Ziyafet Sofrası Oyunu Üsküdar'da

Osman Nuri Topbaş Hocaefendi'nin ‘Hüdayi’nin Ziyafet Sofrası’ isimli eserinden tiyatroya uyarlanan ‘Ziyafet Sofrası’ oyunu, 25 Aralık Pazar 19.00'da Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde sahneleniyor.

Ziyafet Softası oyunu, 25 Aralık'ta Üsküdar'daki gösterimden sonra 28 Aralık Çarşamba günü 12.00'da İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde, 30 Aralık Cuma günü 20.00'da Eyüp'te Eyüp Kültür ve Sanat Merkezi'nde ve 31 Aralık Cumartesi günü 19.30'da Kocaeli'de İzmit Atatürk Kapalı Spor Salonu'nda oynanacak.

Osman Doğan, Kayhan Binnetoğlu, Yunus Emre Obut, Uğur Karasakal ve Ufuk Karakavak'ın oynadığı Ziyafet Sofrası oyunu iki sarhoşun başından geçen bir hikâyeyi konu ediniyor.

İki sarhoş açlıktan yolu şaşırınca kendilerini Hüdayi dergahında buluyor. Ne olduğunu anlayamadan önüne düşen yemekleri gören sarhoşlar, dergahtakilere çaktırmadan karınlarını doyurmakla meşguldürler. Ta ki ayılana kadar...

ÜSKÜDAR'DA "ZİYAFET SOFRASI" KURULUYOR

Osman Nuri Topbaş Hocaefendi'nin ‘Hüdayi’nin Ziyafet Sofrası’ isimli eserinden tiyatroya uyarlanan Tiyatro Külliyen yapımı ‘Ziyafet Sofrası’  oyunu kısa sürede yaklaşık 37 bin seyirciye ulaşarak seyircinin yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Oyun, Ahmet Kemal ve Mehmet Kemal karakterlerinin karınlarını doyurmak için gittikleri dergahta yaşadıkları dönüşümü konu ediniyor. İkilinin manevi hayatla tanıştıkları yeni yaşantılarını keşfetme gayretleri mizahın güçlü diliyle sahneye aktarılıyor.

Tarih: 25. 12. 2016

Saat: 19.00

Yer: Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi

Bilet: Tam: 20 tl, Öğrenci: 15 tl, 10 Kişi Üzeri ve Gruplarda: 10 tl.

Rezervasyon: 0.553 545 43 53

Ayrıntılı Bilgi: www.tiyatrokulliyen.com

Facebook: www.facebook.com/tiyatrokulliyen

ziyafet-sofrasi-fotograf-1024x683

ziyafetsofrasi-afis

İslam ve İhsan

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.