Zeyd Bin Erkam’ın Duası

İki Cihan Güneşi Efendimiz’den doksan hadis rivayet eden Zeyd bin Erkam'ın okuduğu rivayet edilen dua...

Zeyd bin Erkam'ın okuduğu rivayet edilen duanın Arapçası ve anlamı.

Arapçası:

اَللّٰهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْعَجْزِ وَالْكَسَلِ ، وَالْبُخْلِ وَالْجُبْنِ ، وَالْهَرَمِ وَعَذَابِ الْقَبْرِ ، اَللّٰهُمَّ آتِ نَفْسِي تَقْوَاهَا ، وَزَكِّهَا أَنْتَ خَيْرُ مَنْ زَكَّاهَا ، أَنْتَ وَلِيُّهَا وَمَوْلاَهَا ، اَللّٰهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ قَلْبٍ لاَ يَخْشَعُ ، وَمِنْ نَفْسٍ لاَ تَشْبَعُ ، وَعِلْمٍ لاَ يَنْفَعُ ، وَدَعْوَةٍ لاَ يُسْتَجَابُ لَهَا .

Anlamı:

"Allah’ım! Acizlikten, tembellikten, cimrilikten, korkaklıktan, üzüntüden ve kabir azabından sana sığınırım. Allah’ım! Nefsime takvâsını ver ve onu temizle. Sen onu temizleyenlerin en hayırlısısın. Sen onu koruyan ve Efendisi’sin. Allah’ım! Korkmayan kalpten, doymayan nefisten, fayda vermeyen ilimden ve kabul olunmayan duadan sana sığınırım." (Müslim,nr. 2722; Nesâî, nr. 5458)

ZEYD BİN ERKAM HAKKINDA KISACA

O, İki Cihan Güneşi Efendimiz’den doksan hadis rivayet etti. Yaşlılık döneminde kendisine hadis sorulduğunda artık ihtiyarladığı için unutmaya başladığını ve hadis nakletmenin zorluğunu ileri sürerek rivayette bulunmadı. Zeyd’in naklettiği birçok hadis, Kütüb-i Sitte’de ve diğer hadis kitaplarında yer aldı. Bunlardan tekrarlarıyla birlikte seksen dördünü Ahmed b. Hanbel “Müsned”ine almıştır. (IV, 366-375)

Zeyd bin Erkam hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız...

Kaynak: Yrd. Doç Dr. Veysel Akkaya, Kalplere Şifa Salavat ve Dualar, Erkam Yayınları

KURÂN’DA GEÇEN DUALAR

HADİSLERDE GEÇEN DUALAR

AYET VE HADİSLERLE DUANIN ÖNEMİ NEDİR?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle