6 Tesbih Türünün Vücuda Faydaları

Tesbihin faydaları nelerdir? Tesbihlerin insan sağlığına olan faydaları.

Tesbih çeşitleri ve tesbihlerin vücuda faydaları.

DAMLA KEHRİBAR TESBİH

En çok revaçta olan tespih damla kehribarı. Damla kehribar tespihler en çok ilaç sanayisinde kullanılıyor.

Ateş düşürücü bir özelliğe sahiptir. Eski zamanlarda başı ağrıyanlar veya guatr hastalığı olanlar bunu kolye olarak kullanırdı.

KAPLAN GÖZÜ TESBİHİ

Kaplan gözü taşından oluşan bu tespih de migren baş ağrısını azaltma özelliği olan bir taşa sahiptir.

KUKA TESBİHİ

En çok tercih edilen diğer bir tespih ise kukadır. Ham maddesi Hindistan cevizi gibi yabani bir çekirdektir. Osmanlı zamanında hekimlerin kullanmış olduğu bir tespihtir. Bu tespihin özelliği ise ilk alındığında açık bir renktedir. Kullanıldıkça koyu kahverengi haline gelir. Eldeki bakteri ve eldeki terlemeyi yok eder. Osmanlı zamanında sarayın bazı bölümlerine bu tespih olmadan kimse alınmazdı. Bu tespih tam bir stres tespihidir.

PLESENK TESBİH

Osmanlı zamanında sadrazamların kullandığı bir ağaçtır. Mısırlılar zamanında ise ölen zengin kişilerin sandukasını yaptığı bir ağaçtır. Bu tespihi avucumuzun içine alıp ovaladığımız zaman çok tatlı bir koku yayar. Belli bir zaman sonra hem kendi kokusunu yayar hem de kullanan kişinin teninin kokusunu yaymaya başlar"

ÖD AĞACI TESBİHİ

Bu tespih Peygamber Efendimizin sandukasını yaptığı bir ağaçtır. Peygamber Efendimiz bunun kokusunu çok severdi.

Öd ağacından yapılan tespih Bu tespih Peygamber Efendimizin sandukasını yaptığı bir ağaçtır. Peygamber Efendimiz bunun kokusunu çok severmiş.

KEHRİBAR TESBİH

Bunun özelliği toprağın altında milyonlarca yıl kalıp çam sakızının fosilleşmiş halidir. Eski zamanlarda belki bilirsiniz. Çamın sakızı çobanın armağanı dedikleri kehribardır.

Çobanın armağanı bir bardak süttür. Çamın sakızı da kehribar yani hediyedir. En çok kullanılan tespihlerden bir tanesidir.

Bunu sol elinizle tuttuğunuz zaman vücuttaki elektriği boşaltır. Kalbe, göze, beyne ferahlık veren bir taştır.

NAMAZDAN SONRA NEDEN TESBİH ÇEKERİZ?

Namazdan Sonra Neden Tesbih Çekeriz?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle