GAZZE ŞERİDİ'NDEKİ BEDEVİ AİLELERİN ZORLU HAYATI

Gazze Şeridi'in Han Yunus kenti çevresindeki bölgede yaşayan "Bedevi" aileler, su, elektrik ve her türlü modern iletişim araçlarından uzak farklı bir hayat yaşıyor.

Yoksul ailelerin ikamet ettiği Es-Sevafi bölgesinde, insanlar ya hurma dalları ve tenekelerden oluşturulan çadırlarda veya tahta, naylon gibi malzemelerle yaptıkları kulübelerde hayatlarını idame ettirmeye çalışıyor.

Söz konusu bölgede yaşayanlar, su ve elektrikten yoksun "ilkel ve basit" olarak adlandırılabilecek bir yaşam sürüyor. Kent hayatından uzak bir hayat süren aileler genellikle ucuz bakliyat ürünlerini tercih ediyor.

Bölge sakinlerinden beş çocuk babası Ganim Hasan (46), "Burada elektrik olmadan ve modern iletişim araçlarından uzak yaşıyoruz. Bu çadırlardan başka yaşayacağımız bir yer yok." dedi.

SU İÇİN 20 KM MESAFE KATEDİYORLAR

Kümes hayvanları ile koyun besleyen, geçimini sağlamak için çevre bölgelerdeki ailelere süt satan Hasan, "Zor hayat şartları bizi uzak bölgelere göçmeye ve burada kalmaya zorladı. Su getirebilmek için uzun mesafeler katediyoruz." ifadelerini kulladı.

- "Hayatımızdan memnunuz"

Bölgede yaşayanlardan on çocuk babası Ganim Dervaşe (70), kentten uzak bir yaşam sürdüklerini belirterek, "Bütün zorluklara rağmen hayatımız güzel. Suyu yaklaşık 20 kilometre uzaktan eşek sırtında getiriyoruz ancak birçok kişinin kaybettiği iç rahatlığı ve huzura sahip olduğumuzu hissediyorum." şeklinde konuştu.

AİLELER ŞEHİRDE YAŞAMAK İSTEMİYOR

Yaşadıkları zor ekonomik şartlara rağmen her aileden en az bir ya da iki çocuğun okula gönderildiğini ifade eden Dervaşe, "Birçok ailenin çocuğu üniversite mezunu oldu ve hükümette görev aldı ancak aileleri şehirde yaşamak istemedi." ifadelerini kullandı.

Bölgede yaşayan çocuklardan biri olan İbrahim, "Burada oyunlar oynuyor ve ailemize odun toplamada yardım ediyoruz." dedi.

Filistin Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın elinde Gazze Şeridi'nde yaşayan bedevi ailelere ilişkin bir istatistik bulunmuyor.

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle