3 Günde Kuran Öğreten Program Başlıyor

Her yıl 7’den 70’e herkesi Kur’an-ı Kerîm ile buluşturan “3 Günde Kur’an Öğreten Program” başlıyor.

Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı, Üsküdar Müftülüğü ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi işbirliği ile düzenlenen “3 Günde Kur’an Öğreten Program” Kur’an sevdalılarına Kur’an-ı Kerîm öğretmek için gün sayıyor.

“3 Günde Kur’an Öğreten Program” 7’den 70’e erkek ve kadın bütün vatandaşlara yönelik olacak.

3 GÜNDE KUR’AN ÖĞRETEN PROGRAM BAŞLIYOR

Kur’an-ı Kerîm öğrenmek isteyen herkes, 30 Haziran 2024 Pazar gününe kadar programa başvuru yapabilecek.

Ücretsiz olarak düzenlenecek olan program, 1 Temmuz 2024 Pazartesi günü başlayacak.

Program 3 hafta sürecek. 21 Temmuz 2024 gününe kadar devam edecek programın dersleri, 10:00 ile 13:00 saatleri arasında yapılacak.

Görsel hafıza teknikleriyle verilecek Elif-Ba derslerinin ardından yüzüne Kur’an okunacak. Program sonunda katılımcılara “Kur’an Okuma Belgesi” takdim edilecek.

İrtibat İçin:

0531 266 88 57

kuranogreniyorum.org

Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı B Blok Konferans Salonu (Çilehane Camii yanı) - Küçük Çamlıca Mah. Çilehane Yolu Cad. No: 12 Üsküdar/İstanbul

7’DEN 70’E HERKES KUR’AN İLE BULUŞSUN, OKUSUN!

İslam ve İhsan

3 GÜNDE KUR’AN ÖĞRENİYORUM

3 Günde Kur’an Öğreniyorum

3 GÜNDE KUR'ÂN ÖĞRENMEK İSTER MİSİN?

3 Günde Kur'ân Öğrenmek İster misin?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

  • ben 8 yaşında kurana geçtim

    Bu dersleri dinleyin İNŞALLAH faydası olur. Hayırlı günler http://www.islamveihsan.com/3-gunde-kuran-ogrenmek-ister-misin.html

    Ankarada yapmiyousunuz ama Ben simdi yurt disi dayim kisin yapan yer varmi saygilarimla yasliyim ama ogrenmek istiyorum

    Kuran deralerini video cekerek yayinlarsaniz bizde faydalanmis oluruz

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.