EL ÖPMENİN İSLAM'DA YERİ VAR MIDIR?

Bayram yaklaşıyor ve birçoğumuzun aklına bayram denildiğinde ilk gelen şey ‘el öpmek’ oluyor. Peki, el öpmenin İslam’da yeri var mı?

Birçok din adamı el öpmenin dini bir anlamı olmadığını belirtir. Din adamları, bir kimsenin başka birinin eli öpmesinin amacının saygı olmasını tavsiye ediyor. Yani bir kimse, karşısındaki çok zengin diye onun elini öperse İslam'daki eşitlik ilkesine ters düşer. Büyüklerin ellerinin öpülmesi aslında saygı ifadesi olarak ortaya çıkmıştır.

BÜYÜKLERİN ELİ ÖPÜLÜYOR

Toplumumuzda, küçükler büyüklerin elini öper ve alnına değdirir. Genellikle bayramlarda büyükler bu davranışlarının ardından küçüklere harçlık verir.

İSLAMİYETİN İLK YILLARI

İslamiyet'in ilk yıllarında Müslümanların el öptükleri rivayet edilir. Sahabelerin, Hz. Muhammed'in (sav) elini öptükleri rivayet edilmiştir. (Ebû Dâvûd, Sünen, Kitâbu'l-Edeb, 5223).

SORU SORDULAR EL ÖPTÜLER

İki Yahudi'nin Efendimize gelip ona soru sorduktan sonra elini öptükleri bilgisi günümüze kadar ulaşmıştır. (Tirmizî, Sünen, İsrâ Tefsiri, İbn Mâce, II, 1221).

17. YÜZYILDA BAŞLADI

Batı toplumlarında ise el öpme geleneği 17. yüzyılda ortala çıkmıştır. El öpme alışkanlığı batıda Lehistan-Litvanya Birliği'nde ortaya çıkmış.

Kaynak: Yeni Şafak

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle