UYKU APNESİNİN BELİRTİLERİ

Uyku bozukluklarının en önemli sebebi olan uyku apnesinin belirtileri nelerdir?

Turgut Özal Üniversitesi, Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Gülbahar Darılmaz Yüce, gece boyunca terleme, gün içinde yorgunluk ve uyuklama, baş ağrıları, sinirlilik ağız kuruluğunun uyku apnesi hastalığı belirtisi olabileceğini belirtti. Yüce, uyku apnesinin vücutta ‘hipertansiyon, kardiyovasküler hastalıklar, serebrovasküler hastalıklar, metabolik sendrom’ gibi çok önemli rahatsızlıklara neden olduğunu açıkladı.

UYKU BOZUKLUĞUNUN EN ÖNEMLİ NEDENİ

Yüce, uykuda nefesin 10 saniye ya da daha uzun süre ile kesilmesi apne olarak adlandırıldığını söyledi. Uyku bozukluğuna yol açan yaklaşık yüz kadar hastalıktan en önemlisinin uyku apnesi olduğunu dile getiren Yüce, “Uykuda bütün vücut kasları gibi, damak ve solunum sistemi etrafındaki kaslar da gevşer, solunum yolu tıkanmaya başlar, uyku derinleştikçe solunum yollarındaki bu daralma daha da artar ve apneler süre ve şiddet olarak artar.” diye konuştu.

ÇOK SAYIDA ŞİKAYETİN NEDENİ

Yüce sözlerine şöyle devam etti: “Bunun sonucunda kişi ya uyanır veya farkında olmadan daha yüzeysel uykuya geçer. Bu döngü bütün gece boyunca defalarca tekrarlanır. Bu sebeple gece boyunca terleme, sabah dinlenmeden kalkma, gün içinde yorgunluk ve uyuklama, baş ağrıları, ağız kuruluğu, cinsel isteksizlik ve yetersizlik, sinirlilik, konsantrasyon eksikliği gibi şikayetlere neden olur. Gece tekrarlayan apneler nedeni ile kanda oksijen düzeyinde tekrarlayan düşmeler meydana gelir bu durum hipertansiyon, kalp hastalıkları ve serebrovasküler hastalıklara yol açar.”

TEDAVİSİ MÜMKÜN

Uyku apnesinin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu söyleyen Yüce, “Ancak temel sorun tanı konma aşamasındadır. Çünkü pek çok hasta hastalığının farkında değildir veya farkında olmasına rağmen hastalık sadece uyku sorunu olarak görülmekte ve önemsenmemektedir.” şeklinde konuştu.

Tanıda Anamnez, KBB muayenesi, Epworth Uyuklama Skalası’nın önemli olduğunu vurgulayan Yüce, “Ancak kesin tanı, “Polisomnografi” denilen uyku testi ile konur. Hasta bir gece uyku laboratuvarında uyur ve gece boyunca izlenir. Ertesi gün, programa yüklenen veriler üzerinde skorlama yapılarak hasta hakkında detaylı bir rapor elde edilir” dedi.

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle