Bir Haber Afrikalı Yetimlerin Yüzünü Güldürdü

AA'nın Senegal'de görüntülediği, "Dara" adı verilen Kur'an kurslarında imkansızlıklar içinde eğitim almaya çalışan Afrikalı yetimlere, Türkiye'deki hayırseverlerden yardım eli uzandı.

Anadolu Ajansının (AA) "Kur'an-ı Kerim'i levhalar üzerinde öğreniyorlar" haberinin basında yer alması üzerine Fetih 1453 İlim Eğitim Araştırma ve Yardımlaşma Derneği (Fetih 1453) üyesi bir grup hayırsever, habere konu olan Daralara yaklaşık 20 bin avroluk yardım yaptı.

İstanbul'dan gelerek, Senegal'in Başkenti Dakar'a 20 kilometre uzaklıkta bulunan Arafat bölgesindeki Daraları ziyaret eden Fetih 1453 Genel Başkanı Mustafa Er ve Başkan Yardımcısı Ayhan Caymaz, getirdikleri yardımları yetkililere teslim etti.

ALAH SİZE BİN KATINI NASİP ETSİN!

Bölgedeki üç Kur'an kursunu ziyaret eden ve yardım malzemelerinin yanı sıra yaklaşan ramazan ayı öncesinde hayırseverlerden topladıkları fitre ve zekatları da Dara yetkililerine veren Er ve Caymaz, daha sonra bir süre darada kalan çocuklarla ve hocalarıyla sohbet etti.

Er ve Caymaz'ı karşılayan, Arafat bölgesindeki daraların büyük kısmının bağlı olduğu din alimi Adama Ndiaye, Türkiye'den hiç tanımadıkları din kardeşlerinin durumlarını görüp, yardım için binlerce kilometre gelmesinin kendilerini çok duygulandırdığını söyledi.

Servetlerinden bir miktarını sadece Allah rızası gözeterek, fakir ve kimsesizler için verenlerin, bu miktarı aslında Allah yolunda harcadığını dile getiren Ndiaye, şunları söyledi:

"Hangi insanoğlu mal varlığından, temiz, helal kazancından Allah rızası için verirse Allah da ona misliyle, kat kat daha fazlasını verir. Sizin için gönülden dua ediyoruz; 'bu yıl yaptığınız hayrınız neyse seneye Allah size onun bin katını nasip etsin. Allah'ın dinine yardım etmek isteyen, O'nun dinine, Kur'an'a yardım eder. Buraya kadar gelen, bizim zor günümüzde yanımızda olan size, getiren götüren yetkililere ve bu haberi yaparak sesimizi dünyaya duyuran AA'ya, onun çalışanlarına çok teşekkür ediyoruz. Sizin yaptığınız iyiliklere vesile oldular. Sadece siz gelseniz yeter, Allah görür bu hayrı ama gazeteciler bu hali daha fazla Müslüman'a gösterecek. Allah razı olsun. Çok memnun bıraktınız bizi."

İkindi ezanının okunmasının ardından darada kalan çocuklar ve hocalarıyla birlikte namaz kılan dernek yetkilileri daha sonra getirdikleri Kur'an-ı Kerimler'i çocuklara dağıttı.

 

Kaynak: AA

İslam ve İhsan

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.