TÜRKİYE'NİN DERDİ TÜRKİYE'DEN BÜYÜK!

Coğrafyamız şekillenirken Türkiye’yi neler bekliyor? İşte son dönemde yaşanan Türkiye'nin Türkiye'den büyük dertleri...

Dış politika gündemi açısından yoğun bir ayı daha geride bıraktık. Gerginliklerle dolu yılın ilk ayında İran-Suudi Arabistan rekabetinin bölgesel yansımaları, Batı ile uzlaşan Tahran’ın kalkan ambargo ile önünün açılması ve tabii sistematik hal alan Türkiye’ye yönelik terör saldırıları geçen ayın öne çıkan gelişmeleri arasındaydı.

Artık Türkiye’nin milli güvenliğini tehdit eden en önemli sorunlardan biri haline gelen Suriye’deki iç savaşta, ABD’nin güven vermeyen ikircikli politikaları, Rusya’nın kanatları altına aldığı Esed rejimi ve terör örgütleriyle Türkiye’nin kırmızı çizgilerini anlamsızlaştırma gayretleri en çok kritik edilen gelişmelerdendi…

Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleşmesi yönünde yürütülen görüşmelerin ardından Türkiye-Mısır ilişkilerinin de yumuşayacağı yönünde bir beklentinin hatta bu anlamda girişimlerin olduğu haberleri dış politik gündemin konuları arasında yer aldı.

Davos zirvesinin gündemi, Esed güçleri ve Hizbullah kuşatması altındaki Madaya’da yaşanan insanlık dramı, Mescid-i Aksa’ya yönelik İsrail tehditleri, Birleşik Arap Emirlikleri’nin başını çektiği bir çevrenin yürüttüğü Türkiye aleyhtarı lobi faaliyetleri ve bu çerçevede uluslararası medyaya yansıyanlar diğer dış politika gelişmeleri arasındaydı.

Bu denli yoğun gündemin öne çıkanlarını değerlendirip önümüzdeki günlere yansımalarının ne olacağı yönündeki beklentileri, ülkemizi ve bölgemizi nelerin beklediği sorusunun cevabını bulmamıza yardımcı olacaktır.

Kaynak: Beytullah Demircioğlu, Altınoluk Dergisi, 360. Sayı, Şubat 2016

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle