Adak Kurbanı Nedir?

Adak nedir? Adak ile adak kurbanı aynı şey midir? Ya da adakta bulunmak kurban adamaktan mı ibarettir? Dinimizde adak adamanın hükmü nedir?

Adak, kişinin, her hangi bir hususta Allah’ın yardımını temin etmek veya bir neden olmaksızın sırf Allah rızasına nail olmak gayesiyle, dinen, yapılması güzel olan bir ibadeti/iyiliği yapmaya söz vermesidir. Adağın anlam ve kapsam alanı belli bir ibadet veya iyilikle sınırlı değildir. İbadet ve iyilikler, meşru/salih ameller adak konusu olabilir. Nafile namaz kılmak, yine nafile oruç tutmak, sadaka vermek, kurban kesmek gibi ibadetlerin yanı sıra başka salih ameller de adağa konu olabilir. Dolayısıyla bir ibadet çeşidi olan kurban, adak çeşitlerinden sadece biridir.

ADAK KURBANI NE DEMEKTİR?

Kurban adayan kişinin kurban kesmesi vaciptir. Eğer kişi adağını bir şartın gerçekleşmesine bağlamışsa, bu şart gerçekleşince kesmesi gerekir. Adak kurbanının etinden adak sahibi, usul ve furûu (neslinden geldiği ana, baba, dede ve nineleri…ile kendi neslinden gelen çocukları ve torunları..) yiyemeyeceği gibi, zengine de yediremez. Eğer kendisi yemek ister veya bu sayılanlardan birisine yedirmek isterse, o eti tartıp rayiç bedelini yoksullara vermesi gerekir.

KURBAN BAYRAMINDA AKİKA, VE ADAK KURBANI ORTAK KESİLEBİLİR Mİ?

Bir kişi kurban bayramı günlerinde, hem adak kurbanına, hem yeni doğan çocuğu için akîka kurbanına ve hem de o sene üzerine vacip olan kurbana niyet ederek büyükbaş bir hayvanın 3 hissesine ortak olsa, diğer 4 hissenin sahipleri de o seneki vacip kurban ibadetini yerine getirmeye niyet etse, kesilen kurban geçerli olur mu?

KAYNAK: Dr. Recep Özdirek, Kurban İbadeti, Erkam Yayınları

KURBAN ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

ADAK ADAMANIN DİNİMİZDEKİ YERİ NEDİR? - VİDEO

VACİP KURBAN İLE ADAK KURBAN AYNI HAYVANDA ORTAK KESİLEBİLİR Mİ? - VİDEO

ÖLMÜŞ KİMSELER İÇİN KURBAN KESİLİR Mİ? - VİDEO

YURT DIŞINDA VEKALET YOLUYLA KURBAN KESTİRİLEBİLİR Mİ? - VİDEO

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle