YÜZAKI DERGİSİ, AĞUSTOS SAYISI ÇIKTI!

Yüzakı Dergisi, Ağustos ayında çıkan 126. sayısıyla raflardaki yerini aldı. Derginin kapak konusu "Faziletler Semâsında İnsan İnşâsı".

Derginin Genel Yayın Yönetmeni M. Ali EŞMELİ; her medeniyetin kendi insan tipini yetiştirdiği hakikatinden hareketle; çareyi kendi insanımızı inşâ etmek olarak ortaya koydu. Bir şartla; çilelerden şikâyet edip kaçmadan, sebat ve şükürle olgunlaşarak...

"HAMD VE ŞÜKÜR" YAZISI

Muhterem Osman Nûri TOPBAŞ Hocaefendi; fazîletler semâsının güneşi Fahr-i Kâinat -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’in ahlâkını tahsil ve tatbik etmeye davet ediyor. "O’nun Muhteşem Ahlâkı" yazı dizisinin, «Hamd ve Şükür» başlıklı ilk makalesinde edâ edilen Ramazân-ı şerif kıvâmını muhafaza etmek için dikkat edilecek hususlara değiniliyor.

Muhterem Hocaefendi, Mevlânâ Hazretleri’nin hikmetli sözleriyle devam eden "Sır ve Hikmet İncileri"nde ise, yol kesici şeytan ve hempâlarına karşı, cemaat olma ve rehber bulma zaruretini ele alıyor.

"CİHAD" KONUSUNA DEĞİNİLDİ

Derginin diğer yazarları, "cihad" hakikatini ve türlerini ele aldılar. Devrimizde cihad kavramını istismar etmek isteyenlere karşı peygamberler tarihinden, Siyer-i Nebî’den, Mekke dönemi, Medine Dönemi ve bütün İslâm tarihinden misaller getirilmiş. İç karışıklarla müslüman katletmenin asla cihad olmadığını bütün açıklığıyla ortaya koyan yazarlar, İslâm dâvâsı için yapılması gerekenin yeni bir neslin inşâsı ve insanın ihyâsı yolundaki gayretleri misallendirdiler.

Bizi bizim kavramlarımızla vurmaya çalışan Batı’nın gerçek yüzünü ortaya koyan Cemil MERİÇ’e dair bir incelemenin de bulunduğu Ağustos sayısı şiirlerle de dikkatleri celbediyor.

Yüzakı Dergisi'nin şairleri, mâzîmizi zaferlerle süsleyen Ağustos ayında, gündemin acılarına da bîgâne kalmadan zafer türküleri ve şehid ağıtları yakıyor.

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle