Ev Hanımlarından Cami ve Kur'ân Kursu Seferberliği

Samsun'da bir grup ev hanımı, 19 Mayıs ilçesinde bulunan cami ve Kur'an kursunun eksikliklerini gidermek için yufka, tatlı, reçel ve turşu yapıp semt pazarlarında satıyor.

Samsun'un 19 Mayıs ilçesinde yaşayan ev hanımları, yapımı tamamlanmasına rağmen eksikleri bulunan cami ve Kur'an kursu için seferber oldu.

İlçede 6 yıl önce temeli atılan Karşıyaka Mahallesi Camisi ve Kur'an kursu, 2 yıl önce tamamlanarak ibadete açıldı. Tamamlanmasına karşın çeşitli eksikleri bulunan cami ile Kur'an kursu için bir araya gelen 15 ev hanımı, yaptıkları ürünleri satarak bu eksikleri gidermeye çalışıyor.

Kadınlar, Kur'an kursunun üst katında haftanın 4 günü yufka, börek, baklava, makarna, tatlı, reçel, turşu gibi ürünler yapıyor, diğer günlerde de bunları semt pazarlarında satarak cami ve Kur'an kursuna destek oluyor.

Ev hanımlarından Rahime Karaman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık iki yıldır cami ve Kur'an kursuna katkı sağlamaya çalıştıklarını söyledi.

Mahallelerindeki bir dernek vasıtasıyla makbuz karşılığında satış yaptıklarını bildiren Karaman, "Her şeyi devletimizden beklemek yerine kadınlar olarak el ele vererek böyle bir girişimde bulunduk. Tek amacımız dinimize hizmet edebilmek." dedi.

Çocuklarını okula gönderdikten ve ev işlerini tamamladıktan sonra ürünleri yaptıklarını anlatan Karaman, kendileri için değil, sadece cami ve Kur'an kursu yararına çalıştıklarını belirtti.

EN BÜYÜK DESTEKÇİLERİ EŞLERİ

Tuğba Karaman ise evde boş oturmak yerine birlik ve beraberlik içinde bir şeyler yapmak istediklerini dile getirerek, "Toplumumuza faydalı işler yapmak istedik. Aklımıza böyle bir yöntem geldi. Kadın günleri yapacağımıza camimize, Kur'an kursumuza faydalı bir iş yapıyoruz." diye konuştu.

Başlarda kendilerine mahallelerindeki gençlerin yardımcı olduğunu belirten Karaman, şimdi en büyük desteği eşlerinin verdiğine işaret etti.

Kendi imkanlarıyla az da olsa bir şeyler yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını anlatan Karaman, "Yaptığımız ürünleri sattıktan sonra paranın bir kısmı ile yeni ürünler yapabilmek amacıyla malzeme alıyoruz. Kalan kısmını cami ve Kur'an kursunun eksiklikleri için harcıyoruz." ifadesini kullandı.

Karşıyaka Mahallesi Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanvekili Mehmet Hızıroğlu da kadınlara destekleri için teşekkür ederek şunları söyledi:

"6 yıl önce caminin temelini attık. Çok kısa sürede camimizi tamamladık. Müftülüğümüzün destekleri ile camimizi ibadete açtık, Kur'an kursumuzu tamamladık ancak Kur'an kursunun tefrişatıyla ilgili ve camimizin genel giderleriyle ilgili eksikliklerimiz var. Bugüne kadar büyük çoğunluğunu bağış ve yardımlarla tamamladık. Camimizin ve Kur'an kursumuzun ısıtma sistemi ve aydınlatma sistemlerini kurmak istiyoruz. En büyük destek mahallemizin kadınlarından geliyor. Kadınlarımızın kendi imkanları ile böyle bir girişimde bulunmaları, destek olmaları bizi sevindiriyor."

Kaynak: AA

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle