AMEL DEFTERLERİNİN DAĞITILMASI

Amel defterleri nasıl dağıtılacak? Amel defteri sağdan verilenlere ne denir? Amel defteri soldan verilenlere ne denir? Amel defterlerinin dağıtılması...

İnsanlar hesaplarının görülmesi  için toplandıktan sonra, kendilerine dünyada iken yaptıkları işlerin yazılı bulunduğu amel defterleri dağıtılır. Bu defterlerin mahiyeti bilinmemektedir. Onlar dünyadaki defterlere benzetilemez.

Kirâmen Kâtibîn adı verilen melekler tarafından yazılan amel defterleri hakkında Kur'an'da şöyle buyurulur: "Kitap ortaya konmuştur. Suçluların onda yazılı olanlardan korkmuş olduklarını görürsün. Vay halimize derler, bu nasıl kitapmış. Küçük büyük hiçbir şey bırakmaksızın hepsini sayıp dökmüş. Böylece yaptıklarını karşılarında bulmuşlardır. Senin Rabbin hiç kimseye zulmetmez." (el-Kehf 18/49)

Amel defterleri cennetliklere sağdan, cehennemliklere soldan veya arkadan verilir. Defteri sağdan verilenlere "ashâb-ı yemîn", soldan veya arkadan verilenlere "ashâb-ı şimâl" adı verilir. Defterin sağdan verilmesi bir müjde, soldan verilmesi ise azabın habercisidir.

Kaynak: İslam İlmihali 1, TDV Yayınları

AHİRETE İMAN NEDİR?

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle