DÜNYANIN EN CÖMERT ÜLKESİ TÜRKİYE

Küresel İnsani Yardım Raporu'na göre Türkiye 8,07 milyar dolar insani yardım miktarıyla dünyada birinci sırada yer aldı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından İngiltere'de bulunan "Development Initiatives" adlı kuruluş bünyesindeki "Küresel İnsani Yardım" programınca hazırlanan Küresel İnsani Yardım Raporu açıklandı. Açıklama şu şekilde:

"19 Haziran 2018 tarihinde yayınlanan, 2017 yılına ait küresel verileri içeren raporda, Türkiye 8,07 milyar ABD Doları insani yardım miktarıyla birinci sırada yer aldı. Ülkemizi ABD (6,68 milyar ABD Doları), Almanya (2,99 milyar ABD Doları), Birleşik Krallık (2,52 milyar ABD Doları) ve Avrupa Birliği (2,24 milyar ABD Doları) takip etti. Raporda, insani yardımların milli gelire oranı temelinde yapılan sıralamada da Türkiye yüzde 0,85 ile birinci sırayı aldı ve dünyanın 'en cömert ülkesi' ünvanını korudu. Ülkemizi yüzde 0,17 ile Norveç ve Lüksemburg izledi." 

Sözkonusu raporla Türkiye’nin hiçbir ayrım yapmaksızın yürüttüğü insani diplomasinin gücü bir kez daha küresel ölçekte teyit edilmiş oldu.

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle