Ahmed Bin İdrîs Hazretlerinin Okuduğu Salavat

Ahmed bin idrîs hazretlerinin okuduğu rivayet edilen salavat...

İsmi Ahmed bin İdris Hasenî, künyesi Ebü'l-Abbas'dır. Hazret-i Hasan soyundan yâni şerîflerdendir. 1758 (H.1172)'de Fas'ın Atlantik sâhilindeki Arâiş bölgesinde bulunan Meysûr'da doğdu. 1837 (H. 1253)'de Yemen'in Subye köyünde vefât etti. Evliyânın büyüklerindendir.

Arapçası:

اَللّٰهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ بِنُورِ وَجْهِ الله الْعَظِيمِ الَّذِي مَلأَ أَرْكَانَ عَرْشِ الله الْعَظِيمِ وَقَامَتْ بِهِ عَوَالِمُ اللهِ الْعَظِيمِ أَنْ تُصَلِّيَ عَلٰى مَوْلاَنَا مُحَمَّدٍ ذِي الْقَدْرِ الْعَظِيمِ وَعَلٰى آلِ نَبِيِّ اللهِ الْعَظِيمِ بِقَدْرِ ذَاتِ اللهِ الْعَظِيمِ فِي كُلِّ لَمْحَةٍ وَنَفَسٍ عَدَد مَا فِي عِلْمِ اللهِ الْعَظِيمِ صَلاَةً دَائِمَةً بِدَوَامِ اللهِ الْعَظِيمِ تَعْظِيماً لِحَقِّكَ يَا مَوْلاَنَا يَا مُحَمَّدُ يَا ذَا الْخُلُقِ الْعَظِيمِ وَسَلِّمْ عَلَيْهِ وَعَلٰى آلِهِ مِثْلَ ذَلِكَ وَاجْمَعْ بَيْنِي وَبَيْنَهُ كَمَا جَمَعْتَ بَيْنَ الرُّوحِ وَالنَّفْسِ ظَاهِراً وَبَاطِناً يَقَظَةً وَمَنَاماً وَاجْعَلْهُ يَا رَبِّ رُوحاً لِذَاتِي مِنْ جَمِيعِ الْوُجُوهِ فِي الدُّنْيَا قَبْلَ الآخِرَةِ يَا عَظِيمُ. اَللّٰهُمَّ صَلِّ عَلٰى مَوْلاَنَا مُحَمَّدٍ نُورِكَ اللاَّمِعِ. وَمَظْهَرِ سِرِّكَ الْهَامِعِ. اَلَّذِي طَرَّزْتَ بِجَمَالِهِ الأَكْوَانَ. وَزَيَّنْتَ بِبَهْجَةِ جَلاَلِهِ اْلأَوَانَ. الَّذِي فَتَحْتَ ظُهُورَ عَالَمِ مِنْ نُورِ حَقِيقَتِهِ. وَخَتَمْتَ كَمَالَهُ بِأَسْرَارِ نُبُوَّتِهِ. فَظَهَرَتْ صُوَرُ الْحُسْنِ مِنْ فَيْضِهِ فِي أَحْسَنِ تَقْوِيمٍ. وَلَوْلاَ هُوَ مَا ظَهَرَتْ لِصُورَةٍ عَيْنٌ مِنَ الْعَدَمِ الرَّمِيمِ. الَّذِي مَا اسْتَغَاثَكَ بِهِ جَائِعٌ إِلاَّ شَبِعَ وَلاَ ظَمْآنٌ إِلاَّ رَوِيَ وَلاَ خَائِفٌ إِلاَّ أَمِنَ وَلاَ لَهْفَانٌ إِلاَّ أُغِيثَ وَإِنِّي لَهْفَانٌ مُسْتَغِيثُكَ أَسْتَمْطِرُ رَحْمَتَكَ الْوَاسِعَةَ مِنْ خَزَائِنِ جُودِكَ فَأَغِثْنِي يَا رَحْمَنُ يَا مَنْ إِذَا نَظَرَ بِعَيْنِ حِلْمِهِ وَعَفْوِهِ لَمْ يَظْهَرْ فِي جَنْبِ كِبْرِيَاءِ حِلْمِهِ وَعَظَمَةِ عَفْوِهِ ذَنْبٌ اغْفِرْ لِي وَتُبْ عَلَيَّ وَتَجَاوَزْ عَنِّي يَا كَرِيمُ

Anlamı:

Allah’ım senden, azîm olan Allah’ın arşını dolduran ve bütün âlemlerin onunla kâim olduğu vechinin nûruyla, büyük kıymet sâhibi efedimiz Muhammed’e ve azîm Allah’ın nebîsinin âline sâlat eylemeni dilerim. Bu salât; her anda, her nefeste, azîm Allah’ın ilmindekileri sayısınca, azîm Allah’ın devâm ettirmesi ile dâim olsun. Bu senin hakkına tâzim için ey Efendimiz, ey Muhammed, ey en büyük ahlâkın sahibi!

Allah'ım! ona ve âline de bunun misliyle selâm eyle. Nefs ile rûhu bir araya getirdiğin gibi, beni ve onu zâhiren ve bâtınen, uyanıkken ve uykudayken bir araya getir. Onu, her yönden âhiretten önce dünyâda zâtımın rûhu eyle.

Allah’ım; parlayan nûrun, sağanak olarak yağan sırrının mazharı Efendimiz Muhammed’e salât eyle. Ki onun cemâliyle kâinâtı, celâlinin behcetiyle anları süsledin, onun hakîkatinin nûrundan âlemin zuhûrunu feth ettin. Nübüvvetinin sırlarıyla kemâlini tamama erdirdin. Onun feyzinden güzelliklerin sûretleri en güzel şekilde zâhir oldu. O olmasaydı ademden sûret için hiçbir hakîkat ortaya çıkmazdı. Aç kalan kimse onunla sana sığınırsa doyar, susuz kalanın susuzluğu gider, korku içinde olan emin olur, dertli olan yardım görür. Ben de dertliyim Allah'ım! sana sığınıyorum, geniş rahmetinin cömertlik hazinelerinden yağmasını istiyorum. Bana yardım eyle, yâ Rahmân! Ey Allah’ım! hilim ve af gözü ile baktığında, hilminin kibriyası ve affının azameti yanında günah kalmaz. Beni mağfiret eyle, aff eyle, günahlarımı bağışla ey ikram sahibi, Kerîm!

KUR’AN’DA GEÇEN DUALAR

HADİSLERDE DUA

AYET VE HADİSLERLE DUANIN ÖNEMİ NEDİR?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle