Emziren Annelere Gaz Yapan 14 Yiyecek

Emziren annelerin hiç bitmeyen sıkıntılarından biridir gaz problemi. Peki gaz problemine neden olan yiyecekler hangileridir, biliyor musunuz?

Emziren annelerin en büyük sıkıntılarından biri gaz problemidir. Annenin yediği bazı yiyecekler bebeğe gaz yapmaktadır. Emzirme döneminde annenin yediği hangi gıdalar gaz yapar, emzirme döneminde nasıl beslenilmelidir, bebeklerde gaz yapan besinler nelerdir? İşte tüm bu soruların cevapları.

EMZİREN ANNEDE GAZ YAPAN YİYECEKLER

1. Kuru fasulye, bakla ve bezelye gibi baklagiller.

2. Karnabahar, brokoli, pırasa ve lahana gibi sebzeler.

3. Kepekli yiyecekler.

4. Portakal, limon, erik, kayısı, armut, şeftali ve greyfurt gibi meyveler.

5. Soğan.

6. Kafein içeren içecekler.

7. Çikolata.

8. Çay.

9. Kızarmış, yağlı ya da çok baharatlı yiyecekler.

10. Süt ürünleri (özellikle anne laktoza karşı duyarlı ise).

11. Soda.

12. Şarküteri ürünleri.

13. Fındık ve fıstık gibi kuruyemişler.

14. Çiğ sebze ve meyve.

İslam ve İhsan

ANNE SÜTÜ VE EMZİRMENİN FAYDALARI NELERDİR?

Anne Sütü ve Emzirmenin Faydaları Nelerdir?

ANNE SÜTÜ NASIL ARTAR?

Anne Sütü Nasıl Artar?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

 • Ayn yaa valla benim oğlum 40 günlüktür 2 gündür gazdan dolay hastaneye götürüp getiriyorum onu yeme bunu yeme ya ne yiyelim

  valla artık ne yeyecegim şaşırdım oğlum beş aya girmek üzer sürekli gazı var ben herşeyi tuketiyorum

  Pardon? Ne gaz yapmıyor. Geriye bir şey kalmadı da. Just water?

  Benim çocuk kolitliydi 6ay uyku uyutmadi zombi gibi geziyodum artık sonra bir doktor dediki senden geciyor bende sadece patates yemeği makarna hoşaf ıspanak semizotu yiyebildim o çok sevdiğim çikolata bile gaz yapıyordu

  Bende aynı durumdayım ne yiyecegimi bilmiyorum çoğu şeyi kismama rağmen yinede bebeğimde gaz problemi oluyor

  Gerçekten ne yiyeceğimizi şaşırdık artık..onu yeme bunu yeme süt nasıl olsun..bende herşeyi yiyorum kimyon katıp

  Ben de 2 ay önce doğum yaptım ve nette deli gibi ne yiyebileceğimin listesini araştırdım durdum. Yok öyle bir liste arkadaşlar...
  Kahvaltıda azar azar peynir çeşitlerinden, zeytin, reçel ve yumurta, açık çay, gün içinde bol bol rezene çayı, içine tarçın ve karanfil attım aroma katsın diye. Tarhana çorbası, şehriye çorbası, Yayla çorbası gibi çorbalar içtim. Ana yemek olarak da "terbiyeli sebzeli köfteli çorba-nefis yemek tarifleri" diye arattığınızda tarifini bulabileceğiniz yemek kurtarıcım oldu. Köftesine bulgur yerine pirinç koydum. Hem doyurucu hem de emziren annenin ihtiyaçlarını karşılayan bir yemek. Fırında sebzeli köfte ve tavuk yemekleri. 1 ay pişmiş de olsa asla soğan kullanmadım. Evdekilere köfte yaptığımda, kendime ayırdıktan sonra soğan rendeledim.
  Boza mevsimiydi, bol bol boza tükettim. Ağzıma sürmezdim ama ilk doğumumda süt yaptığı için tüketmeye başladım. Daha sonra çok çpk sevdim. 2 yıl emzirme, sonrasında 9 ay hamilelik dönemimde boza içtim. İnanılmaz bağışıklık güçlendiriyor. Ne ben ne de çocuklarım hastalık nedir bilmiyoruz.
  Umarım birilerine faydam olmuştur.

  Hanımlar aşırıya kalmayacak şekilde özellikle de çorba türevlerini bol bol tuketmeyi tavsiye ediyorum ama burdaki püf nokta şu MIDEDE SANCI YAPACAK YEMEĞİ TUKETIRKEN YANINA BOL BOL TAZE NANE YA DA ARDINDAN NANEYLE ÇAY YAPIP ICIN. EĞER YEMEGINIZ GAZ YAPIYORSA ICINE KIMYON EKLEYIN BEN BI TABAGA KORKUDAN BI YEMEK KASIGI KIMYON KOYDUGUMU BILIRIM HEM YIYEBILEYIM KI SÜT OLUSSUN AYNI ZAMANDA GAZ YAPMASIN BEBEGIMDE DİYE. Ben bu durumun çok muzdaripligini yasadim gecelerce . Arastirmalarim sonucunda kendime çözüm buldum inşallah size de faydası olur. Bu arada kimyon mide dostudur bilen bilir.

  Bamya gaz yaparmı ki

  Gerçekten öyle gaz yapanları yazacağıniz yere yapmayan ne var onu yazın da onu yiyelim açlıktan helak mi olalım?

  Aç kalıcaz sadece rezene

  Arkadaşlar yiyin yedikce sütünüz olur illaki gazı olacak bebeklerim siz kimseyi dinlemeyin dinledikve ac kalirsiniz bu sefer sutunuz olmaz cok zorlanirsiniz elinize ne gecerse yiyin bebeginizin ac kalmasindan iyidir 3 aylik oglum var herseyi yiyorum kolik gaz sancisi olmasina rağmen

  İnanin bend biktim artık ne yiyeceğimi bilmiyorum 20 gün oldu doğum yapalım psikolojim bozuldu şunu yeme bunu yeme herkes farklı birşey diyor

  • Al benden de o kadar

  Burdakilerin çoğu süt yapıyor ama gaz da yapıyor ne yicez o zmn.

  Gaz yapandan ziyade biri de çıkıp emziren annelerin ne yemesi gerektiğinin listesini yapsın allah aşkına, lohusa kadınların daha çok psikolojisini bozmayın artık..

  • kesinlikle katılıyorum size bunlara bakmıyorum ben artık ne varsa yiyorum napalım çocuğumuz aç mı kalsın süt olmayınca

  ne yicez acaba bunlardan başkaa??
  bişey kaldımı

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.