HÜDAYİ VAKFI 2018 KURBAN HİZMETLERİ

Hüdayi Vakfı'nın 2018 kurban faaliyetleri hakkında Serdar Eryılmaz ile konuştuk. Aziz Mahmûd Hüdâyi Vakfı, hayırsever vatandaşları dünyanın dört bir köşesinde yaşanacak kurban heyecanına ortak olmaya davet ediyor.

Aziz Mahmûd Hüdâyi Hazretleri'nin (1541-1628) asırlar önce başlattığı "Yoksulluk ve Cehaletle Mücadele" geleneğini devam ettirmek gayesiyle 1985 yılında kurulan Aziz Mahmûd Hüdâyi Vakfı, hayırsever vatandaşları dünyanın dört bir köşesinde yaşanacak kurban heyecanına ortak olmaya davet ediyor.

Bu yıl "Kurban Fedakârlık, Hakk'a Yakınlıktır" sloganı ile yola çıkan Vakıf, vekâletle kurban kesim bedelini; yurt dışında 650 TL,  yurt içinde büyükbaş (yerli dana) kurbanda bir hisse 1.500 TL, küçükbaş kurbanda ise Kuyruklu Koç 1.100, Kıvırcık Koç 1.300 ve Süper Koç 1.600 TL olarak üç şekilde belirledi.  Vakıf ayrıca bağışçılarına Büyükbaş Angus kurban kesimini de 1.100 TL bir hisse bedeli karşılığında seçenek olanak sunuyor.

Kurban yardımları dışında yıl içerisinde dul ve yetimlerin, muhtaç ve kimsesizlerin, yoksul ve talebelerin maddi-manevi ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik eğitim, sosyal-kültürel hizmetler, basım-yayın ve insani yardım alanlarında yoğun faaliyetleri olan Vakıf, dünyanın dört bir yanına iyilik götürüyor.

İslamveİhsan olarak Hüdayi Vakfı'nın 2018 Kurban faaliyetleri hakkında Genel Müdür Yardımcısı Serdar Eryılmaz ile konuştuk. Yapılan röportajdan ara başlıklar...

"YOKSULLUK VE CEHALETİ GİDERMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ"

Bu yılki kurban çalışmaları hakkında bilgi veren Serdar Eryılmaz, kurban bayramı coşkusunu kurban kesme gücü olmayanlarla paylaşarak onların mutluluklarına ve dualarına ortak olmaya çalışacaklarını söyledi.

Eryılmaz "Vakıf olarak öncelikle 400 yıllık kadim ve köklü bir hayır ve irşat geleneğini temsil ederek iki ana alanda faaliyet gösteriyoruz: İnsani yardım ve dini eğitim. Hayırseverlerimizin de destekleriyle yurt içindeki ve yurt dışındaki Kur'an kurslarımız, yetimhanelerimiz, gençlik merkezlerimiz, anaokulu, ilkokul, İmam-Hatip ve İlahiyat seviyesindeki eğitim kurumlarımızla ve su kuyusu-mescit-medrese-toplum merkezi inşaatı, gıda yardımları ve diğer ayni ve nakdi destekler gibi insani yardım alanındaki projelerimizle sürekli mazlum, mağdur ve kimsesizlerle, eğitim desteğinde bulunduğumuz hocalarımızla ve talebelerimizle zaten iç içeyiz. Temel gayemiz; yoksulluğu ve cehaleti gidermek, yaralı gönüllere merhem olmak, ülkemizin ve İslam dünyasının nitelikli insan ihtiyacının giderilmesine katkıda bulunmak" şeklinde konuştu.

"KURBAN PAYLAŞMANIN VE KARDEŞLİĞİN EN CANLI TEZAHÜRÜDÜR"

Yurt içi kurban kesim organizasyonumuzu İstanbul'da Üsküdar ve Küçük Çamlıca'daki modern ve hijyenik kesimhanelerimizde randevu usulüyle gerçekleştirerek halkımızın ibadetlerini gönül huzuruyla yerine getirmelerine aracı oluyoruz. Kurban sahiplerinin bizzat yerinde görerek ve vekâletleri alınarak kestirdiği kurban etlerinden vakfımıza bağış olarak bırakılan üçte bir oranındaki kısmını öncelikle Bayram günleri başta olmak üzere her ay İstanbul'da düzenli erzak paketi yardımında bulunduğumuz yaklaşık 6 bin ihtiyaç sahibi aileye dağıtıyoruz.

Bir kısmını da aşevlerimizde ve vakfımıza bağlı eğitim kurumlarımızda kalan öğrencilerimizin yemeklerinde kullanarak değerlendiriyoruz. Yurt içi kurban kesiminde bağışçılarımıza Büyükbaş (Angus) kurban kesimini de 1.100 TL bir hisse bedeli karşılığında seçenek olanak sunuyoruz. Diğer yurt içi kurbanlardan farklı olarak Eskişehir'deki mezbahada keseceğimiz Büyükbaş Angus kurban etlerinin tamamı vakfımıza bağış olarak bırakılıyor.

Türkiye dışında ise 40'tan fazla ülkede vekâlet yoluyla kurban kesimi gerçekleştiriyoruz. Kurban hizmetlerimizdeki amaç; sadece vacip ibadetin yerine getirilmesi değil, aynı zamanda kurbanlar vesilesiyle başta Bangladeş-Arakan, Filistin, Suriye, Afganistan, Irak, Filipinler, Sudan, Somali gibi mazlum coğrafyalardaki kardeşlerimize umut olmak, aramızdaki kardeşlik bağlarını güçlendirmek, insanlık onuruna ve Müslüman şahsiyetine yakışır bir şekilde hizmet ederek onları sömürge düzenine karşı minnet altında bırakmamaktır.

Kurban ibadetinde güven unsurunun önemine de dikkat çeken Eryılmaz, "Kurbanların sorunsuz bir şekilde kesilmesi ve dağıtılması noktasında büyük bir hassasiyet, îtina ve sorumluluk duygusuyla hareket ediyoruz. Belki 100'den fazla ülkede kurban kesebilecekken, hâkim olduğumuz ve kendi müesseselerimizin olduğu ülkeleri tercih ediyoruz. Vekâletini aldığımız kurbanları, bağış sahiplerinin isimlerini tek tek okuyarak, bizzat ilgili ülkelerdeki Hüdayi'nin vakıf kültürüne sahip ve vacip kurban ibadeti hassasiyetini iyi bilen Türk personelimiz ve gözlemcilerimiz nezaretinde kesiyoruz. Ayrıca, kurban kesimlerinin sorunsuz bir şekilde yerine getirildiğini teyit etmek amacıyla, 70 civarı gözlemciyi kurban kesimi yaptığımız 40'tan fazla ülkeye gönderiyoruz." dedi. İnternet üzerinden de Bağış Yapılıyor.

Hüdayi Vakfına kurban bağışında bulunmak isteyen hayırseverler bağışlarını;

  • Vakıf merkezlerinden makbuz karşılığı,
  • www.hudayivakfi.org sitesinde yer alan online bağış bölümünden banka kartlarıyla,
  • Anlaşmalı banka, PTT hesaplarına havale-EFT ile,
  • Anlaşmalı banka şubelerine bizzat giderek hesap numarasına gerek kalmadan kurumsal tahsilat yolu ile yapabilecekler.

Yurt içi kurban için kayıt yaptırmak, kesim sırası almak ve yurt dışı bağışlarla ilgili detaylı bilgi almak isteyenler vakfın 0216 428 39 60 numaralı çağrı merkeziyle irtibata geçebilirler.

YURT DIŞI KURBANLIK FİYATLARI 2018

HÜDAYİ VAKFI 40 ÜLKEYE KURBANLARINIZI ULAŞTIRIYOR

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle