TÜRKMENLER LÜBNAN'DA HAYAT MÜCADELESİ VERİYOR

Suriye'deki iç savaştan kaçarak Lübnan'ın doğusundaki bölgelere sığınan Türkmen aileler, hayatlarını zor şartlar altında sürdürüyor.

Suriyeli Türkmen sığınmacılardan Zennube Arafat, hayat şartlarının zor olduğunu dile getirerek, "Yaklaşık iki senedir Beyrut'un doğusunda yer alan Durus beldesindeki bir kampta kalıyoruz. Buradaki yaşam şartları çok zor. Gelen yardımlar yetersiz. Çocuklarımıza bile yetmiyor" dedi.

Kışın bastırmasıyla yaşadıkları sıkıntıların daha da arttığını ifade eden Arafat, el uzatabilecek herkesten yardım talebinde bulundu.

TÜRKİYE İKİNCİ VATANIMIZ

Eşi, dokuz çocuğunun yanı sıra Suriye'de ölen kardeşinin iki çocuğuyla birlikte küçük bir çadırda yaşamaya çalışan Fatıma Sadık ise "Soğuk havalarda ısınmayı özlüyoruz. Bizim için en iyisi sağ-salim vatanımıza dönmek" diye konuştu.

Yaklaşık 3 senedir Türkiye'deki yakınlarını göremediklerine dikkati çeken Sadık, "Bölgedeki Türkmen sığınmacılar, buradaki zor hayat yerine Türkiye'deki ailelerinin yanına gitmeyi istiyor. Türkiye bizim ikinci vatanımız" ifadelerini kullandı.

Durus Belediyesi Meclis Üyesi Ali Gurli, "Türkmenlerin durumu Suriyeli diğer sığınmacılardan farksız. Kışın durum daha da zorlaşıyor. Genel olarak yakacak malzeme ihtiyacı var

Türkiye ikinci Türkmen devletidir. Türkmenler Türkiye'ye çok bağlı. Türkiye'den Türkmenlere yaptıkları yardımları arttırmalarını temenni ediyoruz. Gece-gündüz köklerine dönmenin özlemini duyan Türkmenleri misafir etmek önemli. Türkmenlerin orada bir hayatı olacağı ve izzetli bir muameleyle karşılaşacaklarına inanıyoruz." diye konuştu.

Kaynak: AA

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle