TÜRKMENLER ÇADIR KURDU

İç savaş nedeniyle Bayırbucak Türkmen bölgesindeki evlerini terk eden Suriyeliler, sığındıkları güvenli bölgede çadır kurarak, yeni yaşam alanı oluşturmaya çalışıyor.

Esed rejimine bağlı birliklerin, Rusya'nın da desteğiyle Bayırbucak Türkmen bölgesine yönelik saldırılarından kaçan ve sınıra yakın güvenli bölgeye sığınan Suriyeliler, Türkiye'den ulaştırılan yardım malzemeleri ile kendilerine yeni yaşam alanı oluşturuyor.

Bombardıman nedeniyle iç bölgelerdeki köylerinden kaçan Suriyeliler, Türkiye sınırı yakınlarında elektrik ve suyun olmadığı Yamadı'ya sığınıyor. Canlarını kurtarmak adına yanlarına hiçbir şey alamayan çoğunluğu Türkmen çok sayıda Suriyeli, Türkiye'den gelen yardımlarla barınacakları ortamı hazırlamaya çalışıyor.

TURKMEN2

AFAD ve Türk Kızılayı başta olmak üzere hayırsever kurum ve kişilerin gönderdiği yardım malzemeleri de ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor. Yatak, yorgan ve battaniyeden gıdaya birçok malzeme, Arfalı bölgesindeki sınır hattında araçlarına yüklenerek iç bölgelerde çadırda kalanlara götürülüyor.

Suriye Türkleri Derneği yardım dağıtım sorumlusu Muhammed Kömürcü, bölgedeki halka AFAD ve Türk Kızılayının 575 çadır verdiğini, bunların dağıtımının yapıldığını söyledi.

Herkesin elinden geleni yapmaya çalıştığını söyleyen Kömürcü, buradaki halkın her şeye ihtiyaç duyduğunu belirtti.

TURKMEN

Kaynak: AA

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle