İNŞAAT İŞÇİLERİNİN ZORLU RAMAZAN MESAİSİ

İnşaat işçileri, Ramazan ayında sıcak havalara rağmen hem oruç tutuyor hem de yoğun tempoyla çalışıyor.

Ramazan’da sıcak havaya rağmen ailelerinin geçimini sağlamak için tuğla taşıyan, sıva yapan, beton döken, demir bağlayan ve tesisat döşeyen inşaat işçileri, yüksek hava sıcaklıklarına rağmen, zaman zaman iftara kadar çalışıyor.

Son günlerde hava sıcaklığının arttığı Bursa'da, ağır şartlar altında çalışan inşaat işçileri, hem işlerini yapıp hem de oruçlarını aksatmadan tutuyor. Günde ortalama 7-8 saat çalışan inşaat işçileri, bazen mesailerini iftar saatine kadar uzatıyor.

“RAMAZAN AYINDAKİ BEREKET HİÇBİR AYDA OLMUYOR”

İnşaatta fayans ustası olarak çalışan Mesut Uysal, yaklaşık 25 yıldır inşaat işleriyle uğraştığını söyledi. Uysal, ailesinin geçimini sağlamak için çalışmak zorunda olduğunu vurgulayarak, “Ramazan’da çok zorluk yaşıyoruz ama Ramazan ayındaki bereket hiçbir ayda olmuyor. Bu nedenle çok güzel geçiyor.” diye konuştu.

“EN FAZLA BİZİ ZORLAYAN SUSUZLUK”

İnşaat ustası Turan Uysal da susuzluğun kendilerini çok zorladığını dile getirdi. Saat 08.00’de işbaşı yaptıklarını, saat 15.00'te paydos ettiklerini anlatan Uysal, şöyle konuştu:

“19 yıldır bu işi yapıyorum. Ramazan ayının zorlukları mutlaka vardır ama en fazla bizi zorlayan susuzluktur. Güneş altında çalışan işçiler için susuz kalmak çok zordur ama Allah yardım ediyor. Ramazan ayı, Allah'ın bir rahmet ayıdır. Hem bereket yönünden hem manevi yönden çok güzel geçiyor. Bununla beraber Ramazan’ın zorlukları da var. Bizim gibi inşaatların iskelelerinde çalışanlar için Ramazan çok çok zor oluyor. Orucu tutmak isteyen birisine Allah yardım ediyor. Bazen aç, bazen susuz kalıyoruz ama Allah o hissi çok fazla yaşatmıyor.”

İnşaatta iş makinesi kullanan Korkut Gülük de “Ramazan bizim için öncelikle bir maneviyat. Maneviyatı güzel yaşarsa bir insan her türlü zorluğa gelebilir. Bunaltıcı hava olduğu zamanlarda zorluyor ama iş yeri bize bazı kolaylıklar sağlıyor.” ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle