DÜNYANIN EN ÇOK YARDIM YAPAN ÜLKESİ

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Kavranoğlu: Geçen yıl biz dünyaya 3,5 milyar dolar insani yardım yaptık. Nüfusa oranla en fazla yardım yapan ülke durumuna geldik.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Davut Kavranoğlu, "Geçen yıl biz dünyaya 3,5 milyar dolar insani yardım yaptık. Amerika ve İngiltere'den sonra en fazla yardım yapan üçüncü ülkeyiz. Ama nüfusa oranla en fazla yardım yapan ülke durumuna geldik" dedi.

Kavranoğlu, Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu'ndaki "2023 Vizyonunda Bilim Sanayi Teknolojileri ve Girişimcilik" konulu konferansta, günümüzde kalkınmanın, gelişmenin bilim ve teknoloji ile olacağını ifade ederek, tarihe bakıldığında bilime önem veren ülkelerin daha çok geliştiğinin görüldüğünü söyledi.

Bilimi önemsemeyen ülkelerin ise güçlü olsalar bile daha sonra geri düştüklerine dikkati çeken Kavranoğlu, "Çünkü bilim statikliği kabul etmez. Yani biz bunu yaptık artık bilimle uğraşmamıza gerek yok, dünya döndükçe bu bize yeter deme şansınız yok. Bilimle her gün daha iyiye gitmek zorundasınız. Tarihimize bakarsak, bizim iftihar ettiğimiz Osmanlı 1400, 1600 yılları arasında dünyada lider konumdaydı. Daha sonra Fatih İstanbul'u fethederken topları döktürmek için Hristiyan bir bilim adamını kullandı. Venedikli alimlerden ders aldı" diye konuştu.

Konferansa Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Uçar, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

 

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle