Filistinli Lise Öğrencisinin Türkiye'de Gönüllü Ramazan Mesaisi

Ailesiyle bir buçuk yıl önce Türkiye'ye gelen Filistin asıllı 17 yaşındaki imam hatip lisesi öğrencisi, Ramazan ayı dolayısıyla camilerde teravih namazı kıldırıyor.

Milli Eğitim Bakanlığınca "Hafızlık Proje İmam Hatip Lisesi" olarak hizmete açılan Konya Mustafa İlboğa Anadolu İmam Hatip Lisesinde öğrenim gören Abdurrahman Zafer Şakdi, okulun Ramazan geleneğine uygun şekilde, arkadaşlarıyla Ramazan ayı boyunca yoğun mesai yapıyor.

Gönüllü olarak hizmetlerde yer alan genç hafız Şakdi, Suudi Arabistan'da yaşarken 1,5 yıl önce Türkiye'ye gelme kararı verdiklerini, bu karardan hiçbir zaman pişmanlık duymadıklarını söyledi.

Yazılım ya da yapay zeka mühendisliği bölümü okumak istiyor

Eğitime çok önem veren bir ailenin çocuğu olduğunu belirten Şakdi, ablası, ağabeyi ve kendisinin daha iyi eğitim alması için Türkiye'ye geldiklerini dile getirdi.

Ağabeyinin 4 yıldır Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesinde, ablasının da Necmettin Erbakan Üniversitesinde Psikolojik Rehberlik ve Danışmanlık Bölümünde okuduğunu anlatan Şakdi, kendisinin de 11. sınıfta olduğunu ve üniversite sınavlarına hazırlandığını kaydetti.

Türkiye'nin eğitim olanaklarını güzel bulduklarını vurgulayan Şakdi, "İnşallah ileride yazılım veya yapay zeka mühendisliği bölümü okumak istiyorum. Şu anda okulun robotik kodlama ekibindeyim. Ekibimizle TEKNOFEST'e başvurduk. İnşallah başvurumuz kabul edilirse yarışmaya gideceğiz." diye konuştu.

"Burada Ramazan ayı çok güzel geçiyor"

Şakdi, Türkiye'de hem nitelikli bir eğitim aldığını hem de okulu vasıtasıyla manevi yönünü güçlendirdiğini söyledi.

Bütün öğrencileri hafız olan okulunda, Ramazan ayı boyunca arkadaşlarıyla çeşitli etkinliklere katıldığını, hep birlikte yoğun mesai yaptıklarını aktaran Şakdi, şöyle konuştu:

"Farklı camilerde mukabele yapıyoruz, teravih namazı kıldırıyoruz. Ben ikindi namazından sonra Kur'an okuyorum, akşam da teravih namazı kıldırıyorum. Anlattığım etkinliklerde yer aldığım için mutluyum. Özelikle bu okul içerisinde Ramazan ayı çok güzel geçiyor. Mukabele için teravih kıldırmak için arkadaşlarımla beraber gidiyoruz. Bazen beraber Kur'an-ı Kerim okuyoruz. Dün hep birlikte bir hatim yaptık mesela. Burada Ramazan ayı çok güzel geçiyor."

"İnşallah burada üniversite okuyacağım"

Kendisi gibi arkadaşlarının da ay boyunca farklı camilerde insanlarla bir araya gelerek Ramazan ayının manevi iklimini yoğun şekilde yaşadığını belirten Şakdi, "Türkiye'yi çok seviyorum. Burada olmaktan memnunum. İnşallah burada üniversite okuyacağım, iyi bir meslek sahibi olacağım. Türkçeyi de çok kısa zamanda öğrendim." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

İslam ve İhsan

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.