Türkiye'ye Kuşatma Operasyonu

Türkiye’yi kuşatma operasyonunda Rusya ve İran faktörü neler değiştiriyor?

Suriye krizinden en çok etkilenen ülkelerden biri hiç kuşkusuz Türkiye’dir. Bu etkilenmenin Türkiye-Rusya ilişkilerinin bozulması ile çok daha derinleştiği muhakkak. Suriye’ye yerleşen Rusya ve onunla Esed’in geleceği konusunda mutabık kaldığı İran, Türkiye’yi Ortadoğu’dan uzaklaştırmaya çalışan bir politika izliyor.

O ortak politikalardan birisi Türkiye’yi kendi iç sorunlarıyla meşgul etmek. Ortadoğu haritası yeniden şekillendirilirken içerideki terörün hız kazanması, PKK’nın devreye soktuğu hendek siyaseti, Türkiye’yi kuşatma operasyonunun bir parçası. Hedeflenen, Türkiye-Suriye sınırı boyunca bir Kürt bölgesi oluşturularak, Türkiye ile Sünni Arap dünyası arasına duvar örmek, Türkiye’yi Sünni Arap dünyasından koparmak. Bu hedef doğrultusunda Türkiye ile yakın ilişki içerisinde olan Barzani yönetimini de devre dışı bırakmak için bir takım hamleler yapmak… Türkiye ile Irak arasındaki ilişkilerin Başika’da Türk askeri bulundurulması meselesinden dolayı bozulmasının arkasında da Tahran ve Moskova’nın olduğu biliniyor.

Evet Türkiye’yi kuşatma operasyonunda Rusya ve İran başat rol oynuyor ama sözüm ona müttefikimiz Amerika bu kuşatmanın dışında değil. O da özellikle PKK terör örgütünün Suriye uzantısı PYD üzerinden yürüttüğü politikalar ile Türkiye’yi rahatsız ediyor…

Kaynak: Beytullah Demircioğlu, Altınoluk Dergisi, 359. Sayı, Ocak 2016

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle