GAZZELİ ÖĞRENCİLERİN HAYALLERİ ENKAZ YIĞINLARI ALTINDA

Gazze'de 2014-2015 eğitim-öğretim yılı, İsrail'in saldırıları nedeniyle iki hafta gecikmeli olarak başladı. Ancak 9 bin 600 öğrenci okullarına gidemedi. İsrail'in 7 Temmuzda başlattığı saldırılar sonucu Gazze'de 24 okul yıkılırken 142 okul ağır hasar görmüştü. Gazzeli öğrenciler yeni eğitim-öğretim yılına işte bu hasarlı okullarda başlıyor... 

Filistin Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, yaklaşık yarım milyon Gazzeli öğrenci, bu sabah Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'na (UNRWA) ait okullarda yeni eğitim-öğretim yılına başladı. 

MÜFREDAT, ÖĞRENCİLERİN PSİKOLOJİLERİNİ RAHATLATACAKMIŞ

Yeni eğitim yılının müfredatında psikolojik desteğe ilişkin konuların olacağı belirtilen açıklamada, "İlk dersler için öğrencilerin psikolojik açıdan rahatlamasını sağlayacak bir müfredat belirlendi. Ayrıca yöneticiler ve öğretmenlerle eğitim sürecinin işleyişi hakkında atölye çalışmaları yapılacak" ifadelerine yer verildi. 

EVİ YIKILAN AİLELER OKULLARDA KALMAYA DEVAM EDİYOR

gazze

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında evleri hasar gören ve çevre okullara sığınmak zorunda kalan Filistinlilerin ikametinin de yeni eğitim-öğretim yılı için sorun oluşturduğu belirtildi.  BM tarafından hazırlanan raporlara göre, İsrail saldırıları neticesinde yaklaşık 500 bin Filistinli UNRWA ve hükümete ait okullara sığınmak zorunda kaldı. Söz konusu okullar, eğitim-öğretim yılının başlaması nedeniyle tahliye edilse de bazı aileler kalacak yer bulamadığı için okullardan ayrılamadı.

Filistin Eğitim Bakanlığı müfredatına göre 24 Ağustos'ta başlaması gereken 2014-2015 eğitim-öğretim yılı, Batı Şeria'da zamanında başlarken, İsrail saldırıları nedeniyle Gazze'de ertelenmişti. 

OKULLARDA İNCELEME YAPMAK İSTEYEN BAKANA İSRAİL ENGELİ

İsrail'in, yeni eğitim-öğretim yılı açılışına katılmak üzere Gazze'ye gitmek isteyen Ulusal Uzlaşı Hükümeti Eğitim Bakanı'na geçiş izni vermediği belirtildi. Filistin Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Gazze'de eğitim-öğretim yılı açılışında bulunmak ve Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) eğitim sorumlusuyla yıkılan ve zarar gören okullarda inceleme yapmak üzere Gazze'ye gitmek isteyen Bakan Havle eş-Şahşir, İsrail askerlerince engellendi.

İSRAİL'İN VURDUĞU OKULLAR YENİDEN İMAR EDİLMELİ

aa_picture_20140914_3272284_high-jpg20140914123317

Filistin Eğitim Bakanı Yardımcısı Ziyad Sabit de Gazze'de yaşananların ardından öğrencilerin normal yaşamlarına dönebilmeleri için psikolojik olarak hazırlanmaları gerektiğini vurgulayarak şunları kaydetmişti: "Yetkililer ve Gazze destekçilerinin önlerindeki en önemli sorunlardan biri de yeni ders yılının başlaması için  bir an önce sığınmacı ailelerin okullardan çıkarılması konusudur. Ayrıca İsrail saldırılarında yıkılan okulların imar edilmesi gerekiyor."

İSRAİL'İN GAZZE SALDIRISINDA 24 OKUL YIKILDI

gazze

BM istatistiklerine göre, İsrail'in Gazze'ye 51 gün süren saldırılarında yaklaşık 500 bin kişi devlete ve UNRWA'ya ait okullara sığındı. Ayrıca İsrail'in hava saldırılarında 24 okul da yerle bir oldu. İsrail'in Gazze'ye 51 gün süren saldırılarında 2 bin 156 kişi hayatını kaybetti, 11 binden fazla kişi de yaralandı. Saldırılarda 17 bin 200 ev, 73 cami ve 24 okul tamamen yıkıldı, binlerce bina hasar gördü.

NE OLMUŞTU?

İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye, 7 Temmuz'da havadan ve denizden, 17 Temmuz'da ise karadan saldırıya geçmişti. Daha sonra orduyu karadan geri çekerek hava saldırılarını sürdüren İsrail, 26 Ağustos'ta, Mısır'ın arabuluculuğundaki görüşmelerde varılan ateşkesle saldırılarına son vermişti. İsrail'in 51 gün süren saldırılarında 2 bin 156 kişi hayatını kaybederken, 11 binden fazla kişi yaralandı. Saldırılarda zarar gören 142 okulun 23'ü kullanılamaz hale geldi. (Kaynak: AA)

gazze

 

 

kadir mısıroğlu

 

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle