TACİKİSTAN’DA MÜSLÜMANLARA ZULÜM BİTMİYOR!

0

Orta Asya ülkelerinden Tacikistan’da hükümet ülkeyi tehdit ettiğini düşündüğü radikal dincilikle mücadele bahanesiyle 13 bin erkeğin sakalını zorla keserken, bin 700 kadının da başörtülerini çıkartıyor.

Tacikistan’da ülkenin nüfusunun nerdeyse tamamı sünni Müslüman olmasına rağmen ülkeyi yöneten komünist partinin marifetiyle ‘ülkeyi yabancı etkilerden koruma önlemleri’ çerçevesinde son haftalarda 13 bin erkeğin sakalının ‘çok uzun’ veya ‘hırpani’ olduğu gerekçesiyle tıraş edildiği açıklandı.

Sakal kesme uygulaması, ‘yabancı kültüre’ karşı Tacik hükümetince başlatılan mücadelenin bir parçası olarak gösteriliyor.

Polis, bin 700 kadını başörtülerini çıkarmaya ‘ikna etmenin’ yanı sıra, kara çarşaf giyen 89 kadını fuhuş yaptıkları suçlamasıyla tutukladığını duyurdu. Kara çarşaf satan 169 mağaza da kapatıldı.

Tacik parlamentosu geçen hafta yeni doğan çocuklara Arapça isim verilmesini yasaklamıştı. Nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan ülkede geçen Eylül ayında tek İslamcı siyasi parti de kapatılmıştı.

1994’ten bu yana iktidarda olan Devlet Başkanı İmamali Rahman’ın görev süresinin 2020’de sona ermesi bekleniyor.

Kaynak: Ajanslar

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
GÜNAH NEDİR? BÜTÜN GÜNAHLAR EŞİT MİDİR?

Peygamber Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem-, hicretin dokuzuncu yılında, kabilesinden on kişilik bir heyetle gelip Müslüman olan Vâbisa bin Ma’bed...

Kapat