Evlilik Hazırlıklarının Maliyeti Ne Kadar?

Bahar aylarının gelmesi ve düğün sezonunun yaklaşmasıyla hazırlık ve koşuşturma süreci başlarken hayatlarını birleştirmek isteyen çiftler, gelinlikten damatlığa, davetiyeden nikah şekerine, düğün salonundan ikram edilecek kurabiyeye kadar birçok karar sürecinden geçiyor.

Çiftlerin hayatlarını birleştirmek için yaptıkları düğün töreni, bu törende giydikleri damatlık ve gelinlik, davetiye, nikah şekeri ve yüzükler en az 4 bin 700 TL tutuyor.

Söz konusu rakam düğünün yapıldığı mekana, burada verilen ikramlara, gelinlik, damatlık ve takı fiyatlarına göre 50 bin lirayı bulabiliyor.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) verilerine göre geçen yıl 594 bin 493 kişi dünyaevine girdi. Her yıl olduğu gibi bu yıl da bahar aylarında evlenen çiftlerin sayısının Ramazan ayına kadar giderek artması, Ramazan Bayramının ardından da evliliğe mola veren çiftlerin sayısının tekrar artış göstermesi bekleniyor.

Düğün sezonunda hazırlıklar için çiftlerin koşuşturması devam ediyor. Gelinlikten damatlığa, davetiyeden nikah şekerine, düğün salonundan pasta ve fotoğrafçıya kadar pek çok şey çiftlerin ihtiyaçları arasında bulunuyor.

HER GENÇ KIZIN RÜYASI

"Her genç kızın rüyasıdır" denilen gelinliklerin model, güpür, taş, kumaş özelliklerindeki çeşitlilik baş döndürüyor. Tam hayalindeki gelinliği bulamayan gelin adayları, gelinlikleri diktirmeyi tercih ediyor.

Hazır gelinliklerin fiyatı bin liradan başlayıp 5 bin liraya kadar çıkarken, geline özel dikilen gelinliklerin fiyatı 3 bin ila 12 bin lira arasında değişiyor. Gelin adayları hazır olan ya da kendine özel diktirerek gelinlik kiralayabiliyor. Bunu da gelinlik fiyatından 500-600 lira az ödeyerek yapabiliyor.

Gelin adaylarının kına gecesinde giydiği klasik bindallılar 200 lira ila 1000 lira arasında satışa sunulurken, Osmanlı motifleriyle işlenmiş kaftanlı bindallıların fiyatları 2 bin 500 lirayı bulabiliyor. Kiralık bindallılara, kiralık gelinliklerin aksine daha uygun fiyatlarla ulaşılabiliyor.

Damatlıklar, modeli, markası, kumaşın kalitesi, takım elbise ya da smokin olmasına göre fiyatlarda değişiklik gösteriyor. 300 liradan başlayan takım elbise fiyatları 5 bin lirayı buluyor. 2 bin liradan başlayan smokin fiyatları ise 12 bin liraya kadar çıkmakta.

DAVETİYE NE KADAR?

Diğer ürünlerde olduğu gibi davetiye ve nikah şekerinde de birçok çeşit bulunuyor. Davetiyelerde inci ya da renkli taşlardan eklenmesi, lazer kesim yapılması, püskül ve baskı kalitesine kadar birçok ayrıntı fiyat belirleyici oluyor.

100 davetiyenin fiyatı ise 75 lira ila 900 lira arasında değişiklik gösteriyor. Teknolojinin gelişmesi ve internet kullanımının artmasının ardından online olarak da davetiye siparişi verilebiliyor. Nikah şekerlerinin ise tanesi 1 ila 11 lira arasında satışa sunuluyor. Nikah şekerleri arasında da farklı seçenekler bulunuyor. İçinde kolonya bulunan süs 10 liradan satılırken, çiçeklerle süslenmiş vosvos 7-8 liradan alınabiliyor.

ALYANS NE KADAR?

Düğün hazırlık sürecinde aşağı yukarı herkesin yolunun düştüğü Kapalıçarşı'da da hareketlilik başladı.

Mart ayında önceki aylara göre altın ve takı satışlarında yüzde 20-25 civarı artışın yaşandığı Kapalıçarşı'da alyansların çifti ortalama 400 liradan başlarken, bu rakam 3 bin-3 bin 500 liraya kadar çıkabiliyor. En çok 800 ila bin 500 lira arasındaki alyanslar tercih ediliyor.

Küpelerin çiftinin 200-250 liradan başlayıp 800 liraya kadar çıktığı Kapalıçarşı'da en çok tercih edilen küpelerin fiyatları ise 400-500 TL civarında değişmekte. Gelin adayları için alınan bilekliklerde ise en düşük rakam 200-250 lira. Söz konusu rakam bilekliklerde 4 bin liraya kadar çıkarken en çok bin ila 2 bin lira arası fiyat tercih ediliyor. Minimum 500 liradan başlayan kolye fiyatları da 5-6 bin liraya kadar çıkıyor.

EN DÜŞÜK DÜĞÜN SALONU PAKETİ

İstanbul Toplantı ve Düğün Salonu İşletmeleri Odası (İSTDO) Başkanı Ümit Yaşar Demir, Türkiye genelinde her yıl 600 bine yakın çiftin dünyaevine girdiğini belirterek, her 6 düğünden birinin İstanbul'da gerçekleştiğini söyledi.

İstanbul'un evlilik sayısının fazlalığıyla dikkati çektiğini dile getiren Demir, Türkiye genelinde son 5 yılda 2 milyon 999 bin 350 çiftin hayatını birleştirdiğini, bu çiftlerden 553 bin 911'inin ise İstanbul'da dünya evine girdiğini aktardı. Demir, İstanbul'da düğün yapılabilecek düğün salonu ve otellerin toplam sayısının 3 bin 500'ü bulduğunu, bunlardan bin 500'ünün odaya üye olduğunu bildirdi.

İstanbul'da düğün salonu fiyatlarının düğünün yapıldığı tarihe, düğüne katılan kişi sayısına, orada yapılan ikrama göre değiştiğini dile getiren Demir, hafta içi ile hafta sonunun, yaz ile kış mevsiminin, kuru pasta ile yemek ikramlarının fiyatlarının ayrı olduğunu anlattı.

İstanbul'da düğün salonu fiyatlarının 2 bin 500 TL'den başladığını dile getiren Demir, "Bu rakam en düşük paket için belirlenen rakam. Kuru pasta-meyve suyunun ikram edildiği, düğün pastasının, müziğin içinde olduğu, fotoğraf ve video çekiminin yapıldığı bir evlilik için en düşük 2 bin 500 lira alınıyor düğün salonunda." dedi. Bu rakamın ortalama 200 misafirin katıldığı düğünler için belirlendiğini ifade eden Demir, fiyatın kişi sayısına göre 9 bine kadar çıkabildiğini söyledi.

YEMEKLİ DÜĞÜNLER NE KADAR?

Demir, yemekli düğünlerin ise çok daha yüksek rakamlara karşılık geldiğini belirterek, yemekli düğünlerde kişi başı ücretin 35 liradan başladığını anlattı.

Bu fiyatın 65 TL'ye kadar çıktığını dile getiren Demir, "700 kişilik bir düğün ortalama 50 TL'lik fiyattan 35 bin lira yapar. Fiyatlar mekana göre çok daha yükseklere çıkabilir. Lüks otellerde lüks konseptle evlilikler çok daha ciddi rakamlar harcanarak yapılır." diye konuştu.

Demir, düğün salonlarında KDV'nin yüzde 18 olduğunu kaydederek, mobilyada KDV'nin yüzde 8'e düşürüldüğünü, küçük ev aletlerinde ÖTV'nin sıfırlandığını anımsattı.

İSTDO Başkanı Demir, "Bu KDV indirimleri ve ÖTV'nin sıfırlanmasıyla düğün salonları için ciddi talep gelmeye başladı. Düğün salonlarından alınan KDV de yüzde 8'e düşürülürse gençlere çok daha büyük kolaylık olur." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

İslam ve İhsan

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.