HÜDAYİ TÜRBESİ AÇILDI!

Vatandaşların en sık ziyaret ettiği mekanlardan Aziz Mahmud Hüdayi Türbesi, yaklaşık iki yıl süren restorasyonun ardından Kültür ve Turizm Bakanı Çelik'in de katıldığı törenle açıldı.

İstanbul'da mübarek gün ve aylarda vatandaşların en sık ziyaret ettiği mekanların başında gelen Aziz Mahmud Hüdayi Türbesi, yaklaşık iki yıl süren restorasyonun ardından törenle açıldı.

"İSTANBUL'UN MEKKE VE MEDİNE İLE OLAN BAĞI"

Açılışta konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, ramazan ayında bu tür bir açılışı yapıyor olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, vatandaşların ramazanını tebrik etti.

Aziz Mahmud Hüdayi Türbesi ile dün açılan Eyüp Sultan Türbesi'nin önemine vurgu yapan Ömer Çelik, "Açılışlar, İstanbul'un Mekke ve Medine'yle manevi bağını gösteren açılışlardır. Bunların bu şekilde korunuyor ve restore ediliyor olması milletimizin buna olan ihtimamını gösteriyor. Hem Eyüp Sultan Hazretleri hem de Aziz Mahmud Hüdayi Hazretleri, İstanbul'un Hz. Peygamber'le olan bağını gösteriyor. Bu mekanlar, İstanbul ile Mekke ve Medine arasındaki sarsılmaz bağı gösteriyor. Açılışın bugüne denk geliyor olmasından büyük bir memnuniyet duyuyorum" diye konuştu.

İstanbul Türbeler Müze Müdür Vekili Mustafa Küçükaşçı ise mekanın tarihi geçmişi hakkında bilgiler verdi.

DUÂYI İSTANBUL MÜFTÜSÜ RAHMİ YARAN YAPTI

Türbenin sanat tarihi bakımından çok önemli olduğunu dile getiren Küçükaşçı, "Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında süslemeler yapıldı. En son yapılan restorasyonda bu ortaya çıktı. 2013'te buranın restorasyonu başladı. Buralar hem ibret almak hem de geçmişle bağ kurmak için önemli mekanlardır. İç süslemeleri bakımından buraya sahip çıkıldı. İçeride tarihi avizesi var, diğer tarafta da bir kuyu mevcut. Onun da tahlilleri yapılıyor. Olumlu sonuç çıkarsa insanların istifadesine sunulacak" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Kur'an-ı Kerim tilaveti ve İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran'ın duasıyla türbe ziyarete açıldı.

Açılışa, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı yöneticileri ve vatandaşlar katıldı.

HÜDÂYİ HAZRETLERİ'NİN SEVENLERİNE DUÂSI

Azîz Mahmûd Hüdâyî Hazretleri'nin Sultan I. Ahmed Han'ın talebi üzerine yaptığı duâ:

"Yâ Rabbî! Kıyâmete kadar bizim yolumuzda bulunanlar, bizi sevenler ve ömründe bir kerre türbemize gelip rûhumuza Fâtiha okuyanlar bizimdir... Bize mensub olanlar, denizde boğulmasınlar; âhir ömürlerinde fakirlik görmesinler; îmânlarını kurtarmadıkça ölmesinler; öleceklerini bilsinler ve haber versinler ve de ölümleri denizde boğularak olmasın!.."

Aziz Mahmud Hüdayi Türbesi, Ramazan ayı boyunca türbe her gün 06:00 - 22:30 saatleri arasında ziyaretçilere açık.

IMG_6117

1093-aziz-mahmut-hudayi-turbesi-ziyarete-acildi-uskudar-fotogaleri_800x600

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle