Yeni Zelanda’daki Terör Saldırısında Osmanlı Ayrıntısı

Yeni Zelanda’nın ChristChurch kentindeki iki camiye, cuma namazı esnasında düzenlediği saldırıyı sosyal medya hesabından canlı yayınlayan ve 49 kişiyi şehit eden 28 yaşındaki teröristin daha önce Türkleri de açıkça tehdit ettiği ortaya çıktı. Saldırganın kullandığı silahın üstünde teröristlerin yanı sıra Viyana kuşatmasının tarihi (1683) ve 1. Kosova Savaşı sonrasında Sultan 1. Murat’ı şehit eden Miloş Obiliç’in de ismi var. Peki Yeni Zelanda’daki terör saldırısının amacı ne, saldırı ne tür mesajlar içeriyor? Ayrıntılar haberimizde…

Yeni Zelanda’nın ChristChurch kentinde cuma namazı için camide bulunan 200 kişinin üzerine ateş açan ve 49 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan terörist hakkında çok ilginç detaylar ortaya çıktı. Adının Breton Tarrant olduğu iddia edilen saldırgan, saldırıyı sosyal medyadan canlı yayınlayarak katliam görüntülerini paylaştı. Bretton Tarrant isimli sosyal medya hesabından saldırıdan önce paylaşılan silah fotoğraflarında, daha önce dünyanın başka bölgelerinde Müslümanlara saldırı düzenleyenlerin isimlerinin yazdığı belirtildi. Silahın üstünde Viyana kuşatmasının tarihi (1683) ve 1. Kosova Savaşı sonrasında Sultan 1. Murat’ı şehit eden Miloş Obiliç’in ismi yazılması dikkat çekici.

İbadet esnasında Müslümanları hedef alan teröristin, saldırı anını sosyal medya platformu Facebook üzerinden canlı olarak yayınladığı ortaya çıktı.

“KİLİSEDEN CAMİYE DÖNDÜĞÜ İÇİN BURAYI SEÇTİM”

Saldırıdan hemen sonra sosyal medyadan canlı yayına devam eden terörist, saldırıyı aslında Christchurch’ün yaklaşık 30 kilometre güneybatısında bulunan bir kasabadaki camiye yapmayı planladığını belirtiyor. Fakat bu Al Noor ve Linwood camilerinin kiliseden dönüştürüldüğünü fark edince bunun bir saygısızlık olduğunu düşündüğü için buraya yaptığını iddia ediyor.

SALDIRGAN AVUSTRALYA DOĞUMLU

İskoç bir aileden gelen ve Avustralya’da doğan Brenton Tarrant isimli saldırganın 28 yaşında olduğu tahmin ediliyor.

Katliamı işleyen saldırganın, kendi YouTube sayfasından 70 sayfalık bir manifesto yayınlandığı ortaya çıktı. Tarrant’ın manifestosunda Türklerle ilgili bir bölüm de yer alıyor.

AYASOFYA MİNARELERDEN KURTULACAK

“Türklere” başlığının yer aldığı bölümde şu ifadelere yer verilmiş:

“Topraklarınızda huzur içinde yaşayabilirsiniz, size zarar gelmeyecek. Boğazın doğu yakasında. Ama boğazın batı yakasında bir yerde yaşamayı denerseniz, Avrupa’ya gelirseniz sizi öldüreceğiz.” Konstantinopolis’e gelir, tüm cami ve minareleri yıkarız. Ayasofya minarelerden kurtulacak ve Konstantinapol hak edildiği gibi tekrar Hristiyan şehri olacak.”

“Türklere” başlığının yer aldığı bölüm.

[caption id="attachment_160647" align="alignnone" width="702"] Korkunç saldırıda kullanılan silahların şarjör analizi[/caption]

HAÇLI ZİHNİYETİNİ ŞARJÖRLERE KAZIMIŞ

Bir diğer dikkat çekici detay ise teröristin silahlarına ait şarjörlere düştüğü notlar.

Saldırgan Viyana 1683 ve kırmızı ile işaretli noktada Kiril Alfabesiyle “Miloş Obiliç” yazıyor.

Miloş Obiliç, 1389 1. Kosova Savaşı’nda Sultan 1. Murat’ı şehit eden Sırp’ın adıydı.

Bir diğerinde Gaston Bearn Vikont, yani ilk Haçlı seferi sırasında Türk Müslümanlara karşı Antakya kuşatma mücadele eden kişinin ismi yazılı.

SULTAN 1. MURAT’I ŞEHİT EDEN OBİLİÇ’İN İSMİ KİRİL ALFABESİYLE YAZILMIŞ

Şarjörlerden birinin üzerinde Kiril alfabesiyle Miloş Obiliç yazması dikkat çekti. Miloş Obiliç, Kosova Savaşı’nda Sultan 1. Murat’ı şehit eden Sırp olarak biliniyor.

KATLİAM SONRASI HESABI KAPATILDI

Bu arada katliamı yapan ve silahların görsellerini paylaşan Brenton Tarrant’ın Twitter hesabı kapatıldı.

YENİ ZELANDA’DA NE OLMUŞTU?

Yeni Zelanda’da camiye silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda 49 kişi yaşamını yitirirken 20’si ağır 48 kişi de yaralandı. Kentin Hagley Park bölgesindeki Al Noor Camisi içerisine silahlı saldırganlarca ateş açıldı. Saldırı esnasında camide, cuma namazı için 200 kişinin bulunduğu belirtildi.

MİLOŞ OBİLİÇ KİMDİR? - Sultan 1. Murat Nasıl Şehit Oldu?

Sultan 1. Murat komutasındaki Osmanlı ordusu 1. Kosova Savaşı’nda Sırp, Boşnak, Hırvat, Arnavut, Bulgar, Macar ve Çek askerlerinden oluşan ittifak güçleri karşı karşıya geldi. Osmanlı Devleti haçlı ordusuna karşı büyük bir zafer kazandı. Savaş sonrasında Milos Obiliç adında bir şövalye ölü taklidi yaparak muharebe meydanında incelemelerde bulunan Sultan 1. Murat’ı sırtından hançerledi ve kısa bir sonra Sultan şehit oldu. Bu tarihten sonra Miloş Obiliç, aşırı sağcı ve ırkçılar tarafından sahiplenilen, sembol görülen bir isim oldu.

Hain saldırıyı düzenleyen Milos Obiliç Karadağ soylusu ve Sırp Prensi Lazar Hrebelyanoviç’in damadıdır. Obiliç’in 1350 yılında dünyaya geldiği 1389 yılında Kosova Ovası’nda öldürüldüğü biliniyor.

YENİ ZELANDA’DA CUMA NAMAZINDA MÜSLÜMANLARA TERÖR SALDIRISI

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle