EV HANIMLARINA VERİLMEZKEN ÇALIŞAN ANNELERE KREŞ DESTEĞİ VERİLMESİ DOĞRU MU?

Dr. Ahmet Hamdi Yıldırım, “Ev hanımlarına verilmezken çalışan annelere aylık kreş desteği verilmesi doğru mu?” sorusunu cevaplıyor.

Çalışan kadın denildiğinde sanki böyle çalışan kadınlar var bir de evde çalışmayıp da yatan kadınlar var türünden bir şey anlaşılıyor. Ve hükümetler bu evde yatan, uyuyan, avare duran, işsiz-güçsüz kadınlara iş temin etmek için çırpınıyorlar. Aman bu  kadınlarımız evlerinde boş boş oturmasınlar, boş boş yatıp durmasınlar, çalışsınlar, ekonomiye bir katkıları olsun diye bir şey alaşılıyor.

Evdeki kadın belki dışarıdaki kadından daha fazla yoruluyor, çalışıyor. Çünkü ev dediğiniz yapının, evin, bizatihi kendisinin evin reisi erkeğin, çocukların birçok hizmetleri söz konusu. Burada sanki bir kısır döngü söz konusu oluyor. Bir anne, kadın veya hanım dışarıya çıksın. Başka bir erkeğin buyruğu altında çalışsın, evin hizmetleri için bir hizmetçi tutsun, çocuğu için bir dadı tutsun, çocuğunu kreşe, birilerinin merhametine bıraksın gibi şeyler söz konusu. Evli olan kadın evinde, evin işlerini yaptığında ev hanımlığı yapmış oluyor, dışarıda çalıştığında iş hanımlığı oluyor. Hangisi daha mutebe? Elbetteki kadının evinin hanımı olması, kendi işinin patronu olmasıdır.

Binaenaleyh böyle bir durumda kadın kendi evinin işini yaptığında bir yönüyle evin hizmetleri için tutması gereken yardımcı elemanın işini yapıyor, evin çocuklarına bakıyor, yemeğini pişiriyor,. Üç-dört tane işi tek başına yapıyor. Burada eğer hükümet bir ekonomik bir iyilik yapmak istiyorsa  gelir elde edemeyen kadınlara destek çıkmalıdır. Diğer tarafta dışarıda çalışan kadınlar zaten çalışmalarının karşılığını alıyorlar ama evde çalışan yaptığı hizmetlerin karşılığını alamıyor. Evet. Ailenin reisi, koca evin tüm masraflarını karşılamak zorunda. Çocukların, evin hanımının ihtiyaçlarını gidermek durumunda fakat ekstra kadının eline bir meblağ geçmiyor.

Hükümetler eğer adalet düşüncesiyle bu tür işleri yapıyorsa ev hanımlarının sigortalarını yaparak en azından belli bir müddet sonra onların emekli olmalarını sağlamaları gerekir.

Not: Konunun devamını videodan takip edebilirsiniz.

KADINLAR İLE İLGİLİ AYETLER

KADINLAR İLE İLGİLİ AYETLER

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle