BEBEĞİN AĞLAMASI NASIL DURDURULUR?

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Sosyal Pediatri Bilim Dalı, aileler için özel bir broşür hazırladı. Broşür, çocukları ağlayan ailelerin neler yapacağı ve çocukların nasıl sakinleştirilmesi gerektiği hakkında bilgiler içeriyor.

Broşürde, “Çocuğunuz ağlamasıyla nasıl başa çıkabilirsiniz?”, “Hem kendiniz hem de çocuğunuz için yapılması gerekenler neler?” sorularının yanıtları yer aldı. “Çocuğunuzu kesinlikle sarsmayın, savurmayın” uyarısı ile başlayan broşürde, söz konusu bilgilerin aileler tarafından tanıdıkları herkese anlatılması da istendi.

SARSMAK BEBEĞİ ÖLDÜREBİLİR

“Bütün ebeveynlerin ve bakıcıların bilmesi gerekenler” başlığı ile hazırlanan bölümde, sarsılma ya da savrulma sonucunda her yıl binlerce bebek ve çocuk ölümlerinin yaşandığına dikkat çekildi. Aynı bölümde sarsılmanın, çocuğun beynindeki kan damarlarının yırtılmasına, zekâ geriliğine ve körlüğe yol açabileceğine işaret edildi.

AĞLAMASINI DURDURMAK İÇİN NE YAPMALI?

Sosyal Pediatri Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Sevgi Başkan, çocuğun ağlamasıyla başa çıkmanın yolları konusunda ailelerin yapması gereken başlıkları sıraladı:

- Çocuk acıkmış, yorgun, altı kirli ya da hasta olabilir. Sadece kucağa alınmak istiyor olabilir.

- Çocuğunuzu yumuşak bir battaniyeyle gevşekçe sarın.

- Çocuğunuzu kucağınıza alıp hafifçe sallanarak gezinin veya pusetine oturtup pusetle dolaşın.

- Yürüyüşe çıkın.

- Emzik kullanıyorsa sakinleştirmek için emziğini vermeyi deneyin.

- Güven vermek için onunla yumuşak ve yatıştırıcı bir ses tonuyla konuşun, ninni söyleyin ya da şarkı mırıldanın.

AĞLAMASI DURMADIYSA NE YAPMALI?

Bebeğinizin sakinleşmesi için her şeyi yapmanıza rağmen hâlâ ağlaması devam ediyor ise önce kendi kontrolünüzü kaybetmemeye çalışın. Derin bir nefes alın, çocuğun öfkesine karşı direnmeyin. Çocuğunuzu güvenli bir yere, güvenli bir şekilde bırakın ve odadan çıkın. Kendinize sakinleşmek için 5-10 dakika zaman ayırın. Yardım için bir yakınınızı, arkadaşınızı ya da doktorunuzu arayın.

YENİDOĞAN BEBEK NEDEN AĞLAR?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle