AZİZ MAHMUD HÜDAYİ HAZRETLERİ TÜRBESİ NEREDE?

İstanbul’daki büyük velilerden Aziz Mahmud Hüdayi Hazretleri kısaca kimdir? Aziz Mahmud Hüdayi Hazretleri Türbesi nerede? Aziz Mahmud Hüdayi Hazretleri Türbesi’ne nasıl gidilir?

Üsküdar’ın aynı isimle anılan mahallesinde bulunan dergah Celvetî Tarikatı kurucusu Şeyh Aziz Mahmud Hüdâyî tarafından 1594-1595 senesinde yaptırılmıştır. Külliye şeklinde kurulan tekkede mutfak, mezarlık, türbe, cami, tevhidhane, kütüphane, kadınlar bölümü ve evler bulunmaktadır.

AZİZ MAHMUT HÜDAYİ HAZRETLERİ KİMDİR?

Aziz Mahmut Hüdâyî Hazretleri, İstanbul’un ileri gelen Hak dostlarındandır. Hüdâyî ismi ve Aziz sıfatı, şeyhi tarafından kendisine verilmiştir. Üstadı Üftade Hazretlerine intisap etmeden önce Bursa kadısı ve müderrislerindendir. Bir kadınının, kocasından boşanma talebinde bulunduğu ilginç bir dava, hayatını tamamen değiştirmiştir. Kadılığı ve müderrisliği bırakıp Üftade Hazretlerinin önüne diz çöküp talebe olmuştur. Kendisine Hüdâyî ismini de üstadı vermiştir. Hüdâyî Hazretleri, İstanbul’a gelip dergâhını kurduktan sonra Üsküdar’daki dergâhı, kısa zamanda bir ilim ve irfan mektebi hâlini almıştır. Zamanının sultanları, Sultan III. Murat ve I. Ahmet Han kendisinin talebesi oldular. II. Osman ve IV. Murat Han da kendisine gönül veren sevgili talebelerindendir.

AZİZ MAHMUD HÜDAYİ HAZRETLERİNİN DUASI

Aziz Mahmut Hüdâyî Hazretlerinin vefatından önce yaptığı şu dua münasebetiyle türbesi, İstanbulluların en sık ziyaret ettiği mekânlardan biri olmuştur: “Ya Rabbi! Kıyamete kadar bizim yolumuzda bulunanlar, bizi sevenler ve ömründe bir kere türbemize gelip Fatiha okuyanlar bizimdir. Bize mensup olanlar denizde boğulmasınlar, ahir ömürlerinde fakirlik görmesinler, imanlarını kurtarmadıkça ölmesinler, öleceklerini bilsinler ve haber versinler ve de ölümleri denizde boğularak olmasın.”

AZİZ MAHMUD HÜDAYİ HAZRETLERİ NE ZAMAN VEFAT ETTİ?

Aziz Mahmut Hüdâyî Hazretleri, 1628 senesinde vefat etmiştir.

AZİZ MAHMUD HÜDAYİ HAZRETLERİ TÜRBESİ ZİYARET GÜNLERİ VE SAATLERİ

Haftanın yedi günü ziyarete açık olan türbe, 07:30 ile 20:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

AZİZ MAHMUD HÜDAYİ HAZRETLERİ TÜRBESİ’NE NASIL GİDİLİR?

Aziz Mahmud Hüdayi Hazretleri Türbesi’ne özel aracıyla gelmek isteyenler, Edirne yönünden veya Kadıköy yönünden gelirken Altunizade çıkışından Bağlarbaşı tabelasını takip ederek türbeye ulaşabilir. Avrupa yakasından gelmek isteyenler; Edirnekapı’dan 500A numaralı Edirnekapı-Kadıköy, Taksim’den, 110 numaralı Kadıköy-Taksim otobüsünü kullanabilir. Anadolu yakasından gitmek isteyenler ise; 11P, 11V, 125, 12A, 12C, 13, 13B, 14, 14C, 14D, 14F, 14K, 14M, 14R, 14Y, 15F, 3, 6, 9A otobüslerini kullanabilir.

Adres: Aziz Mahmut Hüdayi Mah. Aziz Mahmut Efendi Sk. Cami İçi No:1 Posta Kodu: 34672 Üsküdar/İstanbul

Telefon: 0216 341 05 97 Faks: 0216 341 24 31

AZİZ MAHMUT HÜDAYİ HAZRETLERİ TÜRBESİ  NEREDEDİR? - HARİTA

AZİZ MAHMUD HÜDAYİ HAZRETLERİ KİMDİR?

İSTANBUL’DA GEZİLMESİ VE GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

 

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

 • Hüdâyî’nin en yaygın menkıbelerinden biri de şiddetli bir kasırga esnasında, kayıkçıların bile denize çıkmaya cesaret edemedikleri bir günde Sultan Ahmed Camii’nde cum’a vaazına yetişmek üzere bindiği kayığın dört yanında denizin süt-liman olmasıdır.

  Bu esnada Topkapı Sarayı’nda Yalı Köşkü yakınındaki fevkâni sultan kasrından dalgaları seyreden Sultan Ahmed’in yıldırım isabet eden kasrının bir süre yıkılmayışı ve canının kurtulması da Hüdâyî’nin kerameti sayılmaktadır.

  Bu menkıbenin yaygınlığı yüzünden kayıkçılar arasında Üsküdar’dan Sarayburnu’na kadar giden bir yolun bulunduğuna inanılır ve yola “Hüdâyî Yolu” denilirdi. Bugün bile lodoslu havalarda Boğaz vapur seferlerinin sadece Üsküdar-Eminönü hattında yapılabilmesi, anlamlı ve düşündürücüdür.

  Kaynak: Aziz Mahmud Hüdâyi Hayatı ve Menkıbeleri, Prof. Dr. Hasan Kâmil Yılmaz, Aziz Mahmud Hüdâyi Vakfı Yayınları, 2004

  Jazak Allahu khairan

  Denizde hudayi yolu varmış filimde öyle geçiyor dogrumudur ve hangi denizdir teşekkürler

Yorum Ekle