"YARIM KALAN DEVRİM, MISIR" KİTAPÇILARDA

Anadolu Ajansı (AA), Mısır'da yaşanan Rabia katliamı şahitliklerini ve olaylar esnasında yaşananları “Yarım Kalan Devrim, Mısır" kitabı ile okuyucuya sunuyor.

AA, son yıllarda ön plana çıkardığı uluslararası haberciliğini kitap dünyasına taşıyor. Ortadoğu'da yaşanan gelişmeleri her gün dünyanın dört bir yanındaki abonelerine ulaştıran AA, yaptığı çalışmaları kitaplaştırıyor ve en zor anlarına tanıklık ettiği üç ülkeye dair arşiv değeri taşıyan kitaplar yayımlamaya başlıyor.

Olayları yakında takip eden AA habercileri de Mısır’da olayların sembolü olan Tahrir ve Rabia meydanlarındaki gözlemlerini, şahitliklerini ve olaylar esnasında yaşadıklarını "Oradaydı" başlığı ile okuyucuya sunuyor.

ÖZEL FOTOĞRAFLAR TANIKLARIN GÖZÜNDEN ANLATILIYOR

Mısır kitabında AA foto muhabirleri tarafından çekilen çok sayıda özel fotoğraf kullanıldı. Özellikle Rabia Meydanı'na yapılan kanlı müdahalede olay yerinde olan habercilerin psikolojilerinin nasıl bozulduğu ve olaylardan nasıl etkilendiği ilk kez bu kitapta anlatılmış olacak. Birçok habercinin kanlı olayları izlerken gözyaşlarını tutamadığı ve uzun süre etkisinden kurtulamadığı tanıklıklar bölümünde anlatılıyor.

Kitaplarda, 2011'den bu yana Ortadoğu'da yaşanan gelişmeler savaş ortamlarında bulunan uzman habercilerin araştırmalarıyla kronolojik olarak anlatılıyor. Öncelikle ülkelerin kısa siyasi tarihçeleri, meydana gelen olaylar ve haber niteliği taşıyan konular detaylı bir şekilde işleniyor. Buna ek olarak o ülkede görev yapmış ve olaylara şahitlik etmiş habercilerin kişisel izlenimleri ve tanıklıkları da kitaplarda önemli bölümler olarak yer alıyor.

"Oradaydı" başlığı altında yer alan bu tanıklıklarda haberciler, olaylar yaşanırken, fotoğraf çekerken ya da görüntüleri kaydederken neler yaşadığını, neler hissettiğini anlatıyor.

AA, her üç kitap için düşük fiyatlı baskılarının haricinde özel numara verilmiş ve ticari olarak satılmayacak koleksiyon baskılar yapacak. Sınırlı sayıda yapılacak bu özel baskı sadece devlet erkanı ile önemli kütüphane ve koleksiyonculara verilecek.

 

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle