Gripten Korunmanın En Önemli Yolu

Kış aylarının en önemli hastalıklarından olan ve insanları olumsuz yönde etkileyen gripten korunmak için kişisel hijyen alışkanlıklarına dikkat edilmesi gerekiyor.

Kış aylarının en önemli hastalıklarından olan gripten korunmak için kişisel hijyen alışkanlıklarına dikkat edilmesi gerektiği bildirildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Topbaş, yaptığı açıklamada, Gribin toplu yaşam alanlarında solunum yoluyla bulaşan bir hastalık olduğunu söyledi

"Virüs öksürmeyle veya öksürürken elimizi ağzımıza götürüp sonrasında biriyle tokalaştığımızda da bulaşabilir. Yine yüzeylere dokunup başka birileri bu alanlara dokunduğu zaman da virüs bulaşmakta. Bu nedenle iki şey çok önemli. Bunlardan birisi hasta kişilerin ya evlerinde olmaları ya da dışarı çıkarken maske takmaları ve yüzeylere dokunduktan sonra mutlaka ellerini yıkamaları gerekli. Bu her iki yöntem de korunma bakımından çok büyük önem arz etmekte.''

Topbaş, herkesin kişisel temizliği ile yapabildiği ölçüde çevre temizliğini gerçekleştirmesi durumunda birçok hastalığın önlenebileceğini de belirterek, özellikle soğuk algınlığı, grip ve nezle olan kişilerin kalabalık ortama girmemesinin hastalığın bulaşmasını önleyeceğini ifade etti.

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle