe kısmındaki düğme de “Nübüvvet-i Muhammediyye”nin ifâdesidir."

[caption id="attachment_71646" align="aligncenter" width="702"]cilehane_camii_kubbesi2 Önde Aziz Mahmud Hüâyi Hazretlerinin çilehanesi ve arka tarafta Çilehane Camii.[/caption]

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle