VEREN ELLE ALAN ELİ BULUŞTURUYORLAR

Kırklareli'nde engellilere umut olabilmek için dernek kuran engelli anneleri, "Veren el ile alan eli buluşturuyoruz projesi" kapsamında engellilerin ev ve eşya gibi ihtiyaçlarını da karşılıyor.

Kırklareli'nde engellilere umut olabilmek için dernek kuran engelli anneleri, "Veren el ile alan eli buluşturuyoruz" adlı proje kapsamında ihtiyaç sahibi engellilerin ihtiyaçlarını karşılıyor, eve ihtiyacı olana ev yaptırıyor, eşya ihtiyacı bulunana eşya sağlıyor.

"Kırklareli'nin yardım melekleri" olarak anılan ve yaklaşık 5 yıl önce tanışan engelli anneleri Behice Köseoğlu, Emel Kapılı ve Sedef Soydin, ihtiyaç sahibi engellilere yardım edebilmek amacıyla Engelliler Yaşam Derneğini kurdu.

Başkanlığını Köseoğlu'nun yaptığı dernek, çalışmalarına ilk olarak ihtiyaç sahibi engellileri tespit ederek başladı. Ardından ev ihtiyacı bulunan engellileri tespit eden engelli anneleri, kurum yetkilileri, iş adamları ve hayırseverlerin desteğini alarak, 2 engelli aileye ev yaptırdı.

Evlerin temizliği, boyası ve iç dizaynlarını kendilerini yapan anneler, yardımları ile herkesin takdirini topluyor.

HAYATIMIZI ENGELLİLERE ADADIK

Engelliler Yaşam Derneği Başkanı ve engelli annesi Köseoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, engelli annesi olarak, engellilere yardım etmekten mutluluk duyduğunu söyledi.

"Veren el ile alan eli buluşturuyoruz" projesi kapsamında bir yılda iki engelli aileye ev yaptırdıklarını anlatan Köseoğlu, hayırseverlerin ve kurum yetkililerinin de kendilerine çok destek verdiğini anlattı.

Engelli aileleri evlerinde ziyaret ederek ihtiyaçları tespit ettiklerini aktaran Köseoğlu, "Ev ziyaretlerimizde engellilerin ihtiyaçlarını birebir görüyoruz. Bazı engellilerimizin tekerlekli sandalye, yatak, yakacak gibi ihtiyaçları olurken bazılarının da ev ihtiyacı olduğunu gördük. Geçen yıl başladığımız proje ile 2 engelli aileye prefabrik ev yaptırdık. Evlerimiz yaklaşık 110 metrekareden oluşuyor. Engellilerin sorunları, sorumluluklarımız oldu. Engellilerin ne sıkıntısı varsa çözmeye çalışıyoruz, biz hayatımızı engellilere adadık. İnsanların sorunlarına kalıcı çözümler bulmak istiyoruz.

Engelli annesi Emel Kapılı ise engelli çocuğunu kimi zaman eşine kimi zaman da komşusuna bırakarak, engelli çocuğu bulunan ailelere yardım etmek için çaba harcadığını anlattı.

Yardım edebilmenin ayrı bir duygu olduğunu ifade eden Kapılı, engellilere herkesin gereken saygı ve sevgiyi göstermesi gerektiğini dile getirdi.

Kaynak: AA

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle