Çocuğunuz Evde Yokken Temizlik Yapın

Temizlik malzemeleri astım gibi alerjik hastalıkları tetiklediğinden ev temizliği alerjik bünyeli çocuğunuz varsa çocuklar evde yokken yapılmalı.

Alerji, vücudumuzun bağışıklık sisteminin alerjenlere karşı anormal yanıt vermesinin bir sonucudur. Doç. Dr. Ahmet Akçay özellikle son senelerde artış gösteren ve çocuklarda görülen alerji ve astımla alâkalı önemli bilgiler verdi. Çocuklarda görülen alerjik hastalıkların başında astım geliyor. Alerjik nezle, egzama, besin alerjisi, ilaç alerjisi, ürtiker, arı alerjisi ve diğer böcek alerjileri ise çocuklarda görülen diğer alerji çeşitleri. Çocuklarda astımın sebebi yüzde 90 alerjidir. Ev tozları, polenler, evcil hayvanlar gibi çevresel faktörler de astımı tetikleyebilir.

PARFÜM VE KOKULAR ASTIMI OLUMSUZ ETKİLER

Astımlı çocukların ve yetişkinlerin akciğerleri çok hassas olduğu için parfümler ve kokular onları olumsuz etkiler. Bu sebeple bilhassa evde temizlik yapılacağı zaman çocuğun olmadığı zamanlarda yapılması önemlidir. Astım belirtileri olan çocuklarda doktor mutlaka ayrıntılı bir öykü almalıdır. Çocuğun akciğerleri dikkatle dinlenmelidir. Belirtiler astımı düşündürüyorsa bununla ilgili gerekli testlerin yapılması gerekir. Çocuklarda astımın yüzde 80-90'ı alerjik olduğu için ciltten alerji testi yapılması çok önemlidir. 6 yaşından büyük çocuklarda solunum fonksiyon testleri yapılır.

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle