YAŞLILARA ÖRNEK HİZMET

Karabük'ün Safranbolu ilçesinde, Osmanlı döneminden kalma tarihi kabirlerin de bulunduğu 700 yıllık şehir mezarlığında, yaşlı ve engelli ziyaretçilerin ulaşımını kolaylaştırmak için akülü araçla hizmet veriliyor.

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Karabük'ün Safranbolu ilçesinde, Osmanlı döneminden kalma tarihi mezarların da bulunduğu 700 yıllık şehir mezarlığında yaşlı ve engelli ziyaretçilerin mezarlara ulaşımını kolaylaştırmak için akülü araçla hizmet veriliyor.

Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, gazetecilere yaptığı açıklamada, halkın bütün ihtiyaçlarını giderme noktasında bir gayret içerisinde olduklarını söyledi.

Şehir mezarlığının 700 yıllık ve büyük bir alan olduğunu ifade eden Aksoy, "700 yıldan beri Safranbolulu hemşehrilerimiz yakınlarını defnediyorlar. Çok sayıda da tarihi mezarlar var. Ama bir o kadar da günlük kullanımımız var. Geçtiğimiz yıl mezarlığımızı iki kat büyüttük. Bu büyüklükteki mezarlık içerisinde insanlar yakınlarını bulmakta ve yakınlarına ulaşmakta sıkıntı yaşamaktalar. Buraya toplu ulaşım vasıtasıyla gelen yaşlılarımız mezarların bulunduğu yere gitmekte zorlanıyorlar. Bu ihtiyacı gidermek amacıyla da Safranbolu Belediyesi olarak mezarlık içerisinde hizmet verecek akülü araç satın aldık. Bu araç elektrikli ve mezarlık içerisinde yakınlarının mezarlarını ziyaret için gelenlere hizmet ediyor." diye konuştu.

ÇOK GÜZEL HİZMET

Mezarlıkta bilgisayar sistemi de kurduklarını aktaran Aksoy, şunları kaydetti:

"Bütün mezar yerleri bilgisayar sistemimizde kayıtlı, ismini ve soy ismini girdiği taktirde mezarın nerede olduğunu, nereden gitmesi gerektiğini gösteren bir sistem. Bilgisayarda arkadaşımız çıktıyı alıyor, mezarın yanına yaşlı ve engellileri bu aracımızla taşıyor. Sürekli defin yapıldığı için mezarlar bazen karışabiliyor. Özellikle mezar taşı yapılmamış mezarlarda bu karışma daha fazla oluyor. Biz buradaki sistemle yerini tespit ediyoruz, mezara kadar götürüyoruz, duasını ettikten sonra tekrar geri getiriyoruz."

Sistemin düşük maliyetli ve çevreye zarar vermeyen bir hizmet olduğunu vurgulayan Aksoy, "Burada diğer mezar ziyareti yapanları da rahatsız etmemek amacıyla bu aracı satın aldık. Mezarların içerisinde geçerken çok sessiz, başka ziyaret yapanları rahatsız etmiyor, mezarlık içerisinde de herhangi bir gürültü kirliliğine sebebiyet vermeden böyle bir araçla gezdiriyoruz." ifadelerini kullandı.

Anne ve babasının mezarını ziyaret eden 68 yaşındaki Ömer Yavuz da güzel bir hizmet olduğunu, çok rahat bir şekilde gezildiğini kaydetti.

Kızının mezarını ziyaret eden 80 yaşındaki Emine Özdil de Aksoy'a teşekkür ederek, güzel bir hizmet olduğunu belirtti.

Kaynak: AA

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle