İSTANBUL’DA GEZİLECEK YERLER

0

Asya ve Avrupa kıtalarını birleştiren, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış; farklı dil, din ve ırktan insanların bir arada yaşadıkları; dünyanın en büyük ve en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul’da gezilecek dini, tarihi, kültürel ve turistik yerleri okurlarımız için derledik. İşte İstanbul’da gezilecek yerlerin listesi…

Haber: Murat Karadeniz

İstanbul, Bizans ve Osmanlı dönemine ait saray, cami, tekke, türbe, hamam, çarşı, çeşme, sebil, sarnıç, kemer, kule, müze, mezarlık, kilise, sinagog vs. binlerce tarihî eserin sergilendiği dünyanın en büyük açık hava müzesi gibidir. Köklü bir tarihe, medeniyete, kültüre sahip olan ve nihayetinde Türk izlerinin nakşedildiği, İslam mührünün vurulduğu İstanbul keşfedilmeyi bekliyor.

İstanbul’da gezilecek ve ziyaret edilecek camiler, türbeler, saraylar, müzeler, kütüphaneler, kuleler, çarşılar, hamamlar, çeşmeler,sarnıçlar, bentler…

İSTANBUL’DA GEZİLECEK CAMİLER

Eyüp Sultan kimdir? Eyüp Sultan Camiî ne zaman ve kim tarafından yapıldı? Eyüp Sultan Camiî nerede? Eyüp Sultan Camiî tarihi, özellikleri, fotoğrafları, hakkında bilgi…

Eyüp Sultan Camiî ve ilçesi, ismini Peygamber Efendimiz’in sahabisi Ebû Eyyüb el-Ensârî’den (r.a.) alır. Halk arasında “Eyüp Sultan” olarak meşhur olan ve şehre hakiki değerini veren bu güzide sahabi, caminin hemen yanıbaşındaki türbede medfundur. Eyüp Sultan Hazretlerinin mezarı İstanbul’un kuşatması sırasında Sultan II. Mehmet’in hocası Akşemsettin Hazretlerinin kerametiyle bulundu. Fatih Sultan Mehmet, hemen bu mezarın üzerine türbe inşa ettirdi. 1458 senesinde Sultan tarafından türbenin yanına cami, medrese, imaret ve hamam yaptırıldı. Fakat günümüze ulaşan cami bu değildir. Çünkü bu cami, 1766 senesinde meydana gelen depremde tamir edilemeyecek kadar büyük hasar gördü. Dönemin padişahı Sultan III. Selim tarafından yıktırılarak 1798-1800 yılları arasında yeni bir cami inşa edildi.

Eyüp Sultan Camiî hakkında detaylı bilgi için görsele tıklayınız

Ayasofya nedir? Ayasofya ne zaman yapıldı? Ayasofya Camiî nerede? Ayasofya tarihi, bölümleri, özellikleri, fotoğrafları, hakkında bilgi…

Ayasofya, Yunanca’da “kutsal bilgelik” veya “ilahî bilgelik” manalarına gelir. Ayasofya Bizans İmparatoru Jüstinyen tarafından 532/37 yıllları arasında yaptırıldı. Mabedin mimarları Miletli İsidoros ve Trallesli Anthemius’tu. 1204 yılında İstanbul, Latinler tarafından istila edildiği dönemde mabed, layık görülmeyecek çirkinliklere maruz kaldı. Yağmalandı, tahrip edildi.

1453 yılında Fatih Sultan Mehmet şehri fethettiğinde tam 916 yıl boyunca kilise olarak kullanılan bu mabedin hayatında tertemiz ve yeni bir sayfa açıldı. Fatih Sultan Mehmet, şehri fethettiğinde kendisine ganimet payı olarak sadece Ayasofya’yı aldı. Mabed fetihten sonra bizzat Fatih’in imam olarak kıldırdığı ilk cuma namazı ile Sultan tarafından vakfedilerek camiye çevrildi.

Ayasofya Camiî hakkında detaylı bilgi için görsele tıklayınız

Fatih Camiî ne zaman ve kim tarafından yaptırıldı? Fatih Camiî nerede? Fatih Camiî tarihi, mimarı, özellikleri, hakkında bilgi…

Fatih Camiî bulunduğu ilçeye adını veren külliyelerdendir.

1463-1470 tarihinde Fatih Sultan Mehmet’in emri üzerine mimar Atîk (azatlı) Sinan’a yaptırıldı. Fatih Külliyesi, yapıldığı tarihe kadarki İslâm mimarisi incelendiğinde en büyük külliyedir. Aynı zamanda klasik dönem Türk-İslâm mimarisinin en önemli eserlerinden biridir. Fatih Külliyesi; medreseleri, kütüphanesi, tabhânesi, kervansaray çarşısı, şifahanesi ve hamamıyla eksiksiz bir külliyedir. Cami, Bizans dönemine ait bir kilise kalıntısının üzerine kuruldu. Caminin kıble yönünde bulunan türbelere Fatih Sultan Mehmet ve eşi Gülbahar Hatun defnedildi.

Fatih Camiî hakkında detaylı bilgi için görsele tıklayınız

Süleymaniye Camiî ne zaman ve kim tarafından yaptırıldı? Süleymaniye Camiî’nin mimarı kimdir? Süleymaniye Camiî nerede? Süleymaniye Camiî tarihi, özellikleri, hakkında bilgi…

Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1550-1557 yılları arasında Mimar Sinan’a yaptırıldı.

Süleymaniye Külliyesi de Fatih Külliyesi gibi simetrik ve merkezî bir külliyedir. Merkezde yer alan caminin etrafında medreseler, tabhane, darüşşifa, bimarhane, türbeler, hamam, çarşılar ve sıbyan mektebi vardır. Süleymaniye Külliyesi, Osmanlı Devleti’nin en zirve şaheserlerindendir. Cami, Osmanlı Devleti’nin altın çağında yapıldı.

Süleymaniye Camiî hakkında detaylı bilgi için görsele tıklayınız

Sultanahmet Camiî, ne zaman ve kim tarafından yaptırıldı? Sultanahmet Camiî’nin mimarı kimdir? Sultanahmet Camiî nerede? İşte Sultanahmet Camiî tarihi, özellikleri, hakkında bilgi…

Ayasofya Camisi’nin karşısında inşa edilen Sultanahmet Camisi, adeta onun güzelliğiyle ve ihtişamıyla boy ölçüşmektedir.

Sultan I. Ahmet tarafından mimar Sedefkâr Mehmet Ağa’ya yaptırıldı. Cami ve külliyenin inşasına 1609 yılında başlanmıştır. Sultan I. Ahmet ve sevgili hocası Aziz Mahmud Hüdâyi Hazretleri, Şeyhülislam Mehmet Efendi, Sadrazam Davut Paşa ve bazı büyük devlet adamları da caminin inşaatında gelip bizzat çalışmışlardır.

Sultanahmet Külliyesi, İstanbul’daki en büyük külliyelerden biridir. Cami, medreseler, hünkar kasrı, arasta, dükkanlar, hamam, çeşme, türbe, darüşşifa, sıbyan mektebi, imarethane ve kiralık odalardan meydana gelen külliyenin bazı kısımları maalesef günümüze ulaşamamıştır.

Cami içi süslemelerde kullanılan yirmi binden fazla çini ve desenlerindeki mavi tonlarından dolayı yabancılar tarafından Sultanahmet Camisi, “Mavi Camiî/Blue Mosque” olarak isimlendirilmiştir.

Sultanahmet Camiî hakkında detaylı bilgi için görsele tıklayınız

Hırka-i Şerif Camiî ne zaman ve kim tarafından yaptırıldı? Hırka-i Şerif Camiî nerede? Hırka-i Şerif Camiî tarihi, özellikleri, hakkında bilgi…

Hırka-i Şerif, İstanbul Fatih’te Hz. Muhammed’in (s.a.v.) hırkasının muhafaza edildiği camidir.

İstanbul’un Fatih ilçesi Hırka-i Şerif semtinde bulunan cami, 1851 yılında Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılmıştır. Peygamber Efendimiz Hazret-i Muhammed’in (s.a.v) Veysel Karânî’ye (r.a.) hediye ettiği meşhur Hırka-i Şerif’inin İstanbul halkı tarafından burada ziyareti ve muhafaza edilmesi için yaptırılan camiye bu yüzden Hırka-i Şerif Camiî denildi.

Hırka-i Şerif Camiî hakkında detaylı bilgi için görsele tıklayınız

İstanbul’da Ziyaret Edilecek Diğer Camiler
Sıra İsmi Nerede? Detay
1 BEYAZIT CAMİÎ Fatih Okumak İçin Tıklayınız
2 YAVUZ SULTAN SELİM CAMİÎ Fatih Okumak İçin Tıklayınız
3 ŞEHZADE CAMİÎ Fatih Okumak İçin Tıklayınız
4 YENİ CAMİÎ Fatih Okumak İçin Tıklayınız
5 BÜYÜK MECİDİYE CAMİÎ/ORTAKÖY CAMİÎ
Beşiktaş Okumak İçin Tıklayınız
6 MİHRİMAH SULTAN CAMİÎ/İSKELE CAMİÎ Üsküdar Okumak İçin Tıklayınız
7 NURİOSMANİYE CAMİÎ VE KÜLLİYESİ Fatih Okumak İçin Tıklayınız
8 PERTEVNİYAL VALİDE SULTAN CAMİÎ Fatih Okumak İçin Tıklayınız
9 KÜÇÜK AYASOFYA CAMİÎ Fatih Okumak İçin Tıklayınız
10 SOKULLU MEHMET PAŞA CAMİÎ Fatih Okumak İçin Tıklayınız
11 NUSRETİYE CAMİÎ/TOPHANE CAMİÎ Beyoğlu Okumak İçin Tıklayınız
12 VASAT ATİK ALİ PAŞA CAMİÎ
Fatih Okumak İçin Tıklayınız
13 RUM MEHMET PAŞA CAMİÎ Üsküdar Okumak İçin Tıklayınız
14 KILIÇ ALİ PAŞA CAMİÎ Beyoğlu Okumak İçin Tıklayınız
15 ZAL MAHMUT PAŞA CAMİÎ
Eyüpsultan Okumak İçin Tıklayınız
16 KARİYE CAMİÎ
Fatih Okumak İçin Tıklayınız
17 FETHİYE CAMİÎ Fatih Okumak İçin Tıklayınız
18 ZEYREK CAMİÎ Fatih Okumak İçin Tıklayınız
19 GÜL CAMİÎ Fatih Okumak İçin Tıklayınız
20 İMRAHOR İLYAS BEY CAMİÎ Fatih Okumak İçin Tıklayınız
21 KALENDERHANE CAMİÎ
Fatih Okumak İçin Tıklayınız
22 LALELİ CAMİÎ Fatih Okumak İçin Tıklayınız
23 SÜMBÜL EFENDİ CAMİÎ Fatih Okumak İçin Tıklayınız
24 FİRUZ AĞA CAMİÎ Fatih Okumak İçin Tıklayınız
25 KAZASKER İVAZ EFENDİ CAMİÎ Fatih Okumak İçin Tıklayınız
26 NAZLI DEFTERDAR MAHMUT EFENDİ CAMİÎ Eyüpsultan Okumak İçin Tıklayınız
27 MESNEVİHANE CAMİÎ Fatih Okumak İçin Tıklayınız
28 ÜÇ MİHRAPLI CAMİÎ Fatih Okumak İçin Tıklayınız
29 HACIEVHADDİN CAMİÎ Fatih Okumak İçin Tıklayınız
30 İSTANBUL’UN EN İLGİNÇ CAMİLERİ İstanbul Okumak İçin Tıklayınız


Külliye Nedir?
Külliye: Etrafında medrese, kütüphane, şifahane, aşevi, misafirhane, çeşmeler, hamam gibi ilave hizmet binaları; hizmetlerin giderlerini karşılamak üzere de geliri camiye bağışlanan dükkânları ve çarşısı ile caminin hemen yanı başında türbe ve küçük bir mezarlığı (hazire) bulunan binalar topluluğuna “külliye” ismi verilir.

Cami Nedir? – Mescit Nedir?
Cami: “Toplayan, bir araya getiren” manalarına gelir.

Mescit: “İbadet edilen, secde edilen yer” demektir.

Selatin Cami Nedir? – Selatin Camiler
Selâtin Cami: Selâtin cami, sultanlar tarafından yaptırılan cami demektir.

Ayasofya Camiî, Fatih Camiî, Süleymaniye Camiî, Şehzade Camiî, Sultanahmet Camiî, Mihrimah Sultan Camiî, Valide-i Atik Camiî, Ortaköy (Büyük Mecidiye) Camiî, Yeni Camiî, Nuru Osmaniye Camiî selâtin camilerdendir.

İSTANBUL’DA ZİYARET EDİLECEK TÜRBELER VE TARİHİ MEZARLIKLAR

Aziz Mahmud Hüdayi Hazretleri kimdir? Aziz Mahmud Hüdayi Hazretleri Türbesi nerede? Aziz Mahmud Hüdayi Hazretleri Türbesi’ne nasıl gidilir?

Aziz Mahmut Hüdâyî Hazretleri, İstanbul’un ileri gelen Hak dostlarındandır. Üstadı Üftade Hazretlerine intisap etmeden önce Bursa kadısı ve müderrislerindendir. Bir kadınının, kocasından boşanma talebinde bulunduğu ilginç bir dava, hayatını tamamen değiştirmiştir. Kadılığı ve müderrisliği bırakıp Üftade Hazretlerinin önüne diz çöküp talebe oldu. Hüdâyî ismi ve Aziz sıfatı, şeyhi tarafından kendisine verildi.

Hüdâyî Hazretleri, İstanbul’a gelip dergâhını kurduktan sonra Üsküdar’daki dergâhı, kısa zamanda bir ilim ve irfan mektebi hâlini aldı. Aziz Mahmut Hüdâyî Hazretlerinin vefatından önce yaptığı şu dua münasebetiyle türbesi, İstanbul halkının en sık ziyaret ettiği mekânlardan biri olmuştur:

“Ya Rabbi! Kıyamete kadar bizim yolumuzda bulunanlar, bizi sevenler ve ömründe bir kere türbemize gelip Fatiha okuyanlar bizimdir. Bize mensup olanlar denizde boğulmasınlar, ahir ömürlerinde fakirlik görmesinler, imanlarını kurtarmadıkça ölmesinler, öleceklerini bilsinler ve haber versinler ve de ölümleri denizde boğularak olmasın.”

Aziz Mahmud Hüdayi Hazretleri Türbesi hakkında detaylı bilgi için görsele tıklayınız

Yuşa Aleyhisselam kimdir? Yuşa Tepesi nerede? Hz. Yuşa Türbesi’ne nasıl gidilir? Hz. Yuşa Türbesi ziyaret günleri ve saatleri nelerdir?

Yûşâ Tepesi, Anadolu Kavağı’nda Beykoz İlçesi sınırları içindedir. Tepenin zirvesinde Yûşâ’ya (a.s.) ait olduğuna inanılan bir kabir ve bu kabrin yanına yapılmış bir cami vardır.

Bu kabrin Hz. Yûşâ’nın (a.s.) kabri olduğu şeklindeki inanç, Beşiktaş’ta türbesi olan Yahya Efendi Hazretlerinin bir kerametine dayanmaktadır. Gerçekte ise kabrin, Hz. Yûşâ’ya (a.s.) ait olduğunu söylemek kesin olarak mümkün değildir. Çünkü Hz. Yûşâ’nın (a.s.) kabrinin Nablûs veya Halep yakınındaki Maarra şehrinde olduğu da söylenmektedir.

Hz. Yuşa Türbesi  hakkında detaylı bilgi için görsele tıklayınız

Eyüp Mezarlığı diğer adıyla Eyüp Sultan Mezarlığı nerededir? Eyüp Mezarlığı’nda kimler yatıyor? Eyüp Mezarlığı tarihi, defnedilen kişiler, hakkında bilgi…

Eyüp Mezarlığı (Eyüp Sultan Mezarlığı olarak da bilinir), İstanbul’un Eyüp ilçesinde, Haliç kıyısında bulunan mezarlık. Eyüp semti gibi Eyüp Mezarlığı da adını, Emevilerin 7. yüzyılda Konstantiniye’ye (İstanbul) düzenlediği başarısız seferde (674–78) sancaktarlık yapan ve İstanbul surları önünde şehit düşen Ebu Eyyûb el-Ensarî’den (r.a.) alır. Ebu Eyyûb el-Ensarî’nin (r.a.) türbesinin burada bulunuşu ve halkın ona yakın gömülme isteği Eyüp Mezarlığı’nın meydana gelişine neden olmuştur.

İstanbul’daki en büyük İslam mezarlıklarından biri olan Eyüp Mezarlığı’nda padişahlar, sadrazamlar, şeyhülislamlar, vezirler, kumandanlar, hanım sultanlar, saray mensupları, din, tasavvuf, ilim, fikir, sanat adamları, şairler ve halktan kişiler gömüldü.

Eyüp Mezarlığı hakkında detaylı bilgi için görsele tıklayınız

Edirnekapı Şehitliği nerededir? Edirnekapı Şehitliği’nde defnedilen kişiler kimlerdir? Edirnekapı Şehitliği tarihi, bilinmeyenleri, hakkında bilgi…

İstanbul’un en eski mezarlığı/şehitliği Edirnekapı Şehitliği’dir. Edirnekapı Şehitliği, 1453 tarihinde İstanbul’u fethetmek için İstanbul surları önünde Doğu Roma’nın (Bizans) son kalıntıları ile savaşırken şehit düşen askerlerimizin Edirnekapı, Topkapı Maltepe ve Topçular arasında kalan geniş bir araziye defnedilmeleri ile oluşmuştur. Osmanlı döneminde Sır Tekke adıyla anılan bu ilk şehitligimizin yeri bugün için maalesef kesin olarak bilinmemektedir.

Edirnekapı ve Sakızağacı adıyla iki bölümden oluşan şehitlikte; Osmanlı-Rus Harbi, Balkan Harbi şehitleri, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri şehitleri, Polis Teşkilatımızın şehitleri, T.H.Y. sivil şehitleri, İtfaiye Şehitleri, Eski Tulumbacılar ve Harp malul ve gazilerine ait ayrı parseller halinde şehitlikler oluşturulmuştur.

Edirnekapı Şehitliği hakkında detaylı bilgi için görsele tıklayınız

 İstanbul’da Ziyaret Edilecek Diğer Türbeler ve Mezarlıklar
Sıra İsmi Nerede? Detay
1 EYÜP SULTAN TÜRBESİ Eyüpsultan Okumak İçin Tıklayınız
2 YAHYA EFENDİ TÜRBESİ Beşiktaş Okumak İçin Tıklayınız
3 EBU’L VEFA HAZRETLERİNİN TÜRBESİ Fatih Okumak İçin Tıklayınız
4 MERKEZ EFENDİ TÜRBESİ Zeytinburnu Okumak İçin Tıklayınız
5 MİMAR SİNAN TÜRBESİ Fatih Okumak İçin Tıklayınız
6 LOHUSA SULTAN TÜRBESİ Beyoğlu Okumak İçin Tıklayınız
7 İSTANBUL’DAKİ TEKKELER VE YERLERİ İstanbul Okumak İçin Tıklayınız
8 SAHABE TÜRBELERİ İstanbul Okumak İçin Tıklayınız
9 PADİŞAH TÜRBELERİ İstanbul Okumak İçin Tıklayınız
10 MERKEZEFENDİ MEZARLIĞI Zeytinburnu Okumak İçin Tıklayınız
11 KARACAAHMET MEZARLIĞI Üsküdar Okumak İçin Tıklayınız
12 SAHRAYICEDİT MEZARLIĞI Kadıköy Okumak İçin Tıklayınız


Türbe Nedir? – Türbedar Nedir?
Türbe: Büyük âlim, velî, sultan, sultan hanımı ve çocukları, emir, vezir ve komutanların kabirleri üzerine inşa edilmiş, üzerleri özellikle kubbelerle örtülü bina; ziyaret edilen mezar.

İstanbul’un çeşitli yerlerinde ebedi istirahate çekilmiş evliya, veli, dede, şeyh, sultan, validesultan, alim, paşa ve tanınmış birçok kişi Fatihalar, Yasinler, aminler beklemektedir.

Türbedar: Bir türbeyi bekleyen, gerekli bakımı yapan ve gelenleri gezdiren görevlidir.

Tekke Nedir?
Tekke: Bir tarîkata mensup dervişlerin zikir ve ibâdet ettikleri ve içinde tarîkatın gerektirdiği şekilde yaşadıkları yer, dergâh.

İstanbul’un dört bir yanına dağılmış Mevlevi, Kadiri, Nakşibendi, Rufai, Halveti, Celvetiyye, Sünbüliyye, Sadiyye, Şabaniyye, Cerahiyye, Bedeviyye, Bayramiyye, Uşakî, Gülşenî, Sinanî, Şazeli, Bektaşi tekkeleri ziyaretçilerini bekliyor.

Mezar Nedir? – Kabir Nedir?
Mezar: Bir kimsenin öldükten sonra gömüldüğü yer, kabir.

İstanbul’un Tarihi Müslüman Mezarlıkları
Üsküdar’da Karacaahmet, Bülbülderesi/Selânikliler mezarlıkları; Eyüp’te Eyüp Mezarlığı; Surdışında Silivrikapı, Merkezefendi, Eski Topkapı, Edirnekapı, Davutağa, Tokmaktepe, Eski ve Yeni Kozlu, Çamlık, Maltepe, Ayvalık Mezarlıkları; Beyoğlu’nda Taksim-Ayaspaşa-Gümüşsuyu Mezarlığı (Grand Champs des Morts), Kasımpaşa-Doymazdere-Kulaksız, Abbasağa mezarlıkları; Boğaziçinde Beşiktaş Yahya Efendi, Aşiyan/Kayalar, Rumelihisarı/Nafi Baba, Anadolu Kavağı Çakmak Dede, Şahinkaya, Mihrimah Sultan/Kanlıca, Anadoluhisarı, Kandilli, Esk, Vaniköy mezarlıkları; Diğer semtlerde Bakırköy, Sahrayıcedit, mezarlıklarıdır.

İSTANBUL’DA GEZİLECEK SARAYLAR VE MÜZELER

Topkapı Sarayı ne zaman ve kim tarafından yaptırılmıştır? Topkapı Sarayı’nın özellikleri nelerdir? Topkapı Sarayı nerededir? İşte Topkapı Sarayı hakkında az bilinenler…

Topkapı Sarayı, diğer devletlere ait saraylar içerisinde en benzersiz olanıdır. Birçok tarihçinin ortak ifadesine göre saray, yapımı en uzun süren devlet sarayıdır. İstanbul’un fethini takip eden yıllarda yapımına başlanıp her Sultanın kendi ihtiyacına göre ilavelerle zenginleştirdiği bir saray kompleksidir.

Topkapı Sarayı bölümleri: Bâb-ı Hümâyun (Saltanat Kapısı), Birinci Avlu (Alay Meydanı), Aya İrini Kilisesi, İkinci Avlu ve Bâbü’s-Selâm, Saray Mutfakları, Dîvân-ı Hümâyun veya Kubbealtı, Adalet Kulesi, Dış Hazine Dairesi ve Silah Koleksiyonu, Bâbü’s-Saade ve Enderun, Arz Odası, III. Ahmet Kütüphanesi, Seferli Koğuşu, Yavuz’un Süsü, Fatih Köşkü, Has Oda ve Mukaddes Emanetler Dairesi, Bağdat ve Revan Köşkleri, Enderun Ağalar Camisi ve Sofa Camiî, Sofa Köşkü ve Hekimbaşı Odası, Harem.

Topkapı Sarayı, 19. asrın ortalarına doğru Dolmabahçe Sarayı’nın yapılmasıyla birlikte devlet sarayı olma özelliğini kaybetmiştir. 9 Ekim 1924 tarihinde ise müzeye dönüştürülmüştür.

Topkapı Sarayı hakkında detaylı bilgi için görsele tıklayınız

Türk ve İslam Eserleri Müzesi ne zaman kuruldu? Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde neler var? Türk ve İslam Eserleri Müzesi ziyaret günleri ve saatleri nelerdir? Türk ve İslam Eserleri Müzesi nerede? Türk İslam Eserleri Müzesi tarihi, özellikleri, bölümleri, hakkında bilgi…

İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Türk-İslam eserlerini topluca kapsayan ilk müzedir. 1914’te Süleymaniye Medresesi’nin imaretler bölümünde kurulan müze, 1983’te Sultanahmet Meydanı’nda bulunan İbrahim Paşa Sarayı’na taşındı.

İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi; Rakka ve Samarra Bölümü, Şam Evrakı Bölümü, Mukaddes Emanetler Bölümü, Divanhâne Bölümü ve Hipodrom Kalıntıları Salonu’ndan oluşmaktadır.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi hakkında detaylı bilgi için görsele tıklayınız

Kariye Müzesi nerede? Kariye Müzesi mozaikleri, özellikleri, çalışma saatleri, hakkında bilgi….

Kariye, İstanbul’da Karagümrük semtinde Edirnekapı tarafında bulunan müzedir. Müze, Bizans döneminde kilise, Osmanlı Devleti’nin İstanbul’u fethinden sonra ise cami olarak kullanılmış tarihi bir yapıdır. Kariye Müzesi, haftanın yedi günü ziyarete açıktır.

Kariye Müzesi hakkında detaylı bilgi için görsele tıklayınız

İstanbul’un Diğer Tarihi Sarayları ve Müzeleri
Sıra İsmi Nerede? Detay
1 AYASOFYA MÜZESİ Fatih Okumak İçin Tıklayınız
2 YILDIZ SARAYI MÜZESİ Beşiktaş Okumak İçin Tıklayınız
3 BEYLERBEYİ SARAYI MÜZESİ Üsküdar Okumak İçin Tıklayınız
4 DOLMABAHÇE SARAYI MÜZESİ Beşiktaş Okumak İçin Tıklayınız
5 YEDİKULE HİSARI MÜZESİ Fatih Okumak İçin Tıklayını
6 ARKEOLOJİ MÜZESİ Fatih Okumak İçin Tıklayınız
7 ABİDE-İ HÜRRİYET ANITI Şişli Okumak İçin Tıklayınız
8 MİNİATÜRK MÜZESİ Beyoğlu Okumak İçin Tıklayınız
9 DENİZ MÜZESİ Beşiktaş Okumak İçin Tıklayınız
10 ASKERİ MÜZE Şişli Okumak İçin Tıklayınız
11 İSLAM, BİLİM VE TEKNOLOJİ MÜZESİ Fatih Okumak İçin Tıklayınız
12 GALATA MEVLEVİHANESİ MÜZESİ Beyoğlu Okumak İçin Tıklayınız


Saray Nedir?
Saray: Hükümdarların, devlet başkanlarının oturduğu veya devlet işlerinin yürütüldüğü büyük yapıdır. Eski Saray (Saray-ı Atik), Topkapı, Dolmabahçe, Yıldız, Beylerbeyi sarayları 29 Mayıs 1453 İstanbul’un Fethi’nden sonra Osmanlı Devleti’nin yönetildiği merkezler olmuştur.

Müze Nedir?
Müze: ilim ve sanatın her dalıyla ilgili kıymetli eserlerin, eski çağlardan kalma değerli eşyânın saklandığı ve sergilendiği yerdir.

Topkapı Sarayı Müzesi, Ayasofya Müzesi, Yıldız Sarayı Müzesi, Beylerbeyi Sarayı Müzesi, Dolmabahçe Sarayı Müzesi, Fethiye Müzesi, Kariye Müzesi, Miniatürk Müzesi, Arkeoloji Müzeleri, Askeri Müze, Deniz Müzesi, Abide-i Hürriyet Anıtı, Türk İslam Eserleri Müzesi, Panaroma 1453 Tarih Müzesi, Hisarlar Müzesi, İstanbul Oyuncak Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi, Basın Müzesi, Türk Vakıf Hat Sanatları Müzesi, İstanbul Demiryolu Müzesi İstanbul’un öne çıkan müzeleridir.

İSTANBUL’DA GİDİLECEK KÜTÜPHANELER

İSAM Kütüphanesi ne zaman kuruldu? İSAM Kütüphanesi nerede?  İSAM Kütüphanesi herkese açık mı? İSAM Kütüphanesi hakkında kısaca bilgi…

Türkiye Diyanet Vakfı İslâm Araştırmaları Merkezi (İSAM) İslâmî ilimler alanında araştırmacıların yetişmesine katkıda bulunmak, kütüphane ve dokümantasyon imkânları sağlamak, araştırma projelerini desteklemek, hazırlıkları daha önce başlamış bulunan TDV İslâm Ansiklopedisi başta olmak üzere akademik yayınlar yapmak, ilmî dergiler çıkarmak, bilimsel toplantılar düzenlemek maksadıyla 1988 yılında kuruldu.

İSAM Kütüphanesi “İslâm Ansiklopedisi, Kütüphane ve Dokümantasyon ve Araştırma Bölümü” olmak üzere üç ana birimden oluşmaktadır.

İSAM Kütüphanesi hakkında detaylı bilgi için görsele tıklayınız

İstanbul Kütüphaneleri
Sıra İsmi Nerede? Detay
1 AHMET HAMDİ TANPINAR MÜZE KÜTÜPHANESİ Fatih Okumak İçin Tıklayınız
2 SULTAN I. MAHMUT KÜTÜPHANESİ Fatih Okumak İçin Tıklayınız
3 SÜLEYMANİYE YAZMA ESER KÜTÜPHANESİ Fatih Okumak İçin Tıklayınız
4 BEYAZIT DEVLET KÜTÜPHANESİ Fatih Okumak İçin Tıklayınız


Kütüphane Nedir?

Kütüphane: Farsça ve Arapça kökenli kütüb ile Farsça hane kelimelerinden türemiştir ve kitapların evi anlamına gelmektedir.

Beyazıt Devlet Kütüphanesi, Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi, Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Kütüphanesi, Kadıköy Belediyesi Tarih Edebiyat Sanat Kütüphanesi ve Kültür Merkezi, İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM), Turabibaba Kütüphanesi, Millet Kütüphanesi, Boğaziçi Üniversitesi Kütüphanesi, İTÜ Kütüphanesi İstanbul’un en çok tercih edilen kütüphaneleridir.

İSTANBUL’DA GEZİLECEK KULELER

  • Beyazıt Kulesi

Beyazıt kulesi neden yapılmıştır? Beyazıt Kulesi nerede? Beyazıt kulesinin ışıkları ne anlama geliyor? Beyazıt Kulesi tarihi, özellikleri, hakkında bilgi…

Beyazıt Kulesi, yangınları gözetlemek ve haber vermek amacıyla İstanbul’un Beyazıt semtinde 1749 yılında inşa edilen 85 metre yüksekliğinde kule. Gözetleme yerine kadar çıkan merdivenler 180 basamaktan ibarettir.

Başlangıçta ahşap olarak inşa edİlen Beyazıt kulesi, 1756’daki Cibali yangınında yandı. 1826’da yeniden yapılan kule Yeniçeri ayaklanmasında tekrar yandı. Kule, 1828 yılında üçüncü kez  Sultan II. Mahmut tarafından Mimar Senekerim Balyan’a yaptırıldı.

Beyazıt kulesi hakkında detaylı bilgi için görsele tıklayınız

İstanbul’un Kuleleri
Sıra İsmi Nerede? Detay
1 KIZ KULESİ Üsküdar Okumak İçin Tıklayınız
2 GALATA KULESİ Beyoğlu Okumak İçin Tıklayınız
3 BEYAZIT KULESİ Fatih Okumak İçin Tıklayınız
4 TOPHANE SAAT KULESİ Üsküdar Okumak İçin Tıklayınız


Kule Nedir?

Kule: Dört köşe, çok köşeli veya yuvarlak yüksek binâ.

Kız Kulesi, Galata Kulesi, Beyazıt Kulesi ve İstanbul’un çeşitli yerlerine dağılmış saat kuleleri ilk anda akla gelen eserlerdir.

İSTANBUL’DA GEZİLECEK ÇARŞILAR

  • Kapalıçarşı

Kapalıçarşı ne zaman yapıldı? Kapalıçarşı nerededir? Kapalıçarşı tarihi, kapıları, hanları, kuyumcuları, çalışma saatleri… Kapalıçarşı hakkında bilinmeyenler…

Kapalıçarşı, İstanbul’un merkezinde Beyazıt, Nuruosmaniye ve Mercan semtlerininin ortasında yer alan dünyanın en büyük çarşısı ve en eski kapalı çarşılarından biridir. Kapalıçarşı’da yaklaşık 4 bin dükkân bulunmaktadır ve bu dükkânlarda toplam çalışan sayısı yaklaşık 25 bin kişidir. Gün içerisindeki en yoğun zamanlarında içinde yarım milyona yakın insan barındırmaktadır. Yılda yaklaşık 91 milyon turisti ağırlayan çarşı, dünyanın en fazla ziyaret edilen turistik mekânlarındandır.

Kapalıçarşı hakkında detaylı bilgi için görsele tıklayınız

İstanbul’un Tarihi Çarşıları
Sıra İsmi Nerede? Detay
1 KAPALIÇARŞI Fatih Okumak İçin Tıklayınız
2 MISIR ÇARŞISI Fatih Okumak İçin Tıklayınız
3 SAHAFLAR ÇARŞISI Fatih Okumak İçin Tıklayınız
4 MAHMUTPAŞA ÇARŞISI Fatih Okumak İçin Tıklayınız


Çarşı Ne Demek?
Çarşı; bir yerleşim yerinde, gereksinim duyulan mallarının satıldığı tezgahların, dükkânların bulunduğu yer demektir.

Arasta Çarşısı, Bakırcılar Çarşısı, Feriköy Organik Pazarı, Kastamonu Pazarı, Mimar Sinan Çarşısı, Kadınlar Pazarı İstanbul’da ilk akla gelen ve rağbet edilen çarşı ve pazarlardır.

İSTANBUL’DA GİDİLMESİ GEREKEN TARİHİ HAMAMLAR

Haseki Hürrem Sultan Hamamı ne zaman yapıldı? Haseki Hamamı nerede? Haseki Hamamı tarihi, planı, özellikleri, hakkında bilgi…

Haseki Hamamı, İstanbul’da Ayasofya Müzesi ile Sultanahmet Camiî arasında yer alan tarihi Türk hamamıdır. Hamam, Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan tarafından, 1556/57 yılları arasında dönemin meşhur mimarı Koca Sinan’a yaptırıldı.

Tarihi yarımadada, Sultanahmet Camiî ve Ayasofya Müzesi’nin tam ortasında yer alan Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı; hamam, restoran ve cafe bölümleri ile üç dönümlük alana yayılmaktadır.

Haseki Hürrem Sultan Hamamı hakkında detaylı bilgi için görsele tıklayınız

İstanbul’un Tarihi Hamamları
Sıra İsmi Nerede? Detay
1 HÜRREM SULTAN HAMAMI Fatih Okumak İçin Tıklayınız
2 AĞA HAMAMI Beyoğlu Okumak İçin Tıklayınız
3 CAĞALOĞLU HAMAMI Fatih Okumak İçin Tıklayınız
4 SÜLEYMANİYE HAMAMI Fatih Okumak İçin Tıklayınız
5 ÇİNİLİ HAMAM Üsküdar Okumak İçin Tıklayınız
6 GEDİKPAŞA HAMAMI Fatih Okumak İçin Tıklayınız
7 ÇEMBERLİTAŞ HAMAMI Fatih Okumak İçin Tıklayınız
8 GALATASARAY HAMAMI Beyoğlu Okumak İçin Tıklayınız
9 MİHRİMAH SULTAN HAMAMI Fatih Okumak İçin Tıklayınız
10 ACEMOĞLU HAMAMI Fatih Okumak İçin Tıklayınız
11 KILIÇ ALİ PAŞA HAMAMI Beyoğlu Okumak İçin Tıklayınız


Hamam Nedir?

Hamam; özel bir düzenekle ısıtılan, sıcak ve soğuk suyu bulunan, yıkanma amacıyla kullanılan yapıdır.

Çukurcuma Hamamı, Şifa Hamamı, Vezneciler Hamamı, Hızırbey Hacıkadın Hamamı, Valide Atik Hamamı, Kocamustafapaşa Hamamı, Küçük Hamam gidilebilecek şifâ dağıtan hamamlardır.

İSTANBUL’DA GEZİLECEK TARİHİ ÇEŞMELER VE SEBİLLER

  • Sultan III. Ahmet Çeşmesi

Sultan III. Ahmet Çeşmesi, ne zaman ve kim tarafından yaptırıldı? Sultan III. Ahmet Çeşmesi, nerede? Sultan III. Ahmet Meydan Çeşmesi; tarihi, özellikleri, hakkında bilgi…

Sultan III. Ahmet Meydan Çeşmesi, Topkapı Sarayı’nın ana giriş kapısı olan Bâb-ı Hümayun’un önünde, Ayasofya’nın yanında yer alan çeşme, 1729 yılında Sultan III. Ahmet tarafından Baş Mimar Mehmet Ağa’ya yaptırıldı.

“Perayton” isimli bir Bizans çeşmesinin yerine inşa ettirilen Sultan III. Ahmet Çeşmesi, Osmanlı meydan çeşmesi mimarisinin en güzel örneğidir.

Sultan III. Ahmet Çeşmesi hakkında detaylı bilgi için görsele tıklayınız

İstanbul’un Çeşmeleri ve Sebilleri
Sıra İsmi Nerede? Detay
1 MİHRİMAH SULTAN ÇEŞMESİ Üsküdar Okumak İçin Tıklayınız
2 HATİCE TURHAN VALİDE SULTAN ÇEŞMESİ Fatih Okumak İçin Tıklayınız
3 BEZMİALEM VALİDE SULTAN ÇEŞMESİ Beşiktaş Okumak İçin Tıklayınız
4 TOPHANE ÇEŞMESİ Beyoğlu Okumak İçin Tıklayınız
5 BEREKETZADE ÇEŞMESİ Beyoğlu Okumak İçin Tıklayınız
6 NEVŞEHİRLİ DAMAT İBRAHİM PAŞA ÇEŞMESİ Beşiktaş Okumak İçin Tıklayınız
7 I. ABDÜLHAMİT ÇEŞMESİ Sarıyer Okumak İçin Tıklayınız
8 MİHRİŞAH SULTAN ÇEŞMESİ Eyüp Okumak İçin Tıklayınız
9 HEKİMOĞLU ALİ PAŞA ÇEŞMESİ Beyoğlu Okumak İçin Tıklayınız
10 HÜSEYİN AVNİ PAŞA ÇEŞMESİ Üsküdar Okumak İçin Tıklayınız
11 KÜÇÜKSU KASRI ÇEŞMESİ Beykoz Okumak İçin Tıklayınız
12 RABİA GÜLNUŞ SULTAN SEBİLİ Üsküdar Okumak İçin Tıklayınız
13 SİNAN PAŞA SEBİLİ Fatih Okumak İçin Tıklayınız
14 KOCA YUSUF PAŞA SEBİLİ Beyoğlu Okumak İçin Tıklayınız
15 SALİHA SULTAN SEBİLİ Beyoğlu Okumak İçin Tıklayınız
16 MEHMET EMİN AĞA SEBİLİ Beşiktaş Okumak İçin Tıklayınız


Çeşme Nedir? – Sebil Nedir?
Çeşme: Tüm canlıların yararlanması için yapılan, borularla gelen suyun bir oluktan ya da musluktan aktığı, bir yalağı bulunan su haznesi ya da yapısı.

Sebil: Mübârek günlerde hayır maksadıyle ücretsiz olarak dağıtılan içme suyu. Genellikle camilere bitişik olarak özel bir biçimde yapılmış, hayır için içme suyu dağıtılan taş yapı.

Abdülaziz Han Çeşmesi, Muradiye Sebili Ve Çeşmeleri, Sultan II. Abdülhamit Han Meydan Çeşmesi, Ahmet Ağa (Ayrılık Çeşmesi), İshak Ağa Çeşmesi (Onçeşmeler) görülmeye değer çeşmelerdir.

İSTANBUL’DA GEZİLECEK HİSARLAR

  • Rumeli Hisarı

Rumeli Hisarı ne zaman ve kim tarafından yapıldı? Rumeli Hisarı nerede? Rumeli Hisarı tarihi, özellikleri, hakkında bilgi…

Fatih Sultan Mehmet İstanbul’un fethinden önce boğazın kuzeyinden gelebilecek saldırıları engellemek için Anadolu yakasındaki Anadolu Hisarı’nın tam karşısına Rumeli Hisarı’nı inşa ettirdi.

Hisarın inşaatına 15 Nisan 1452’de başlandı. İş bölümü yapılarak her bölümün inşası bir paşanın denetimine verildi, deniz tarafına düşen bölümün inşasını da Fatih Sultan Mehmet bizzat kendisi üstlendi. Denizden bakıldığında sağ taraftaki kulenin yapımına Saruca Paşa, sol taraftakinin yapımına Zağanos Paşa, kıyıdaki kulenin yapımına da Halil Paşa nezaret etti. Buralardaki kuleler de bu paşaların adlarını taşımaktadır. Hisarın inşası 31 Ağustos 1452’de tamamlandı.

Rumeli Hisarı hakkında detaylı bilgi için görsele tıklayınız

İstanbul’un Hisarları
Sıra İsim Nerede? Detay
1 ANADOLU HİSARI Beykoz Okumak için tıklayınız
2 YEDİKULE HİSARI Fatih Okumak için tıklayınız
3 YOROS KALESİ Beykoz Okumak için tıklayınız


Hisar Nedir? – Kale Nedir?

Hisar; Bir şehrin veya önemli bir yerin korunması için taştan yapılmış, yüksek duvarlı ve kuleli, çevresinde hendekler bulunan küçük kale, kermen, germen.

Kale; Düşmanın gelmesi beklenilen yollar üzerinde, askerî önem taşıyan şehirlerde, geçit ve dar boğazlarda güvenliği sağlamak için yapılan kalın duvarlı, burçlu, mazgallı yapı, kermen.

İSTANBULDA GÖRÜLMESİ GEREKEN SU KEMERLERİ

İstanbul’un Su Kemerleri
Sıra İsim Nerede? Detay
1 BOZDOĞAN SU KEMERİ Fatih Okumak İçin Tıklayınız
2 MAĞLOVA SU KEMERİ Sultangazi Okumak İçin Tıklayınız
3 40 ÇEŞME SULARI İstanbul/… Okumak İçin Tıklayınız
4 UZUN KEMER Eyüpsultan Okumak İçin Tıklayınız
5 EĞRİ KEMER Eyüpsultan Okumak İçin Tıklayınız
6 TAKSİM SULARI Beyoğlu Okumak İçin Tıklayınız
7 MAZUL KEMER Esenler Okumak İçin Tıklayınız
8 GÜZELCE KEMER Sultangazi Okumak İçin Tıklayınız


Su Kemeri Nedir?

Su kemerleri su taşımak amacıyla inşa edilen kanallardır.

İSTANBULDA GÖRÜLMESİ GEREKEN BENTLER

İstanbul’un Su Bentleri
Sıra İsim Nerede? Detay
1 BÜYÜK BENT Sarıyer Okumak İçin Tıklayınız
2 KARANLIK BENT Sarıyer Okumak İçin Tıklayınız
3 AYVAT BENT Kâğıthane Okumak İçin Tıklayınız
4 KİRAZLI BENT Sarıyer Okumak İçin Tıklayınız
5 TOPUZLU BENT Sarıyer Okumak İçin Tıklayınız
6 VALİDE SULTAN BENDİ Sarıyer Okumak İçin Tıklayınız
7 YENİ BENT (II. MAHMUT BENDİ) Sarıyer Okumak İçin Tıklayınız


Su Bendi Nedir?
Su toplamak ve biriktirmek amacıyla sel suları önüne, nehirlere veya haliçlere örülen duvarlara su bendi denir.

İSTANBULDA GEZİLECEK DİKİLİTAŞLAR

İstanbul’un Dikilitaşları
Sıra İsmi Nerede? Detay
1 ÇEMBERLİTAŞ Fatih Okumak İçin Tıklayınız
2 DİKİLİTAŞ Fatih Okumak İçin Tıklayınız
3 ÖRME SÜTUN Fatih Okumak İçin Tıklayınız
4 MİLLİON TAŞI Fatih Okumak İçin Tıklayınız
5 YILANLI SÜTUN Fatih Okumak İçin Tıklayınız
6 GOTLAR SÜTUNU Fatih Okumak İçin Tıklayınız


Dikilitaş Nedir?

Dikilitaş: Dikilitaş veya obelisk yüksek, daire veya dört kenarlı tepeye doğru incelen taştan anıt.

İSTANBUL FOTOĞRAFLARI

The Hagia Sophia at night, Istanbul, Turkey

Ortakoy mosque and Bosphorus bridge, Istanbul, Turkey.

Topkapi Palace before Marmara sea, Istanbul, Turkey

Eyüpsultan Mosque

Aziz Mahmut Hüdayi Hazretleri Türbesi

Entrance in Grand Bazaar (Grand Market) Istanbul, Turkey.

The Fountain of Sultan Ahmed III is shown in Istanbul, Turkey. It is adjacent to Hagia Sophia and the Imperial Gate. The fountain was built in 1728.

Saliha Sultan Sebili ve Çeşmesi

Maiden’s Tower (Leander’s Tower) in Istanbul, Turkey with Hagia Sophia and Blue Mosk at a distance

Istanbul at sunset – Galata district, Turkey

Rumeli Fortress at Istanbul Turkey – architecture background

Obelisk of Theodosius at Sultanahmet Square in the modern city of Istanbul, Turkey

Edirnekapi Martyr’s Cemetery is a burial ground located in neighborhood of Edirnekapi in Eyup district of Istanbul Province, Turkey.22 January 2017

Haydarpasa Train Station in Istanbul

Ahmet Hamdi Tanpınar Müze Kütüphanesi

ISTANBUL, TURKEY – JUNE 25, 2015: The Valens Aqueduct is a Roman aqueduct which was the major water-providing system of Constantinopole, modern Istanbul, Turkey

Sarıyer Topuzlu Bent

İSTANBUL’DAKİ TARİHİ ÇEŞMELERİ KİMLER YAPTIRMIŞTIR?

VÂLİDE SULTANLARIN YAPTIRDIĞI CAMİLER VE ÇEŞMELER

İSTANBUL’UN TARİHİ ÇARŞI VE PAZARLARI

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
AHİRETTE 4 ŞEYDEN HESAP SORULMADIKÇA KULUN AYAKLARI YERİNDEN KIMILDAMAZ

Hayat ırmağı çok hızlı bir şekilde akıp gitmektedir. İlâhî irâde ile tahdîd edilmiş olan fânî ömrümüzün günleri, bir bardağı dolduran...

Kapat