Hz. Ebubekir’den (r.a) Çarpıcı Ölüm Hatırlatması

Peygamber Efendimizin (s.a.v) en sadık dostu, mağara ve hicret arkadaşı, ümmet-i İslam'ın ilk halifesi ve takvası, zühdü ile tüm müslümanlara örnek Hz. Ebubekir'den (r.a) çarpıcı ölüm hatırlatması...

Hazreti Ebu Bekir (r.a.) buyurdular “Hani nerede ülkeler idare eden ve imar eden hükümdarlar? Geçip gittiler, isimleri unutuldu. Bir hiç oldular. Allah onların yerine başka nesiller bıraktı. Onların her türlü arzu ve isteklerine son verdi. Amelleri kendilerinin, dünya ise başkalarının dünyası…”

Asım b. Ady’den (r.a.): Hazret-i Ebû Bekir bir seferinde ayağa kalkarak Allah’a hamd ü senadan sonra buyurdu ki: Allahü Teâlâ sadece kendi rızası için yapılan amelleri kabul eder. Onun için siz de amellerinizde Allah’ın rızasını isteyiniz. Bilmiş olun ki amellerinizde samimi olursanız, Allah’a itaat etmiş, hatadan kurtulmuş, vazifelerinizi yapmış olursunuz.

ÖLENLERİNİZDEN İBRET ALINIZ

Ey Allah’ın kulları! Ölenlerinizden ibret alınız. Sizden öncekilerin durumlarını düşününüz, dün neredelerdi, bugün neredeler? Hani nerede zalimler? Nerede harp meydanlarında zafer ve

savaşçılıklarıyla ün yapmış olanlar? Zaman, onların da hakkından geldi. Toprak olup gittiler. Aleyhlerinde de çok şeyler konuşuldu. Kötü kadınlar, kötü erkeklere, kötü erkekler de, kötü kadınlara yaraşır.

HANİ NEREDE ÜLKELER YÖNETEN HÜKÜMDARLAR

Hani nerede ülkeler idare eden ve imar eden hükümdarlar? Geçip gittiler, isimleri unutuldu. Bir hiç oldular. Allah onların yerine başka nesiller bıraktı. Onların her türlü arzu ve isteklerine son verdi. Amelleri kendilerinin, dünya ise başkalarının dünyası. (İbn-i Ebi’d Dünya, Kitabü’l Hayr. İbn-i Asakir, Kenzü’l Ummal)

HANİ NEREDE GÜZEL YÜZLÜ KİMSELER? HEPSİ TOPRAK OLDULAR

Onların yerlerine biz kaldık. Eğer onlardan ibret alırsak, kurtulanlardan oluruz. Gurura kapılır, kendimizi aldatırsak, biz de onlar gibi oluruz. Nerede o güzel yüzlü kimseler, gençliği ile böbürlenenler? Toprak oldular, yaptıklarından pişman oldular. Nerede şehirler kuran, etrafını surlarla çevirip orada hayret verici eserler yapanlar? Onlar da yaptıklarını kendilerinden sonra gelenlere bıraktılar. İşte meskenleri bomboş, kendileri ise kabrin karanlıklarında. Onların hiç birinde bir varlık eseri veya en ufak bir ses duyuyor musunuz?

Oğullarınızdan ve kavimlerinizden tanıdıklarınız neredeler? Ecelleri yakaladı. Ölümden sonra bedbaht veya mes’ûd oldular. Biliniz ki sizler muhtaç olan kullarsınız. Allah katında olanlara ancak O’na itaat ederek ulaşılır. (Taberânî, Tarih, 2/460) Allah’ın selâmı ve rahmeti ve bereketi onun üzerine olsun.

Kaynak: Sadık Dana, İslam Kahramanları 1, Erkam Yayınları

HZ. EBUBEKİR (R.A.) KİMDİR?

HZ. EBUBEKİR (R.A.) İLE İLGİLİ AYET VE HADİSLER

HZ EBUBEKİR (R.A) NASIL MÜSLÜMAN OLDU?

HZ. EBUBEKİR’İN (R.A.) ŞEMAİLİ VE ÖZELLİKLERİ

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle